Yazı Detayı
01 Nisan 2016 - Cuma 10:58
 
SAYIN METE MEMİŞ, BAYBURT BELEDİYE BAŞKANI’NIN İLGİSİNE
Gider'in Gündemi
bayburtsila@gmail.com
 
 

Veysel Gider

 

Saygıdeğer Okuyucularım:
Bu kere sizlere toplumu ilgilendiren iki önemli konudan söz etmek istiyorum; birinci konu şu anda suyu akmayan “Kışla Paharı”nın bu durumunun düzeltilmesinin sağlanması, diğeri ise kaldırımlarda bulunan esnemiş olan taşların sağlamlaştırılmaları için gerekenin yapılması yönünde duyurumuzu yapılmasıdır.
Bilindiği gibi Bayburt’ta eskiden her mahalleden en az birkaç tane yerli suları bulunan çeşmeleri – pınarları bulunurdu..
Vatandaşların en çok değer verdikleri yerlerin başında gelirdi çeşmelerin çevresi. Öyle olurdu ki çeşmelerin bulunduğu yerlerde sayısız su kabı sıraya konulur; sırasını bekleyenler arasında ise oldukça ilginç konuşmalar sürüp giderdi.. 
Sırası gelen kişiler su kaplarını doldurmak istemedikleri anlar bile olduğunu çok görmüşüzdür. Sözünü sürdürmek için sırasını başkalarına verenlerin – kaptıranların bile çok olduğunu biliyorum. Ahh o ne güzellikti; o ne kadar çekici bir bağlılıktı..
Şu an Bayburt’un 14 mahallesi var, eskiden 12 mahallesi bulunmaktaydı. En kalabalık üç mahalleden en büyüğü ise Tuzcuzade Mahallesi idi. Diğer iki mahalle ise Zahit Efendi Mahallesi ile Şingah Mahallesiydi.
40 – 50 yıl öncelerinde sadece Bayburt şehrinde damlarda bakılan binlerce hayvan bulunmaktaydı; bunların büyük bir bölümü koyun, diğer bölümü ise büyük baş hayvanlardan oluşmaktaydı. Ayrıca at gibi manda gibi değişik hayvanların yetiştirildiği de önemli bir gerçekti..
Tuzcuzade Mahallesi’nde her evden en az 20 – 30 koyun çıkardı.. Mahalleden çıkan binlerce baş koyun olsun, büyük baş hayvanlar olsun belirlenen süreler içerisinde mahallenin “meydanı”na götürülür, Kışla paharı’nın kaleye doğru uzanan L görünümündeki kurunundan su içirilirdi..
Hayvanların bakımları durumu 1990 yılına kadar böyle sürüp gitti. Ne var ki değişen koşullar nedeniyle evlerde hayvan bakımı bitirildi Bayburt’ta.. Şu an çok az sayıda hayvan bakımı yapılmaktadır.
Diğer önemli bir konu ise Bayburt’un en işlek yolu olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde, hele hele çok yıldızlı bir otelin önündeki kaldırımın taşlarının yerlerinden esneyip çıkmaları durumu..
Bir gazeteci olarak vatandaşın eleştirileriyle karşılaşmış olmam inanmazsınız ama beni hiç üzmedi; niçin? Çünkü benim yapmam gereken birkaç konuyu ilgililere iletmem gerektiğinin gereğini yapmış olmama neden oluşturdukları için. 
SAYIN BAŞKANIMIZDAN DİLEĞİMİZ, KIŞLA PAHARI’NIN TAŞLIDAĞ’IN BÖĞRÜNDE BULUNAN GÖZELERİNİN TEMİZLENİP, SUYUN BU PAHARDAN AKITTIRILMASINI; EĞER SU BAŞKA YERLERE ÇALINMIŞSA, BUNUN GİDERİLMESİNİ, GENELDE YUMUŞAK BİR SUYU BULUNAN BU ÇEŞMENİN İŞLER DURUMA GETİRİLMESİ SAĞLANIRSA, HİÇ DEĞİLSE ÇAY SULARININ BURADAN SAĞLANABİLECEĞİ GİBİ, BAYBURT “SU ŞEBEKESİ”NİN HERHANGİ BİR NEDENLE KESİLMESİ DURUMUNDA GÜZEL BİR ÖNLEM OLARAK BURASININ AKITILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.
BURADA ÇOK ÖNEMLİ BİR DURUMDA, HAYIRSEVER BİR BAYBURTLU OLAN SADULLAH BEY’İN HAYRATININ YENİDEN İŞLERLİK KAZANMASINA ÖNAYAK OLUNMUŞ OLMASIDIR DİYEBİLİRİZ.
Eğer dışarıdan gelen yerli, ya da yabancı gezginlerin ilk gördükleri yerlerin başında olan Cumhuriyet Caddesi kaldırımlarında yerinden oynamış bulunan taşların üzerine basıldığında ayaklar kayabiliyorsa, ayağını bastığı esnek taşın altında bulunan yığılmış su birikintileri kişilerin üzerlerine sıçrayabiliyorsa, işte bu güzel şehrimize atılan ilk adımda çirkin gözükmesine neden oluşturacağı önemli bir gerçektir diye düşünüyorum.
İNANIYORUM Kİ SAYIN BAŞKANIMIZ YUKARIDA SÖZ ETTİĞİMİZ İKİ KONUYA DA EĞİLİP GEREĞİNİ YAPACAKTIR. KENDİSİNE EN İÇTEN DUYGULARIMLA SAYGILARIMI SUNUYOR, BAŞARILARININ SÜREKLİ OLMASINI DİLİYORUM.
ESKİDEN BAYBURT’TA NE KADAR GÜZEL İÇİTLER VARDI..
Rahmetli babam Mürsel Efendi Gazi Bayburt Aylık Yerel Belgesel Dergisi’nin Haziran 1991, 3. Sayısı, 22. Sayfasında “GİDER” ana başlıklı yazısında “Bayburt Paharları” konulu yazısına baktığımızda şaşırıp kalıyoruz; 51 tane çeşme / paharın (:pınarın) Bayburt’ta var olduğunu görüyoruz..
Söz konusu içitlerin sadece adlarını buraya almamızı isterseniz sıralayalım; bunlar: Kışla paharı, Paşaoğlu paharı, Ozulu paharı, Yağlı pahar, Binbaşı Hanlarının paharı, Sait Ustanın paharı, Korpahar, Kayışkıran paharı, Keşiş paharı, Kayabaşı çeşmesi, Hamit Dönmez çeşmesi, Şingah Camii Çeşmesi, Mangan Hafız’ın çeşmesi, Paşa Almi Memmet Efendi çeşmesi, Molla Fazlı’nın çeşmesi, Oltulular’ın çeşmesi, Kadı Paharı, Kale paharı, Lazoğlu Mahmut Efendi çeşmesi, Kavcıoğlu çeşmesi, 
Pilavefendi çeşmesi, Rüştiye çeşmeleri, Hacı Salih paharı, Kırkpaharlar, Maşuk Bey paharı, Kazancılık paharı, Yakutiye Camii çeşmeleri, İnönü çeşmeleri, Zincirlikuyu, Çilçil paharı, Hakalmaz paharı, Köşkayağı çeşmesi, Gordon paharı, Arabacı Mahmud’un orada bulunan çeşme, Ağa Efendigilin çeşmesi, Cıngıllı çeşme, Orta paharı, Kara Hoca gilin çeşme, Seher Hanımın Çeşme, Veysel Efendi çeşmeleri, Sarı Hamid’in çeşmesi, Tuzlu pahar, Zahit Efendi Camii çeşmesi, Narkazan paharı, Faruk Ustagilin pahar, Çolakların oradaki pahar, Süleymaneya çeşmesi, Gezez çeşmesi, Ahmet Kemal Varınca çeşmesi..

Evet, su denildi mi “hayat”, “medeniyet” ten söz edilir.. Niçin mi? Şunun için, eğer bir yerde su varsa sorun yok demektir; bir yerde medeniyet varsa, orada her güzellik var demektir ki, onun olduğu yerde de sorundan söz edilemez.. 
Düşünelim bir kere, Bayburt şehrinin kuruluşu neye bağlı olmuştur diye?.. Herkes biliyor ya yine de söylemiş olalım, eğer Çoruh nehri olmasaydı Bayburt olur muydu?. Olmazdı!
Çoruh nehri üzerinde yapılan bugünkü “Meydan Köprüsü”ne eskiden “Bayburd Köprüsü” denilmekteydi; en ortada olduğu için mi bu adı vermişlerdi bilemem. Yalnız bildiğim bir gerçek var, o da şu: Bayburtlu Zihni elimde bulunan basma divanında bu köprüye bir “tarih düşürmüş” bulunmaktadır. Şiir şöyle:

Yapıldı berek-Allah cisr-i meydan fi sebilillah,
Sırat’ı geçdi bu hayratla banileri mağfur,

Hadis-i “İnnemel acmali binniyyatin” mazharla,
Hacı Ahmed Efendi sayini Mevla ede meşkur.

Delaletle ne müstahkem metin yaptırdı cisri,
Hem eddal al-el hayr kefa cille ola me-cur

Sülüs-i erbabına bu köprüden abir idadınca 
Vere Rahmed, ede Allah cemal-ullah ile mesrur.

Budur tarihi ey Zihni bu nehr-i cuy-i ruh üzre,
Sırat’ı yel gibi geçsün bu cisri eyleyen mamur. 
(Hicri 1269)

Zihni baba Rahmetli ne demiş bugünkü anlayacağımız dille ona bir bakalım: 
Allah (uğruna) rızası için yapılan bu köprüyü, Allah kutlu kılsın, bu hayratı yaptıranlar Allah’ın yardımıyla Sırat Köprüsü’nü geçsin.
“Her iş amaca amaca göredir,” Hadisi Şerifine uygun olarak Hacı Ahmed Efendi’nin sayini Allah kabul etsin.
Onun yol göstermesiyle bu köprü güçlendi, kuvvetlendi. Hadisi Şerifin buyurduğu gibi iyi işlere aracı olan, o işi yapmış olur.
Yazı ustası bu köprüden sayısız dualar ve Rahmet vererek onu isteğine ulaştırsın.
Ey Zihni, “Cuy-i Ruh” (Çoruh) Nehri için yazılan tarih budur: Bu köprüyü onaran, Sırat Köprüsü’nu yel gibi geçsin.

Eğer bir gün Allah nasip eder de Bayburt Köprüsü yeniden “Taşköprü” olarak yapılırsa, Anadolu’nun birçok yerindeki “Tarihi Köprüler”de olduğu gibi bir yazıt eklenmek istenirse, işte büyük değerimiz Bayburtlu Şair Zihni’mizin, Rahmetlinin bu şiirini aynen “orjinali” buraya bir anıt gibi yazılmalıdır.
Hepinize en içten saygılarımı sunarım saygıdeğer okuyucularım.

 
Etiketler: SAYIN, METE, MEMİŞ,, BAYBURT, BELEDİYE, BAŞKANI’NIN, İLGİSİNE,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı