Yazı Detayı
20 Şubat 2016 - Cumartesi 12:19
 
GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLERİMİZ
Servet Türkoğlu
 
 

 

Her şeyi yoktan var eden Cenab-ı Hak, insanı eşrefi mahluk olarak yaratmıştır. İnsanın yaratılış gayesi Allah’a ibadet etmesi,yeryüzünde onun halifesi olması,onun dinine hizmet etmesi,emaneti olan yeryüzünü insanların barış ve huzur içerisinde ömür sürmeleri için yaşanılabilir bir hale getirmesidir.

Günümüzde değişen ve gelişen şartlar, teknoloji ve iletişim araçları dünyayı globalleştirmiş,büyük bir köy haline getirmiştir.İletişim internet ağının her geçen gün etkisini artırması, kültürel kirliliğin önünü açmakta ve pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir.Kültürel kirliliğin en önemli problem alanı gençler ve gençliğimizdir.Gençliğimize ne kadar değer versek azdır.Zira aziz vatanımız ve asil milletimiz sağlam bir şekilde onların omuzlarında yükselecektir.Geleceğini düşünen toplumların gençliğe gereken önemi vermesi ve onu yarınlara en iyi biçimde hazırlaması gerekmektedir.Nitekim Kur’an-ı Kerimde ‘’Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır.Büyük mükafat ise Allah’ın yanındadır.’’(Teğabün,64/15) buyruluyor. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)de ‘’Çocuklarınıza güzel davranıp iyilik ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.’’(İbniMaceEdeb 2/368).buyurmaktadır.

İslam hukukunda ahkamın üzerine oturduğu esaslar veya gözettiği hedefler; dini, aklı, nesli, nefsi ve malı korumaktır.Bu gün insanlar çağın hızlı ilerleyişine ayak uydurmakta adeta zorlanmaktadırlar.Bir taraftan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin baş döndürücü hızı,bir taraftan lüks ve konforlu hayat yaşama hırsı,diğer yandan daha çok kazanma isteği insanları bitab bırakmaktadır.Gençliğimizde bu koşturmadan payına düşeni almaktadır. Genç nesil bir milletin ümididir.Yarınları kendisine emanet edeceğimiz bu zinde güç,ne kadar iyi yetiştirilir, ne kadar dinine, vatanına geleneklerine bağlı olarak yetiştirilirse gelecekten o derece emin olunabilir. Bir ölçüde bütün milletlerin ortak problemi olan bu konu yalnız resmi kurum ve kuruluşların değil, aile ve millet olarak hepimizi ilgilendirecek kadar önemlidir.Gençliğini milli ve manevi değerleri istikametinde yetiştirmeyen,eğitimden geçirmeyen bir millet,bunun doğuracağı sıkıntıları çözmekte birçok problemle karşı karşıya kalacaktır.Konumuzla ilgili olarak Allah Rasülü Sevgili Peygamberimiz(s.a.v)‘‘Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine doğar,sonra ebeveyni onu Yahudi,Hıristiyan ve Mecusileştirir.’’(Keşfü’l Hafa 11,125).buyurarak aile eğitiminin önemini vurgulamaktadır.

Gençliğin hem bedenen hemde ruhen eğitilmeye ve her türlü zararlı alışkanlıklardan korunmaya ihtiyacı vardır.Aile ve eğitim kurumları başta olmak üzere,sivil toplum kuruluşları ve yararlı dernekler bir hammadde durumunda olan gençliğin şekillenmesinde kişilik kazanmasında üzerlerine düşeni zamanında yapmalıdırlar.Bu hususla ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v)’’Hepiniz çobansınız ve hepiniz idare ettiğiniz kimselerden sorumlusunuz.’’(Buhari,Cum’a 11), buyurarak konunun önemini açık ve net bir şekilde ifade etmektedir.

Gençlik;Cenab-ı Hakkın bizlere bahşetmiş olduğu en kutsal emanetlerden biridir.Onları en iyi şekilde yetiştirmek maddi ve manevi açıdan donanımlı yetişmelerine bağlıdır.Bu ise aile ocağında gerçekleşmeye başlar.Gençliğimizin gelişim çağında eğitim ve öğretimin yanında terbiye sistemininde önemi büyüktür.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde:‘‘Ey İman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.Onun başında,acımasız,güçlü,Allahın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.’’buyurmaktadır.(Tahrim 66/6).

Gençlik dönemi insan hayatının en hassas dönemidir. Bu dönem insan kişiliğinin gelecekte nasıl şekilleneceği ve geleceğini etkileyen kararların alındığı, kişiliğini büyük ölçüde tamamladığı bir dönemdir. İnsan geçimini sağlayacağı mesleğini, hayatını paylaşacağı eşini bu dönemde seçer. Önemli ölçüde değer yargılarına, dünya görüşüne, zihniyet yapısına bu dönemde sahip olur. Onun içindir ki;gençlik dönemi insanın sosyal kişiliğine kavuştuğu olgunlaştığı, kişiliğini bulduğu,kimlik sahibi olduğu bir dönemdir.

Gençlik çocukluk ile yetişkinlik arasında bir geçiş dönemdir. Bu dönemin kendisine has bazı problemleri vardır. Bu problemlerin gündeme gelmesi gencin gelişimini, kişiliğini ve kimliğini kazana bilmesi acısından kaçınılmazdır. Ancak bu problemlerin yoğunluğu, çözüme ulaşmaksızın sürüp gitmesi,gencin bu problemler karsısında yaşadığı çaresizlik, umutsuzluk gibi durumlar, bu dönemin sağlıksız yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı;

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için şu hususlara dikkat etmemiz gerekir.

Aile ocağında verilen dini bilgilerin önemi çok büyüktür. Çocuklarımızı küçükken ilk dini bilgileri öğrenmeleri, dua ve ibadet etme alışkanlığı kazanmaları için, Kur’an kurslarına göndermeli onlaracami sevgisini aşılamalıyız.

Gençlerimizin akli özelliklerini nazarı itibara alarak, gerekli bilgilerle bezemek ve kafalarını yararlı şeylerle donatmamız gerekir.

Gençlerimizingüçlü bir irade ile, nefislerine hakim kişilikler haline gelmelerini sağlayacak manevi eğitim sürecinden geçirilmesini sağlamalıyız.

Düzgün bir ibadet hayatına özendirmek ve bu tür bir hayatın insanın kendisine ve diğer insanlara saygılı olmayı sağlayacak bir alt yapı oluşturduğunu anlatmak ve bunu fiilen göstermek

Toplum değerleri ile çatışmadan kendine güvenen, inandığı gibi yaşayan kişiliklere sahip olmalarını sağlamak.

Gençlerdeki model insan tutkusu ve onlarla aynileşmeduygusundan yola çıkarak onların duygularına uygun modeller sunmak.

İnançsız, gayesiz, şuursuz,sorumsuz,düşüncesiz,materyalist ve egoist bir gençlik yetiştirmek istemiyorsak iman eğitimine mutlaka ağırlık vermeli, iman hakikatleri her fırsatta en güzel üslupla temiz gönüllere nakş edilmelidir.

Beklenen ve yetişmesi arzulanan gençlik; kalbi Allah sevgisi ve Allah korkusuyla dolu, ahiret inancı olan, Allah ve Rasülünü kendisine rehber edinen, sadece kendisini ve zevklerini tatmin eden değil, ailesine içinde yaşadığı toplumu düşünen, beyni ilimle, gönlü sevgi ile dolu,sosyal,sportif,aktif,dinamik,aksiyoner,atılımcı , imanlı ve şuurlu gençlik olmalıdır.

Öyle ise, bu günden tezi yok, geleceğimizin teminatı, gözlerimizin nuru gençlerimize sahip çıkalım. Onların din ve dünyalarını kazandıracak eğitimlerine dikkat edelim. Cami ve Kur’an kurslarına göndererek dini bilgileri öğrenmelerine imkansağlayalım. Okullardaki derslerini iyi takip ederek, çağın bilgi ve becerileriyle yetişmeleri ve insanlığa birer faydalı insan olmaları için bütün gayretimizle çalışalım.

 
Etiketler: GELECEĞİMİZİN, TEMİNATI, GENÇLERİMİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı