Öğrenciler Sırakayalar'ın eşsiz doğasını keşfetti

Bayburt Üniversitesi Fotoğraf ve Doğa Sporları Öğrenci Topluluğu’nun Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı destekleriyle organize ettiği foto safari ve trekking (doğa yürüyüşü) etkinliğinde buluşan öğrenciler, Sırakayalar Şelalelerinin yer aldığı bölgenin eşsiz doğasını keşfetti.

Öğrenciler Sırakayalar'ın eşsiz doğasını keşfetti

Topluluk Danışmanlarından Öğr. Gör. İsmail Birlik’in eşlik ettiği öğrenciler, trekking boyunca çevreyi fotoğraflayarak deneyimlerini ölümsüzleştirdi. 

Birinci Sırakayalar Şelalesi’nden başlayan, Sırakayalar Köyü ve İkinci Sırakayalar Şelalesi güzergahında devam eden trekking boyunca çevredeki yerleşim yerlerinin sakinleri ve özellikle de çocuklarıyla etkileşim halinde olan öğrenciler, fotoğrafladıkları insanların yöresel kültürlerini de yakından tanıma fırsatı buldu.

Etkinlik konseptini topluluk danışmanı Öğr. Gör. Dr. İmran Uzun ve öğrencilerin ortak görüşleriyle belirledikleri bilgisini veren Öğr. Gör. Birlik, kent yaşamının insan ile doğa arasında telafisi zor setler oluşturduğunu ifade ederek, bu tarz etkinliklerde temel amacın öğrencilerin doğa ile yakınlaşmasını, doğa içinde kendini keşfetmesini ve doğada sosyalleşme becerileri geliştirmesini sağlamak olduğunu söyledi. Doğa-kültür-sanat ekseninde kolektif bir eylemde bulunduklarını dile getiren Birlik, doğada olmayı grupça deneyimlerken bireysel yorumları fotoğraf yoluyla ortaya koyduklarını ve doğayla iç içe olmanın fotoğrafik hafızasını kurduklarını belirtti. 

Öğrenciler ise alışık olmadıkları bir tanıklık sunan etkinliğe katıldıklarını kaydederek, Bayburt’u yalnızca bir kent olarak değil aynı zamanda bir doğa ve kültür olarak da tanıdıklarını ve kendilerini daha fazla ait hissettiklerini bildirdiler. 

Etkinliğin bir başlangıç olduğunu söyleyen Birlik, doğadaki keşif deneyimlerini farklı alanlarla genişleteceklerini, bu etkinliklerde çekilen fotoğraflardan bir kültür antolojisi oluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner10