İslam Tarihçisi Prof. Dr. Asri Çubukçu Vefat Etti

Bayburt'un yetiştirdiği ender şahsiyetlerden İslam tarihçisi Prof. Dr. Asri Çubukçu, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

İslam Tarihçisi Prof. Dr. Asri Çubukçu Vefat Etti

İslam tarihçisi Prof. Dr. Asri Çubukçu, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

"Hocaları hocası" olarak da anılan Prof. Dr. Çubukçu, aniden fenalaşarak kaldırıldığı Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde Hakk'a yürüdü. Atatürk Üniversitesi'nde uzun yıllar görev yapan Prof. Dr. Çubukçu, bir dönem Bağdat'ta yüksek ihtisas ve araştırmalar da yapmıştı. İlahiyatçı-Yazar Çubukçu, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları ve Tarihi Bölümü İslam Tarihi Anabilim Dalı'nda da öğretim üyeliği görevinde bulunmuştu.

ASRİ ÇUBUKÇU KİMDİR?

Asri Çubukçu, 1939 yılında Bayburt'ta dünyaya geldi. Eğitim hayatını sırasıyla Bayburt Kurtuluş İlkokulu (1951), Bayburt Ortaokulu (1954), Erzurum Lisesi (1957), Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde (1963) sürdürdü. Bir süre Yozgat İmam Hatip Okulu'nda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972'de Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü'ne okutman olarak atandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim amacıyla iki yıllığına Bağdat'a gönderildi. Doktorasını "Tarsüsi Hayatı-Şahsiyeti-Eserleri" çalışması ile 1977'de aynı yerde tamamladı. 1983'te "Memluklar Zamanında Mısır ve Suriye'de İlim Hayatı" çalışması ile doçent, 1993'te profesör oldu. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları ve Tarihi Bölümü İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak da görev yaptı.

ESERLERİ:

Tarsusi/ Hayatı - Şahsiyeti - Eserleri, Memlukler Zamanında Mısır ve Suriye'de İlim Hayatı, İslam Devletlerinde Devlet Teşkilatı ve İlmi Faaliyetler, Vefeyatü'l-a'yan min Mezhebi Ebi Hanifeti'n-Nu'man, İslam Devletlerinde Şurta (polis) Teşkilatı, Ekmelüddin Baberti Hayatı ve Eserleri, Dımaşk Hanefi Kadi'l-kudatları, İslam Tarihi Ders Notları (İlk Müslüman Türk Devletleri)

Cenazesi bugün defnedilecek

Çubukçu'nun cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakip Yeni Camii'de kılınacak. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 11:35

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12

banner10