"Projelerin hepsinin temelinde Bayburt’un iş ve aş problemini çözmek var!"

Bayburt'ta görev yapan basın mensuplarını ağırlayan AK Parti Bayburt Belediye Başkan Adayı Fatih Yumak, geçtiğimiz günlerde açıkladığı projeleri, kentte devam eden yatırımlar ve istihdam konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

31 Mart’ta yapılacak seçimlerde göreve gelmesi halinde kente değer katacak 69 projeyi hayata geçireceklerini ve sadece 2019 yılı içerisinde binin üzerinde vatandaşın yapımı devam eden kamu yatırımlarında ve organize sanayi bölgesinde açılacak fabrikalarda sürekli olarak istihdam edileceğini belirten Yumak, “Allah nasip ederse önümüzde ki süreçte temel amacımız Bayburt’a tersine göçü başlatabilmek olacak. Saydığım projelerin hepsinin temelinde Bayburt’un iş ve aş problemini çözmek, Bayburt’un potansiyelini geliştirmek, Bayburt’ta doğan hiçbir kardeşimizin Bayburt’u işsizlikten dolayı terk etmemesini sağlamak ve Bayburt’ta doğan kardeşimizi burada doyurabilip tersine göçü başlatmak var” dedi. 


Bayburt Büyük Otel’de gerçekleştirilen toplantıya AK Parti İl Başkanı H.Ali Polat, Merkez İlçe Başkanı Resul Kaya, Kadın Kolları Başkanı Dilek Ünver Atamer, Belediye Meclis Üyesi Adayları ve ilde görev yapan basın mensupları katıldı. 

2019 yılında faaliyete geçecek olan ve bir çok vatandaşa istihdam olanağı açacak yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Yumak, şunları söyledi: 

“Bizler Ak Parti iktidarı olarak Bayburt’a çok güzel hizmetler gerçekleştirdik. Hem yerel anlamda hem de genel anlamda Bayburt’un kabuğunu kıran çok güzel yatırımlar gerçekleştirdik. Özellikle son 4 yıl içerisinde Bayburt tarihi dönemini yaşadı. Şu anda Bayburt’a son 4 yılda yapılmış çok güzel yatırımlar var ve tamamlanmak üzere olan çok güzel yatırımlarımız var.  Bizim son dönemde yaptığımız yatırımların bir çoğu 2019 yılında faaliyete başlayacak.” 


Yeni Hastane: 100 istihdam
2019 yılında yeni hastanemiz tamamlanıyor. Aşağı yukarı 100 vatandaşımız bu yeni hastanede istihdam edilecek. 

112 acil çağrı merkezi: 40 istihdam

112 acil çağrı merkezimizin açılmasına çok az bir süre kaldı. Bir iki ay içerisinde bu merkezimizde hizmet vermeye başlayacak. Burada da yaklaşık 40 yeni istihdam sağlanacak. 

Göçmen geri gönderme merkezi: 200 istihdam

Kayış Kıran Mevkiinin diğer tarafında Göçmen Geri Gönderme Merkezi inşa ediliyor. Kaba inşaatı bitmek üzere büyük ihtimalle bu merkezimizde bu yılın sonunda hizmete geçmiş olacak. Orada da 150 güvenlik görevlisi olmak üzere 200 personel istihdam edilecek. 

Açık Cezaevi: 100 istihdam
Açık ceza evimiz yine aynı şekilde tamamlanıyor. Haziran’da faaliyete başlayacak. Burada da yaklaşık 100 yeni istihdam olacak. 

İki yeni fakülte tamamlandı: 70 istihdam

Yine Erzincan yolu üzerindeki Baberti Külliyesi’nde iki yeni fakülte inşaatı tamamlandı. Yeni eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek. Bu iki yeni fakültemizde de yaklaşık 70 vatandaşımız istihdam edilecek. 

İşkur değil, kalıcı istihdam

Sadece 2019’da tamamlanacak projelerle en az 500 vatandaşa istihdam sağlanacağına dikkat çeken Yumak, 
“Bunlar sadece 2019 yılında tamamlanacak olan AK Parti hükümetinin Bayburt’a yaptığı hizmetler.  Ve saydığım bu 5 projeden yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlamış olacağız. İşkur değil burada kalıcı istihdam sağlanmış olacak. Yine 2020 yılında Havalanımızın, kültürhan projemizin tamamlanmasıyla 500 kişilik bir istihdam daha sağlanmış olacak.  Yani iki yılda biz bin Bayburtlu vatandaşımızı kalıcı olarak istihdamını sağlamış olacağız. Bunlar AK Parti hükümetinin Bayburt’umuza genel anlamda kazandırmış olacakları projeler” dedi.  

“2019 yılı Bayburt’ta istihdam seferberliği yılı olacak”
Açıkladığı projelerin tamamlanmasıyla aynı zamanda doğal istihdam alanı oluşacağını da sözlerine ekleyen Yumak, 

Bu projelerin tamamlandığı dönemde çok ciddi istihdam alanı oluşturmuş olacağız. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Belediyelerin öncelikli işi istihdam alanları oluşturmak değildir. Belediyenin öncelikli işi fabrika açmak değildir. O işler hükümetin işleridir. O anlamda da Allah razı olsun hükümetimiz gerekeni fazlasıyla yapmakta. 

Bayburt OSB yatırım için şu an da Türkiye’nin en hazır bölgelerinden birisi. Doğalgaz, sanayi tipi elektrik, suyu, kanalizasyonu her şeyi tamamlandı. Arazilerin taban düzelmesi dahil yapıldı ve yatırıma hazır durumda. Bunun meyvelerini de son bir yılda aldık. Şunu gördük ki, bir yatırımcı Bayburt’a yatırım yapmak istediği zaman gelip bunu yapıyor.  Trabzonlu Aslantürk Firması yaklaşık 60 milyon tl civarında bir yatırım gerçekleştirdi. En geç Nisan ayında bu fabrika açılacak. Bu yatırım sayesinde ilk etapta sadece 100 kişiye istihdam olanağı sağlanacak. Ve önümüzdeki süreçte 3 vardiyaya geçtiğinde 250 Bayburtlu kardeşimize istihdam sağlamış olacak. Kurumlarımız alacağı personeller yine var. Yani 2019 yılı Bayburt’ta istihdam seferberliği yılı olacak. 2019’da binin üzerinde kardeşimizi doğduğu yerde yani Bayburt’ta doyurmuş olacağız.” 

“Amacımız Bayburt’a tersine göçü başlatabilmek”

31 Mart’ta Belediye Başkanı olarak seçilmesi durumunda Bayburt’an göçü durdurup tersine kente göçü başlatacaklarını ifade eden Yumak şöyle devam etti: 

“Allah nasip ederse önümüzde ki süreçte temel amacımız Bayburt’a tersine göçü başlatabilmek olacak. Saydığım projelerin hepsinin temelinde Bayburt’un iş ve aş problemini çözmek, Bayburt’un potansiyelini geliştirmek, Bayburt’ta doğan hiçbir kardeşimizin Bayburt’u işsizlikten dolayı terk etmemesini sağlamak ve Bayburt’ta doğan kardeşimizi burada doyurabilip tersine göçü başlatmak. Ben inanıyorum önümüzdeki süreçte işsizlikten dolayı Bayburt’tan şehir dışına göçen kardeşlerimizin tekrar Bayburt’a dönüşünü hep birlikte AK Parti iktidarının yerelde de devam etmesi sayesinde projelerin ve hizmetlerin hiçbir şekilde aksamaya uğramaması sayesinde hep birlikte gerçekleştireceğiz.” 


Projelerde her kesimin beklentileri var!,
Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmasının ardından ciddi bir proje hazırlığına girdiklerini ve bu projeleri yaparken hemen her kesimin taleplerini dikkate aldıklarını vurgulayan Yumak, 
“İsmimizin Belediye başkan Adayı olarak açıklandığı günden itibaren ciddi bir proje çalışmasına başladık. Yaklaşık 3 aydır mutfakta ciddi bir çalışma yaptık. ekibimizle birlikte seçim çalışmaları sırasında vatandaşlarımızdan gelen talepleri özellikle dikkate almaya çalıştık. Her kesimle anketler yaptık. bu istekler doğrultusunda da projelerimize bir şekil verip, öncelik sıralaması belirledik. Buna göre bizim toplam 9 vizyon projemiz ve 60 tane diğer projelerimiz olmak üzere Bayburtlu hemşehrilerimizin karşısına çıktık.  Bizim buradaki amacımız şu; diyoruz ki, gelin hep birlikte Bayburt’umuzun geleceğini inşa edelim. Parti ayrımı olmaksızın bu memleketin geleceğini hep birlikte inşa edelim. Bayburt hep istikrardan yana oldu. Yine genelde devam eden istikrarı yerelde de devam ettirerek Bayburt’ta yapılan hizmetler hiçbir şekilde aksamayacak”

“Devletin her kademesini devreye sokacağız”

Projelerin maliyetli olduğunu ve bunlara kaynak bulabilmek için devletin tüm kademelerini devreye sokacaklarını da sözlerine ekleyen Yumak,

“Bu projelerin bir maliyeti var. Bunu biz belediyenin imkanlarıyla karşılayacağız dersek bu pek inandırıcı olmaz. Bunları gerçekleştirmek için biz devletimizin bütün kademelerini gerektiği şekliyle devreye sokacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımızı ve konuyla ilgili üst düzey bürokratlarımızın tamamını Bayburt ve Bayburt’un projeleriyle ilgili sürekli uyaracağız, aktif halde tutacağız. Belediyecilikte en önemli şey önce projeyi yapmak sonra da bu projeyi kabul ettirip gerekli desteği almak. Biz önümüzdeki süreçte inşallah hem Gençlik ve Spor Bakanımızı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Bayburt’ta ağırlayacağız. Daha seçime gitmeden inşallah her ikisinden de Bayburt’la ilgili önemli müjdeler alacağız. Yani bizim en önemli avantajımız bakanlarımızı aktif bir şekilde sürecin içerisine dahil edip tıkandığımız noktada da hemen Cumhurbaşkanımızı devreye sokacağız. 

Yumak konuşmasının ardından projelerine ilişkin detaylar paylaştı. Açıklamaların tamamını videodan izleyebilirsiniz...


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 18:05

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER