CHP’li dört milletvekili Bayburt’ta

 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinin sorunları yerinde tespit etmek için illerde başlattığı programlar çerçevesinde Bayburt’a dört milletvekili geldi.

CHP’li dört milletvekili Bayburt’ta

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Muğla Milletvekili Suat Özcan Bayburt’a geldiler.

Parti binasında CHP İl Başkanı İbrahim Kaldırmoğlu ve üyelerin katıldığı basın toplantısında ilk açıklamayı Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel yaptı. Adıgüzel, Bayburt’a geliş sebeplerinden bahsettiği konuşmasında, “CHP olarak milletvekillerini gruplandırarak ülke genelinde her ilin sorunlarını almak, vatandaşlarla birebir görüşmek üzere buradayız. Yeni dönem öncesi vatandaşların sorunlarını tespit etmek için, illerin kendine has sorunlarını dinlemek için bugün buradayız” dedi.

Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer ise Bayburt’ta aldıkları oy oranına vurgu yaparak, “Bayburtlularla aramızdaki buzları eritmeye geldik” dedi. Bayburt’ta her 100 kişiden sadece 4’ünün oyunu alabildiklerini ve bu sorunu tespit etmek için Bayburt’ta olduklarını kaydeden Yüceer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bayburt’a ilk gelişim, sıcak karşılandım. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Yiğit insanların memleketi Bayburt. Kop Dağları’nda şehitler vermiş, her zaman da bu vatan ve millet için canı pahasına bu mücadeleden geri durmayacak insanların memleketi. Niçin Bayburt’tayız? Çünkü Bayburt’ta partimizin aldığı oyların, partimizin ülke genelindeki oy ortalamasının yaklaşık 8’de 1’i. Tabii biz burada nerde yanlış yapıyoruz, neyi yeterince anlatamıyoruz? İşte o yüzden Bayburt’ta vatandaşlarımızla buluşup kendimizi anlatmaya çalışacağız. Bizden kaynaklı eksiklikleri tespit edeceğiz. Parti politikalarını yeterince anlatamamızın sıkıntıları var. Bunun farkındayız ve bizler dört milletvekjili olarak buradayız, bir rapor düzenleyeceğiz. O rapora istinaden hazırladığımız politkalarımızla birlikte sonra tekrar buluşacağız. Anlatmaya çalıştığım, tabiri caizse Bayburtlularla aramızdaki buzları eritmeye geldik. Kendimizi ve politikalarımızı doğru anlattığımızda ben bu buzların eriyeceğine eminim.”

“İktidarın politikalarından en çok muzdarip olan illerin başında Bayburt geliyor”

“Gelirken oy oranlarına baktım. Yüzde 1.7 almış adayımız, meclis üyelerimiz ise yüzde 3.64 oy almış. Son genel seçimlerde ise yüzde 3.83 civarında bir oyumuz var. Yani yüz kişiden sadece 4 kişinin oyunu alabiliyoruz. Burada bir sıkıntı var. Aslında oyumuzun çok olması lazım. İktidarın politikalarından en çok muzdarip olan illerin başında Bayburt geliyor. Verdiği göçle, yoksulluğuyla, gelirindeki düşüşle geliyor. Bir devlet hastanesi var ve 150 yataklı. 82 bin nüfus var, 550 kişiye 1 yatak düşüyor. Ekonomideki tarımdaki güçlükleri biliyoruz. Maliyeti karşılamıyor bir kere. O kadar ağır iş ise bunun cabası. Buna rağmen üreten vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. Çünkü maalesef iktidarın tarım politikaları benim üreticimi desteklemeye yönelik değil. En pahalı mazotu veriyor. En pahalı gübreyi, tohumu veriyor. Bizler kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye, şu anda saman ve buğday ithal ediyoruz. Anadolu buğday ambarıydı.” “Bayburtlu iktidarı görüyor ama iktidar Bayburt’u görmüyor” “Bu kadar sorunun olduğu yerde Bayburtlu iktidarı görüyor ama iktidar Bayburt’u görmüyor. Bizim bu konularda çözüm önerilerimiz var. Yoksulluğu gerçek anlamda bitirmek için, tarımı bizim üreticilerimizi destekleyen şekliyle programlarımız var. İktidarın böyle bir derdi yok. İstiyorlar ki insanımız üretmesin, iyice yoksullaşsın, sorgulamasın, haline şükretsin. Vatandaşa gelince ‘şükret haline’, kendilerine gelince ‘itibar.’ Bu şekilde daha sürdürlemiyor."

“Her alanda bir istikrarsızlık var”

“Yeni seçim yaptık, yine seçim konuşuluyor. Çünkü istikarara ulaşılamıyor. Her alanda bir istikrarsızlık var. Demek ki yönetilemiyor, o da zaten ortada. Türkiye her anlamda bir yangın yeri. İşte bizim tam bu noktada rozetlerimizi çıkarark görevimizi yapmaya çalışyoruz. Kutuplaştırmalar olmasın diye. Bizim için parti veya siyaset kutsal değil, kutsal olan vatan, millet. Eşit ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. ‘Önce Türkiye’ sloganıyla birlikte her uyguladığımız politikada ülkemizi öne aldık. 96 yıllık bir partiyiz, yeni kurulmadık. Kurulduğumuz gün ne diyorsak, bugün de aynı karalılıkla aynı şevkle onu söylemeye çalışıyoruz. Ben milletimin sağ duyusuna, ferasetine güveniyorum. İstanbul seçimlerinde bunu yaşadık. Vatandaşımız kutuplaştırmaya ‘hayır’ diyor.”

Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de 20 yıllık süreçte tarım ve hayvancılık gelinen noktaya değindi. Zeybek, günümüzde üretmeyen insanlara desteler verildiğini, CHP iktidarında ise sadece üretene destek verileceğini kaydetti. AK Parti’nin Bayburt’ta yüzde 80’in üzerinde oy almasına rağmen halen ayrımcılık yaptığını, kendilerine oy vermeyen herkesi öteki olarak nitelediğini kaydeden Zeybek, bu durumun çok yanlış olduğunu, insanlığın kardeşlik bağına sıkı sıkıya sarılmasının zorunluğundan bahsetti. Muğla Milletvekili Suat Özcan ise, 2000 yılında Bayburt kent merkezinde oturanların oranının yüzde 42.5 iken şimdi ise yüzde 50’nin civarına ulaştığını kaydederek, kırsaldan kente, kentten ise büyük kentlere olan göçün durdurulamadığını belirtti. Bayburt’ta işsizliğin büyük bir yara olduğunu söyleyen Özcan, Bayburt’a geri dönenlerin ise sadece ememkliler olduğunu kaydetti. 17 yıldır Bayburt’a sanayinin gelmediğini, üniversitenin çok önemli bir yatırım olduğunu fakat üniversiteli her 4 gençten 1’inin işsiz olduğunu kaydeden Özcan, bunun da ayrı bir sorun olarak Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirtti. Milletvekillerine teşekkür eden ve Bayburt’un sorunlarının bundan önce olduğu gibi bundan sonrada CHP vekilleri tarafından meclis gündemine getirileceğini kaydeden CHP Bayburt İl Başkanı İbrahim Kaldırımoğlu ise, milletvekillerinin Bayburt programının bazı sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlara yapacakları gezilerle gün boyu devam edeceğini aktardı. 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner28