Minik Ömercan’ın organları iki çocuk için umut oldu

Bayburt'ta yaşayan Mehmet ve Yasemin Demir çifti, 8 Ocak’ta kaybettikleri tek evlatları Ömercan’ın (3) organlarını bağışladı. Ömercan'ın 2 böbreği ve bir karaciğeri 2 çocuğa umut olurken, acılı ailenin tek isteği organların bağışlandığı iki çocuktan  haber almak.

Solunum yetmezliği ile kaldırıldığı Erzurum'daki hastanede beyin ölümü gerçekleşen Ömer Can Demir'in babası yıllar önce tanık olduğu bir olaydan etkilenip, minik oğlunun organlarını bağışladı. 
Baba Mehmet Demir, GATA'da 13 yıl önce hastanede oda arkadaşı olan bir askerin, organları bağışlanan başka bir askerin kalbi ile hayata tutunduğunu hatırlayarak oğlunun organlarını bağışladı. Ömer Can'ın 2 böbreği ve bir karaciğeri 2 çocuğa umut oldu. 

“O anlar aklıma gelince dayanamadım”
Evlerinin neşesi, ailenin tek evladı olan Ömer Can’ın organlarını bağışlama fikrinin ilk başta kendilerine çok zor geldiğini ifade eden acılı Baba Mehmet Demir, 13 yıl önce yaşadığı olaydan etkilendiğini belirterek, 
“Orada beyin ölümü gerçekleşip ve ailesinden izin alınarak onun kalbinin orada bekleyen çocuğa takılarak hayata dönmesine ben şahit oldum. Onlar aklıma gelince benim çocuğumun da aynı şekilde başkalarına mucize olması, Allah’ın mucizesinin gerçekleşmesi için vesile olabileceğimizi düşünerek vermek istedim. Tabi bunu ailemle de paylaşmak istedim. Yine o gün akşam doktor arkadaşlarıma da bu konuyu sordum. Kararın çok zor olduğunu ancak çok güzel bir şey yapacağımı söylediler. Bende çocuğumun organlarını bu şekilde bağışladım.” ifadelerini kullandı. 

“En büyük sevincimiz o iki çocuğun yaşama tutunmuş olması”
Daha sonra koordinatör doktorun böbrek ve karaciğer bağışı bekleyen iki çocuk bulduğunu öğrendiklerini söyleyen Baba Demir, 
“Tabi bu bizim için bir şekilde yaşama kaynağı oldu. Bizim için bir umut oldu. İki kişinin bulunduğunu ve bunlara gönderileceğini söylediler. Akşam saatlerinde ameliyatın başladığını söylediler. Bende orada bulunmak istedim ama dayanamayacağımı söyledikleri için bende orada bulunmadım. Beni her türlü gelişmeden haberdar edeceklerini söylediler. Ameliyatın başlangıcından bitişine, organların ambulans helikopterle gönderildiği ana kadar bizi her türlü gelişmeden haberdar ettiler. Bu gelişmelerden haberdar olunca eşimle benimde hayata tutunma sebebimiz oldu. Çünkü iki çocuk kurtulacaktı. Bizim çocuğumuz gibi olmayacaktı. Ve iki aile de bizim gibi yıkılmayacaktı. Ve şu andaki en büyük sevincimiz o iki çocuğun yaşama tutunmuş olması. Onların sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenebilirsek oda bize ayrı bir sevinç verecek. Onların ailelerinin mutluluğu bizim için hakikaten büyük bir sevinç. Acımızın yanında bu serinlik gibi geliyor şu anda bize. Bu ailelerin mutluluğunu düşündükçe biz serinliyoruz” dedi. 

“O çocukları bir kez görebilsek bizim için hayat olur”
Tek isteklerinin o çocukları bir kez olsun görmek olduğunu sözlerine ekleyen Demir, duygusunu şöyle dile getirdi:  
“O çocukları sadece bir kez görebilsek bizim için hayat olur. Sonuçta hiç tanımadığımız bilmediğimiz kişiler ama onları kendi evladımız gibi hissediyoruz. Bende eşimde iki tane hiç tanımadığımız evladımız varmış gibi düşünüyoruz. O çocukları sadece bir defa görsek veya iyi olduklarını bilsek o bile bize mutluluk olarak yetecek.” 

“Bin defa olsa yine yaparım”
Organ bağışının önemine de değinen Baba Demir, “Bir evlat kaybetmek ne kadar acıysa bir çocuk kurtarmak ta benim için o kadar değerli.” diyerek şunları ekledi: 
“Ben bunu bir defa yaşadım. Bir daha olsa yine yaparım. Hatta bin defa olsa yine yaparım. Çünkü ben organ naklinin ne kadar önemli olduğunu kendi hayat tecrübelerimle de yaşadım. Ve şu anda kendi üzerimizde, kendi hislerimizde bunu yaşamak veya yaşatmak çok güzel bir duygu”


 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 09:13

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Burak
Osman Burak - 10 ay Önce

Allah (cc) sizden razı olsun gardaş, sabır versin İnşaAllah sizlere..

BAYBURTLU
BAYBURTLU - 10 ay Önce

ALLAH RAZI OLSUN AİLEYE SABIRLAR VERSİN RABBİM

MEHMET KAYMAK
MEHMET KAYMAK - 10 ay Önce

Allah Sabır Versin, Allah sizden razı olsun

Nurullah saka
Nurullah saka @MEHMET KAYMAK - 10 ay Önce

Başınız sağolsun Sabırlar Versin, Allah cc sizden razı olsun

Taner Koloğlu
Taner Koloğlu - 9 ay Önce

Şefaatçiniz olacak mı nşaAllah cennette..Rabbim sabrınızı arttirsin,başiniz sagolsun...

SIRADAKİ HABER