Haber Detayı
02 Nisan 2016 - Cumartesi 11:05
 
Odabaş, aday öğretmenlerle bir araya geldi
EĞİTİM Haberi


 
 
Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, 2016 yılı Şubat döneminde yetiştirilmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğü emrine atanan aday öğretmenlerle bir araya geldi. 
 
 
 
 Korkut Ata lisesinde aday öğretmenlere hitap eden Odabaş, bir konuşma yaparak önemli uyarılarda bulundu.
 
ValiYusuf Odabaş konuşmasında şunlara değindi: 
 
“Değerli öğretmen adayları; Yarının ahlaklı, faziletli, saygılı gençlerini yetiştirecek siz öğretmenlerin çalışmalarına, gayretlerine, özverilerine büyük ihtiyacımız var. Tabi evvelki dönemlerde öğretmenlerimiz tayin oldukları zaman hemen göreve başlıyorlardı. Belki de mezun olmadan önce okullarda derslere giriliyordu, stajlar yapılıyordu ama yeni yöntemle birlikte öğretmenlerimizi altı ay oryantasyon eğitimine tabi tutuyoruz. 
 
Öğretmenlerimizin sınıfa girdiğinde daha sağlıklı, daha bilgili ve tecrübeli olmalarının faydası var ki Milli Eğitim Bakanlığımız böyle bir yönteme başvurdu. Aslında bu yöntem bir çok kurumda var, Hâkim ve Savcılarda iki yıl bir süreç var, Hakim ve Savcı olabilmek için avukatlarda yine öyle bir süreç var. Eski adıyla Maliyet Memuru yeni adıyla Kaymakam Vekili dediğimiz, Kaymakam aday kardeşlerimizde dokuz aylık, bir yıllık Kaymakamlık öncesi bir oryantasyon eğitimine tabi tutuluyorlar. Bu oryantasyon eğitimi yapacağı görevle alakalı olarak kurum ve kuruluşların mevzuatları, kuruluş kanunları, işleyişleri, işleyiş tarzları bilinmesinde fayda var. Düşünün bir öğretmen gencimizin bir okula tayin olduğunu ama devletin kamu kurumların işleyişi konusunda eğitim süreci içerisinde bilgi almamış olabilir ama bu oryantasyon eğitimi döneminde bu kurumları ziyaret ederek görür nasıl hareket ettiğini öğrenirse yarın öğrencilerin sorularıyla muhatap olduğunda sağlıklı bilgi verebilme imkanına kavuşmuş olabilir diye düşünüyorum. O nedenle bu eğitimi önemsemenizi diliyorum.
 
Öğretmen olarak kendisini sınıflara odaklamış olan sizlerin bir an önce sınıfta görev alma arzusuyla tutuştuğunuzu, biran önce kendilerinizin sınıfta olması gerektiğini inandığınızı biliyorum ama Bakanlığın bu programı doğrultusunda bu surecide bundan böyle geçireceğiz. İnşallah eğitim süreci içerisinde bu uygulama gençlerimiz için yetiştireceğiniz öğrencilerimiz için hayırlı olur. Tabi eğitimin hiç şüphesiz en önemli unsuru öğretmendir. Öğretmen bilgili, tecrübeli ve o dönemin araç ve gereçlerini en iyi kullanan ve kendisini gelişen eğitim teknolojileri ve eğitim bilgilerine uygun şekilde yenileyen ve geliştiren bir yapıda olma zorunluluğu var.
 
"Teknoloji gelişiyor ama öğretmenlerimiz..."
 
 
 
Teknoloji gelişiyor ama öğretmenlerimiz o teknolojiye kendisini ayak uyduramıyor veya uyduramamış bir öğretmen, öğrencisine ne kadar faydalı olabilir. Demek süreç devamlı hızlı akıyor, yavrularımız, gençlerimiz televizyonla, ,internetle o sürece kendisini uyduruyor, ama öğretmenlerimizde bu süreçten daha hızlı bir süreçle kendisini o yeni teknolojiye uydurmalı yeni bilgileri internetten veya kitaplardan alarak kendi bilgilerini geliştirip, öğrenciye daha gelişmiş bir ilim aktarma zorunluluğu var.
Bu süreci çok iyi değerlendirip sınıfta çok yararlı ve faydalı olma zorunluluğumuz var. Tabi yaş itibariyle sizden çok büyük ve çok yaşlı olabilirim, bu yaşlı olmanın bize sağladığı bir takım tecrübeler var. Bundan kırk sene önceki eğitim süreci ile şimdiki eğitim sürecini mukayese ettiğimiz zaman ülkemizde ne kadar büyük bir gelişme süreci içerisinde olduğunu izleyebiliyoruz. Hatırlıyorum ilk göreve başladığım zaman köylerimizin okullarının birçok sınıfında tahtalar yoktu.
 
"Bu gelişmeye mutlaka ayak uydurmamız lazım"
 
 
Öğretmenlerimizin öğrenci velileriyle birlikte sınıfları hazırladığını ve bizzat badana yaptırdığını gördüm. O süreç o zaman öyleydi ve tek öğretmenle kırk elli öğrencili sınıflarda eğitim görülürdü. O gün öyleydi bu gün çok daha gelişmiş bir yapıyla birlikte eğitim sürecini devam ettiriyoruz. Bu gelişmeye mutlaka ayak uydurmamız lazım, bizim ilimizde olduğu gibi mümkün mertebe birleştirilmiş sınıfları bırakmamız lazım, yani ben Bayburt’taki eğitim kalitesinin seviyesini aşağıya çeken en büyük unsurun köylerimizdeki birleştirilmiş sınıflar olduğunu görüyorum. Belki de eğitimcilerde yöneticilerde benimle aynı kanaattedir. Düşünün bir sınıfta otuz öğrenci veya yirmi beş öğrenci var tek öğretmen dört sınıfa eğitim veriyor. Bunun başarısı tek sınıfa eğitim veren öğretmenin başarısıyla mukayese edilmesi mümkün değildir.
Dolayısıyla köydeki ilkokullarımızda veya İmam Hatip Ortaokullarımızdaki eğitim seviyesi ile merkezdeki Ortaokullarımızın eğitim seviyesinde büyük farklılıklar görüyoruz. Bu birazda birleştirilmiş sınıfların sağlandığı veya geçekleştirdiği dezavantajlar şeklinde karşımıza çıkıyor. Biz idare olarak bunların önüne geçmeye çalışacağız, tabi bizim mevzuatımızda on öğrencinin altına düşen okullarımızı, sınıflarımızı taşımalı eğitimle daha merkezi yerlere getiriyor ve orada eğimini devam ettiriyoruz. Bu on öğrencinin üstündeki sınıflardaki öğrencilerin taşımalı merkezlere alırken velilerinin taleplerini ve kanaatlerini değerlendirerek ancak taşıyabiliyoruz.
 
Yirmi öğrencili bir sınıfta bir öğretmenin başarısı çok zor ...
 
Benim şahsi kanaatim o on rakamının biraz daha yukarıya çıkarılması lazım. On beş olabilir veya yirmi olabilir. Yirmi öğrencili bir sınıfta bir öğretmenin başarısı çok zor şartlar altında olduğu için diğer sınıflarla mukayese edemeyecek derecede farklılıklar gösterecektir. Dolayısıyla bu oranın çıkartılmasın bence gereklidir, ama devletimizi, Milli Eğitim Bakanlığımızın aldığı karara bağlıdır. Aslında her birimi buradaki süreci tamamladıktan sonra bulunduğumuz veya kura çektiğimiz illere gidecek yeni arzuladığınız heyecanla beklediğiniz sınıflara kavuşacaksınız. Tabi sizi bekleyen sizi eğitimde yön vereceğiniz, yönlendireceğiniz ve hamurunu yoğuracağınız gençler var. Gençler sizden çok şeyler bekliyor, çok istekli çok talepli olma durumları var. Ama sizde örnek davranışınızla, bilginizle ve tecrübenizle onlara yön vereceksiniz. Bir ülkenin gelişmesi kalkınması muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkabilmesi o ülkenin gençlerinin iyi yetişmesiyle doğru orantılıdır.
 
 
Eğer biz gençlerimizi iyi yetiştiremezsek
 
Eğer biz gençlerimizi iyi yetiştiremezsek ahlaklı, faziletli, devletine bağlı, milletini seven, sayan, yardımcı olan ve gayret sarf eden bir gençlik yetiştiremezsek bugün ki ülkemizin durumunun daha üstündeki bir seviyeye çıkmamız çıkartılmamız mümkün değildir. Bu gün ülkemiz deki bir takım anarşist eylemlerin her zaman tetkik ettiğimiz yanlış olduğunu söylediğimiz hareketlerin aslında eğitim sistemimizdeki yanlış uygulamaların o gençlerin iyi yetiştirilemeyişi devletini milletini sevme noktasındaki gayretlerimizin azlığını, payı olmadığını söylemek mümkün değil. Bu gençlerimizi iyi yetiştirmiş olsaydık, bu gençler her halde kendi köyünü bırakarak dağa çıkıp devletiyle, devletin askeriyle, devletin polisiyle mücadele etme pozisyonuna girmiş olmazdı. Yine burada bizim sorumluluğumuz hatamız var. Diyeceksiniz yani bir tarafta çıkmıyor, bir tarafta çıkıyor, bütün sorunluluk bizim değil ama tabi dış güçlerin onları maşa olarak kullanarak ülkemizin gelişmesini önleme amacındaki gayretleri var. Bunu da biliyoruz.
 
 Ama eğer biz gayretli olursak eğer çalışmalarımızı daha iyi yaparsak insan sevgisini Allah korkusunu bu gençlerimizin kalbine ruhuna işleyecek şekilde nakşedebilirsek sanırım bu günkü o istemediğimiz durumlarla karşı karşıya kalmayız, diye düşünüyorum.”
 
 
Aday öğretmenlerin sorularının cevaplandırıldığı toplantının sonunda Memur Sen Bayburt temsilcisi Fikret Özbey tarafından aday öğretmenlere içerisinde kalem ve kitap olan hediyeler verildi.
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Odabaş,, aday, öğretmenlerle, bir, araya, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı