Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 12:44
 
Bayburt'ta hayvancılık seferberliği
Bayburt’ta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce muhtarlara yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Vali Ali Hamza Pehlivan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Ahmet Eşref Fakıbaba’nın 2018 yılını tarımda buzağı yılı ve mera yılı ilan etiğini anımsatarak bu konuda il olarak bir seferberlik başlattıklarını ifade etti.
GÜNCEL Haberi


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve muhtarların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Vali Pehlivan, 


 “Malumunuz hayvancılık ülkemiz için stratejik bir sektör. Bildiğiniz üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet eşref Fakıbaba 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin azaltılması ve mera yılı olarak ilan etti. Bu hakikaten önemli bir başlangıçtır. Hayvancılıkta girdilerin yüzde 60’ını yem girdileri oluşturuyor. Ülkemizde karlı bir hayvancılık yapmak maliyetleri düşürmek için meralar çok önemli. Yani et meselesi aslında ot meselesi.  Diğer yandan ülkemizde buzağı ölüm oranları yüzde 15 ‘in üzerinde, her yıl yaklaşık 750 bin buzağımız ölüyor. Bu oranın yüzde 5’e indirilmesi bile her yıl yaklaşık 500 bin buzağının kurtarılması, hayvancılığımıza kazandırılması demek. Dolayısı ile Sayın Bakanımızı bu tespiti ve ilanı son derece önemlidir.” dedi. 

"Amacımız tüm birimlerimizle bir seferberlik başlatarak ilimizde hem buzağı ölüm oranlarını azaltmak"

 

Valilik olarak Bayburt’ta bu konuyla ilgili bir çalışma başlattıklarını dile getiren Pehlivan, “2018 yılı için hem buzağı ölümlerinin azaltılması noktasında hem de mera ıslahı noktasında eylem planları hazırlatarak uygulamaya koyduk. Amacımız tüm birimlerimizle bir seferberlik başlatarak ilimizde hem buzağı ölüm oranlarını azaltmak, hem de meraların ıslahını tamamlamak. Bu eylem planı kapsamda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz 90 gün içerisinde bütün köylerde eğitim toplantıları düzenleyecek. Çiftçilerimize bu konuları detaylı bir şekilde anlatacaklar. Bilgilendirici cep kitapçıkları, afişler, buzağı sağlığı ile ilgili malzemeler dağıtacaklar. Diğer yandan meralarımızla ilgili benzer çalışmaların yanında hazırlanan ıslah projeleri ile tüm köylerimizde kapsamlı bir çalışma yürütecekler.” ifadelerini kullandı. 

 

Bugüne dek gelinen noktayla ilgili bilgi veren Pehlivan konuşmasını şöyle sürdürdü: 

 

“Bu gün itibari ile aynı zamanda meralarımıza kazandırdığımız 350 suluk ve 70 gölgeliğin dağıtım ve tanıtımını yapıyoruz. Son 3 yılda meralarımıza 2 bin adet suluk 130 adet gölgelik kazandırıldı. 90 bin dekar alanın ıslahı yapıldı. Hazırladığımız eylem planı kapsamında detaylı projelerimiz hazır. Toplamda meralarımıza 3000 adet suluk 300 adet gölgelik, 30 adet hayvan barınağı yapacağız. 300 bin dekar alanda ıslah ve amenajman projesi başlatıyoruz. Bu gün bu çalışmaların startını veriyoruz. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz, İl Özel idaremiz. Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaremiz, Muhtarlarımız Çiftçilerimiz...  İnşallah bu işi birlikte başaracağız. Ben de İlin Valisi olarak bu çalışmaları özellikle takip edeceğim ve gereken bütün desteği sağlayacağım. Dolayısı ile 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin azaltılması ve mera yılı olarak ilan Sayın Bakanımızın çağrısına doğrultusunda “Buzağıyı yaşatacağız. merayı yeşerteceğiz.” diyerek Bayburt’ta bir seferberlik başlatıyoruz.” 

 


Karabulut: “Ucuz et üretiminin meradan bağımsız yapılamayacağı aşikar”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir karabulut ise, burada yaptığı konuşmada ülke genelinde ucuz et meselesinin konuşulduğunu hatırlatarak, “Ucuz et üretiminin meradan bağımsız yapılamayacağı aşikar.” dedi. 

 

Meraların ıslahı ve verimli kullanılmasının önemine dikkat çeken Karabulut şunları söyledi: 
“Bayburt’un yüz ölçümünün yüzde 56’sı mera. Yani Türkiye’nin mera oranı en yüksek illerden bir tanesiyiz. Dolayısıyla biz 2014 yılında böyle bir çalışma başlatmamız gerektiğini düşündük ve muhtarlarımızla, çiftçilerimizle görüşüp önemli bir proje başlattık. Şimdi tabi sayın bakanımızın da 2018’i mera yılı olarak ilan etmesi nedeniyle sayın valimizin himayesinde bu çalışmamızı biraz daha genişlettik. 2023 yılına kadar Bayburt’un tamamında bu işleri bitirelim dedik. Ne yapacağız peki? Bayburt’ta bütün köylerde 3 binin üzerinde suluk yapacağız ve bunların yaklaşık 2 bin tanesini tamamladık. 30 tane büyük hayvan barınağı yapacağız. 30 bin hektar alanda ıslah çalışması yapacağız. Bunların projeleri hazırlanmış gönderilmiş ve onaylanmış. Ve şunu gururla belirtmek isterim Bayburt bu alanda en iyi çalışma yapan ildir. Sayın valimizin himayelerinde başlatmış olduğumuz eylem planı doğrultusundaki çalışmaları şu an bir çok il örnek olarak aldı. Hatta şunu da söyleyebilirim iki hafta sonra Kayseri’de bakanlığın genel bir çalıştayı var. Bayburt modelini orada anlatmak üzere de biz davet edildik.”


 

Yıldırımtepe, “Küçükbaş hayvancılığı geliştirmemiz lazım”

 

Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe ise, Bayburt’ta tarımın hayvancılığa bağlı olduğunu ve son 10 yılda gerileyen küçükbaş hayvan sayısının desteklerle artırılması gerektiğini savundu. 

 

Bayburt’taki meraların daha çok küçükbaş hayvancılığa uygun olduğunu vurgulayan Yıldırımtepe, şunları kaydetti: 
Hayvancılık olmadan Bayburt’ta tarımda başarılı olmamız mümkün değil. Bitkisel üretim mevsim şartlarına bağlı olduğu için düşük gerçekleşiyor. Ama tarımı hayvancılığa bağlı olarak yaptığımız zaman daha başarılı oluyoruz. Bunun içinde meralarımız çok önemli. 250 bin hektar Bayburt’ta kaliteli mera var. Bu meraların yapısına baktığımız zaman da daha çok küçükbaş hayvancılığa yönelik meralarımız. Ama Bayburt’ta küçükbaş hayvancılıkta biraz geri kaldık. Yaklaşık 10 yıl önce 180 bin küçükbaş hayvan olan Bayburt’ta şu anda 50 binlerde olmak bizim için yeterli değil. Küçükbaş hayvan sayısının mutlaka artırılmasını istiyoruz. Bu anlamda da önemli çalışmalar var. Koyun başına 25 lira destek önemli. 250 koyunu olan bir işletmeye 5 bin liralık bir destek önemli. Bu desteklere baktığımız zaman bir sürdürülebilirlik var. Burada hayvancılığımızın geliştirilmesinde önemli çalışmalar var. İl müdürlüğümüzle koordineli olarak bizlerde köylerde hayvan pazarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlardan en önemlilerinden biride bu suluklar. Bu talep biz köyleri gezdiğimiz zaman çiftçilerimizden gelmişti. O dönemki valimize de aynı taleplerini ilettiler. O zamanki sayın valimizde il müdürümüze bu yönde bir proje geliştirilmesini söyledi tabi müdürümüzde projeci bir il müdürü olduğu için bu işi anında çözüme kavuşturdu.”

 

Toplantının ardından sulukların dağıtımı gerçekleşti. 

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Bayburt'ta, hayvancılık, seferberliği,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Kasımpaşa
12
0
0
0
4
4
2
Galatasaray
9
0
1
0
3
4
3
Medipol Başakşehir
9
0
1
0
3
4
4
Kayserispor
8
0
0
2
2
4
5
Atiker Konyaspor
8
0
0
2
2
4
6
Antalyaspor
7
0
1
1
2
4
7
Evkur Yeni Malatyaspor
7
0
1
1
2
4
8
Beşiktaş
7
0
1
1
2
4
9
Trabzonspor
7
0
1
1
2
4
10
Demir Grup Sivasspor
4
0
2
1
1
4
11
MKE Ankaragücü
4
0
2
1
1
4
12
Bursaspor
3
0
1
3
0
4
13
Fenerbahçe
3
0
3
0
1
4
14
Göztepe
3
0
3
0
1
4
15
Aytemiz Alanyaspor
3
0
3
0
1
4
16
Çaykur Rizespor
2
0
2
2
0
4
17
Akhisarspor
2
0
2
2
0
4
18
BŞB Erzurumspor
1
0
3
1
0
4
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı