Haber Detayı
07 Mayıs 2016 - Cumartesi 14:54
 
Bakan Ağbal muhtarlara hitap etti
SİYASET Haberi


Maliye Bakanı Naci Ağbal, dünya genelinde ve komşu ülkelerde yaşanan sorunlara işaret ederek, "Bütün bu sıkıntıların içerisinde Türkiye'ye baktığımızda Allah'a şükürler olsun Türkiye siyasetiyle de ekonomisiyle de sosyal hayatıyla da dimdik ayakta." dedi.

 

Ağbal, Bayburt Valiliği tarafından muhtarların katılımıyla bir düğün salonunda organize edilen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın çok iyi günlerden geçmediğini belirterek, "Başta bölgemiz olmak üzere savaşlar, terörizm hepimizi üzüyor. Dünya hem jeopolitik hem de ekonomik olarak bakıldığında uzun yıllardır sıkıntılı bir dönemi yaşıyor." diye konuştu.

 

Suriye sorununun aynı şekilde devam ettiğini dile getiren Ağbal, "Yaklaşık 3 milyon insan kendi öz topraklarını bırakarak başka memleketlere gidiyor. Allah'a şükür muhacir diyeceğimiz bu insanlar, bu zor zamanlarında sığınacak yer olarak Türkiye'yi görüyorlar. Irak benzer şekilde aynı sorunlarla boğuşuyor. İslam alemi, son dönemde yaşanan bütün bu olaylardan gerçekten derin bir şekilde etkileniyor. Bugün Gazze'de Müslümanlar abluka altında. Yaşamlarını istedikleri gibi sürdüremiyorlar." ifadesini kullandı.

 

Ağbal, ekonomiye bakıldığında da genel anlamda dünyada ciddi bir durgunluk ve sıkıntı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

"Dünya büyümüyor ekonomik olarak. Her ilerleyen yıl daha olumlu beklenti olmasına rağmen, maalesef küresel büyüme, küresel ticaret ülkeleri destekleyecek bir şekilde görünüm arz etmiyor. Bütün bu sıkıntıların içinde Türkiye'ye baktığımızda Allah'a şükürler olsun Türkiye siyasetiyle de ekonomisiyle de sosyal hayatıyla da dimdik ayakta. Küresel ekonominin bu kadar sıkıntı çektiği dönemde Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 4 büyüdü. Herkesin takdirle karşıladığı bir büyüme. İki seçim olmuş, finansal kırılganlıkları devam ediyor ama Türkiye bu ortamda yüzde 4 büyüyebiliyor. OECD ülkeleri arasında büyüme oranları bakımından bir kaç ülke arasındayız. Bu bizi her bakımdan sevindiriyor."

 

Enflasyonun gerilediğini anlatan Ağbal, "2016 yılı için yüzde 7.5 enflasyon hedefimiz vardı. İnşallah son nisan verisi de açıklandıktan sonra enflasyon noktasında beklentiler bizim yılbaşında öngördüğümüz hedeflerle uyumlu. Cari işlemler açığı aşağıya iniyor. Bu bizim için önemli bir kırılganlık unsuru ama orada da dış ticaret gelişmeleri ülkemizin lehine." dedi.

 

"Türkiye ile ilgili büyük hayallerimiz var"

 

Ağbal, Türkiye'nin siyasi olarak da herkesin gıptayla baktığı bir ülke olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

 

"1 Kasım seçimleri sonrasında sağlanan siyasi istikrar, gerçekten Türkiye'nin hedeflerinin büyümesine vesile oldu. Bugün AK Parti 1 Kasım seçimlerinde aldığı yüzde 49.5 oyla parlamentoda güçlü bir temsile sahip, tek başına iktidarız. 14 yıldır bu ülkeyi AK Parti yönetiyor. 2002 yılında ekonomik krizden alınan bir ülkeden şu anda gerçekten her bakımdan ekonomisi güçlü bir ülkeye dönüştük. Bu dönemde Türkiye sivilleşti. Türkiye'nin demokrasi standartları arttı. Türkiye'de hukuk devleti gün geçtikçe yerleşiyor ve gelişiyor. Bunların hepsi birlikte Türkiye'yi hem bölgesinde hem de dünyada güçlü bir ülke haline getiriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2002 yılında başlattığı bu hizmet hamlesi, 14 yıldır kesintisiz devam ediyor. Bundan sonra da inşallah devam edecek."

 

Türkiye'nin hedefleri olduğuna işaret eden Ağbal, "Türkiye ile ilgili büyük hayallerimiz var. Türkiye'yi çok daha ileri noktalara taşımak gibi gerçekten vatandaşımızın istediği bir hayalimiz var. Onu hep beraber gerçekleştireceğiz. Bütün bu olumlu gelişmeler tabi ki bizleri sevindiriyor. Önümüzdeki aylarda da başlatmış olduğumuz reform çalışmalarına devam etmek suretiyle ekonomimizin yapısal sorunlarına da önemli çareler üreteceğiz. Daha iki gün önce Meclisten Güvenceli Esneklik Yasası geçti. Bana göre Türkiye'de iş gücü piyasasının esnekleşmesi noktasında önemli bir yapısal reform." diye konuştu.

 

Bakan Ağbal, eğitimde, kamu maliyesinde ve ekonominin reel dönüşümünde atılması gereken adımlar olduğunu belirterek, "Bu konularda yapmamız gereken reform niteliğinde yasal düzenlemeler var. Bunların her birisini de teker teker Meclise getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Bakanlık olarak yakın bir zamanda özellikle yatırım ortamının iyileştirilmesine önemli katkılar sağlayacak bir yasal düzenlemeyi Bakanlar Kurulumuza ardından da Meclise getirmek suretiyle piyasaların beklediği önemli düzenlemeleri inşallah yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

 "Tarımsal destekleme ödemeleri AK Parti hükümetleri döneminde önemli ölçüde arttı"

 

Seçim döneminde söz verdikleri gibi muhtarların aylıklarını bin liradan, bin 300 liraya çıkardıklarını anımsatan Ağbal, Bayburtluların talebi üzerine köyde kalmak isteyen gençlerin faydalanması amacıyla hazırladıkları genç çiftçi desteği projesinin de başarıyla devam ettiğini, yoğun başvuru olduğunu söyledi.

 

Ağbal, AK Parti hükmetleri olarak sürekli çiftçinin yanında yer aldıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

 

"Tarımsal destekleme ödemeleri AK Parti hükümetleri döneminde önemli ölçüde arttı. 2016 yılında çiftçilerimize doğrudan gelir desteği ödemeleri olmak üzere 11.6 milyar lira bütçemize para koyduk, önemli bir rakam. 2002 yılında bu rakam yaklaşık 1.8 milyar liraydı. Yine çiftçilerimize sağladığımız sübvansiyon ödemeleri, kamu ikdisadi teşebbüsleri üzerinden çiftçilerimize yaptığımız dolaylı destekleri üstüne koyduğunuzda yaklaşık bu rakam 15.6 milyar liraya çıkıyor. 'Seçim sonrası yemde ve gübrede KDV’yi kaldıracağız.' dedik. Kaldırdık mı? Kaldırdık, hayırlı uğurlu olsun."

Çiftçinin yemi de gübreyi de daha ucuza almasını istediklerini belirten Ağbal, "Çok yakın bir zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız bir müjde daha verdi, KDV'siz gübre fiyatları aşağıya geldi yani sadece KDV'yi kaldırmadık, gübre fiyatlarını da aşağıya çekecek bir hamleyi başlattık. İnşallah önümüzdeki dönemde istiyoruz ki tarımsal girdi maliyetleri daha da aşağıya gelsin hem tüketici daha ucuza gıdaya ulaşsın hem de çiftçimiz kazansın. Bu da bizim için son derece önemli." diye konuştu.

 

- KÖYDES'ten köylere bu yıl, 392 milyon lira aktarılacak

 

Ağbal, AK Parti hükümetleri döneminde çiftçinin finansmana erişimini de artırdıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

 

"2002 yılında tarımsal kredi faizi ortalama yüzde 59'du. Yapılan desteğe göre yüzde sıfır ile 8 arasında. Yüzde 59'lardan sıfırlara gelen bir kredi faiz desteği var. Son 10 yılda çiftçilerimize düşük faizli kredi olarak 87.6 milyar lira kredi kullanma imkanı getirmişiz. Bu gerçekten önemli. AK Parti hükümetleri döneminde tarımsal üretimin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'dan aldığı pay da toplam nominal üretimde sürekli bir şekilde arttı. Bunlar köyünde kalarak çiftçilik yapmak isteyen işletmelerimize sağladığımız önemli destekler."

 

Kırsal kalkınma destekleri üzerinden de çiftçiye önemli destekler verdiklerini aktaran Ağbal, özellikle makine ekipman destekleri noktasında bu dönemde önemli iyileştirmeler yapıldığını söyledi.

Ağbal, geçmiş yıllarda köylere doğrudan doğruya hizmet götürecek hiçbir program olmadığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

 

"Biz iktidara geldikten sonra köylerimizin kanalizasyon, içme suyu ve yollarıyla ilgili atılım hamlesi yapılması gerektiğini gördük. 2005 yılından itibaren Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) olarak isimlendirdiğimiz ödeneklerle her yıl sürekli şekilde köylerimizin bu hizmetlerine destek veriyoruz. Köylerimize, KÖYDES projesinden 2005 yılından bugüne kadar 9.5 milyar lira kaynak aktarmışız. 2016 yılında da köylerimize yine KÖYDES'ten 392 milyon lira kaynağı aktarmak üzere bütçeye ödeneğimizi koyduk. Yüksek Planlama Kurulu kararı çıktı. Buraya gelmeden önce arkadaşlara da talimat verdim, Maliye Bakanlığı olarak bu ödenekleri valiliklerimize inşallah önümüzdeki hafta aktaracağız. Dolayısıyla valiliklerimiz ihalelere çıkabilecek ve köylerimizin bu sorunlarıyla ilgili ihtiyaçları karşılanmış olacaktır."

 

- SUKAP'tan projelere 2.3 milyar lira hibe sağlandı

 

Bakan Ağbal, 2012 yılında özellikle küçük belediyelerin kanalizasyon ve su ile ilgili altyapı problemlerini çözmek için Su Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'nin (SUKAP) hayata geçirildiğini söyledi.

 

SUKAP'a bugüne kadar bin 23 proje başvurusunda bulunulduğunu anlatan Ağbal, "Bu projelerin toplam tutarı 5.8 milyar lira. Proje kapsamında, doğrudan doğruya devlet bütçesinden küçük belediyelerimizin bu altyapı işlerinin yapılması için 2.3 milyar lira hibe verdik. İller Bankası üzerinden de aynı projelere 3.5 milyar lira kredi finansmanı sağladık" ifadesini kullandı.

 

Ağbal, 2016 yılında da yine SUKAP kapsamında 631 milyon lira bütçeye ödenek koyduklarını belirterek, "Böylelikle küçük belediyelerimizin altyapı projelerini de süratle tamamlayacağız" dedi.

- Yerel yönetimlere 52.7 milyar lira destek

 

Yerel yönetimlere 2016 yılında bütçeden 52.7 milyar lira doğrudan gelir desteği yapılacağını bildiren Ağbal, "Topladığımız vergilerden 52.7 milyar lira yerel yönetimlere kaynak aktarıyoruz. Yine sokak aydınlatması olsun, köy hizmetleri personelinin maaşları olsun, KÖYDES, SUKAP olsun toplam 3.6 milyar lira daha ilave kaynak aktarıyoruz. Tüm bunları topladığımız zaman 2016 yılında yerel idarelerimize bütçeden 56.3 milyar lira destek vermiş olacağız." diye konuştu.

 

Ağbal, yerel yönetimlerin AK Parti hükümetleri döneminde bütün hizmetlerini daha kapsamlı ve iyi bir şekilde sürdürme imkanına kavuştuğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

 

"Dolayısıyla bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi çiftçilerimize olan desteğimize her bakımdan devam edeceğiz. Ekonomik ve siyasi istikrarımız devam ediyor. Türkiye önümüzdeki günlerde Anayasa değişikliği de dahil olmak üzere gündeminde olan her bir konuyu süratle ele alacak, gerçekleştirecek, Türkiye'yi daha ileriye taşıyacak bir siyasi vizyona ve siyasi güce sahip. İnşallah hep beraber bunları da başaracağız."

 

- "Durmak yok, ilk günkü aşkla çalışıyoruz"

 

Bakan Ağbal, Bayburt'ta sağlık, eğitim, ulaşım ve diğer alanlarda yapılan yatırımlar hakkında da katılımcılara detaylı bilgi verdi.

 

"Durmak yok, ilk günkü aşkla çalışıyoruz." ifadesini kullanan Ağbal, şunları kaydetti:

 

"Hepimiz bir ve beraber oldukça, kardeşliğimizi güçlendirdikçe bu milletin düşmanlarına karşı yekvücut olduğumuz sürece kimse bu milletin sırtını yere getiremez. Bugün Türkiye'de, Türkiye'yi bölmek isteyen, Türkiye'de huzuru bozmak isteyen bir takım dış güçlerin maşası olarak ülkeyi teröre boğmak isteyen alçaklar ve hainler var ve bunlara karşı gece gündüz göğsünü siper eden bu ülkenin askeri var, polisi var, hükümeti var, devleti var. Allah'ın izniyle terörün kökü kazınıncaya kadar, devlete ve millete kastedenlerin bu ülkeden kökleri kazınana kadar bu mücadele devam edecek. Bunun için hepimiz dua edeceğiz. Orada canları pahasına bu ülkeyi korumak için çalışan gayretli güvenlik görevlisi polis var, asker arkadaşlarımız var."

 

Ağbal, Türkiye'nin kahraman evlatlarının şehit olduğunu belirterek, "Allah mekanlarını cennet eylesin. Onlar şehittir, onlar cennetliktir. Onlar bu memleketin bekası için geleceği için bugünü için canlarını feda etmişlerdir. Bu toprak bin yıldır bu millete vatansa şehitlerimizin akan kanı sayesinde vatandır. Bu noktada bize düşen onların akan mübarek kanları üzerinde inançla, kararlılıkla, birlik ve beraberlik içerisinde yekvücut yedi düvele karşı dimdik durmaktır." dedi.

 

"Bugün bu ülkenin yedi düvele karşı dik duran bir Cumhurbaşkanı var Recep Tayyip Erdoğan" ifadesini kullanan Bakan Ağbal, "Bu ülkede bir değişim, dönüşüm gerçekleşiyorsa, bu ülke medeniyet köklerine, tarihi ve kültürel köklerine geri dönüyorsa bu ülkede güçlü bir lider olduğu içindir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın, Hükümetimizin, teşkilatlarımızın, milletimizin sağduyusu ve gayretiyle inşallah Türkiye daha da ileriye gidecek, daha da güzel günleri görecek." diye konuştu.

 

Bakan Ağbal, Vali Yusuf Odabaş, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş ile AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal'ın da katıldığı toplantıda, daha sonra muhtarların sorunlarını dinledi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: Bakan, Ağbal, muhtarlara, hitap, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı