Haber Detayı
01 Kasım 2011 - Salı 08:44
 
İmaç: Hayat kurtarın organlarınız toprak olmasın!
SAĞLIK Haberi


 Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Nevzat İmaç, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiyeʹnin de önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirtti. İmaç, bir hayat kurtarılarak organların toprak olmaması çağrısını yaptı.

ORGAN VE DOKU NAKİL HİZMETLERİ

Organ ve doku nakli ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Nevzat İmaç,tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun ortam bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içerisinde kaybetmektedir. Bugün 30.562 kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak, bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktalar.”dedi.

ORGAN NAKLİ KİMLERE YAPILIR

Organ ve doku naklinin canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirildiğini belirten İmaç “ Bunlardan biri kadavra donür (verici). Bu nakilde trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea kadavradan nakillerde kullanılmaktadır. Diğeri ise canlı donör. Bu nakilde de organ nakli gereken hastanın eşi ve yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.”diye konuştu.

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR

Beyin ölümünü beyin fonksiyonlarının irreversibi (geri dönüşümsüz) olarak kaybolması olarak açıklayan İmaç  “ Beyin ölümü gerçekleşen kişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakım koşullarında  venilatör gibi destek makinelerine bağlanarak sürdürülebilmektedir. Solunum ve kalp atımları yapay olarak sürdürülebilirken, beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülmez. Bu nedenle kişi beyni öldüğü zaman tıbben ölü kabul edilir. Yoğun bakım ünitelerinde verilen tüm tıbbi desteğe  rağmen ortalama 24-36 saat sonra beyin dışındaki organlar da fonksiyonlarını kaybederler. Beyin ölümü tanısı akmış kişilerin hayata dönmesi mümkün değildir. Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör olarak adlandırılır. Bu donörlerde en kısa süre içerisinde (organlar fonksiyonunu kaybetmeden önce) organların alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir.”şeklinde konuştu.

BEYİN ÖLÜMÜ İLE BİTKİSEL HAYAT ARASINDAKİ FARK NEDİR

Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklı olduğuna değinen İmaç “ En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ada yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin ölümünü çok basit bir benzetme ile vazodaki çiçeğe, bitkisel hayatı ise saksıdaki çiçeğe benzetebiliriz. Vazodaki çiçek istesek de istemesek de birkaç gün sonra solacak ve kuruyacaktır. Oysaki saksıdaki çiçek suladığımız müddetçe solmayacaktır.”açıklamasını yaptı.

ULUSAL ORGAN VE DOKU NAKLİ KOORDİNASYON SİSTEMİ

Türkiye’de organ ve doku nakil hizmetleri 1979 yılında yürürlüğe giren 2238 sayılı “Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun” ile yürütüldüğünü hatırlatan İmaç “ Ancak, organ ve doku nakli hizmetlerinin yürütülmesine dair yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla, “Organ ve Doku Hizmetleri Yönetmeliği” hazırlanmış ve bu yönetmelik 1 Haziran 2000 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ve denetiminde “Ulusal Organ ve Doku Nakli  Koordinasyon  sistemi” kurulmuştur. Ulusal koordinasyon sisteminin yürütülmesi amacıyla Bakanlığımız Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olmak üzere, Ankara’da Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi(UKM) Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Kayseri  illerinde Bölge Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. Ülke genelinde her hangi bir hastanede organ bağışı gerçekleştiğinde hastanede görevli organ nakli koordinatörleri Ulusal koordinasyon Merkezine bildirmektedir. Bu merkez, donörün (verici) organ ve dokularının ülke genelinde nakil beklemekte olan hastalardan aciliyet ve organ uyumu kriterlerine göre en uygun hastanın bulunduğu organ Nakli Merkezine gönderilmesini sağlamaktadır.”bilgilerini aktardı.

İNSANLARA YAŞAMA ŞANSI TANIYAN ORGAN BAĞIŞINA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ ?

 İmaç son söz olarak da “ Çevrenizdekilere Organ Bağışı Kampanyasını tanıtın ve Bağış kartlarını verin. Organ Bağışının öneminin anlatılmasına ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olun. Organ Bağışı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için "TÜRKİYE BÖBREK NAKLİ VE DİYALİZ HASTALARINA HİZMET VAKFI" ile irtibat kurunuz. UNUTMAYINIZ:
"BAĞIŞLANAN ORGAN, FİLİZLENEN CANDIR"..dedi.

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
30
0
2
3
9
14
2
Kasımpaşa
26
0
4
2
8
14
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
6
2
6
14
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
16
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
17
Kayserispor
12
0
8
3
3
14
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı