Haber Detayı
01 Aralık 2011 - Perşembe 16:04
 
[VİDEOHABER] Ördekler Çoruhʹu Renklendirdi
MAGAZİN Haberi


VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ
Özellikle havaların soğumasıyla  kış aylarında ülkemizde çoğalan yaban ördekleri bu yıl da Bayburt Çoruh’unun kıyılarını mekan tuttu. Ördekler nazlı salınışlarıyla Çoruhʹu renklendirdi.

Bayburt Çoruh’una her yıl Kasım ve Aralık aylarında gelen yaban ördekleri bu yılda Kasım ayı başlarından beri Kaleardı mahallesindeki Domuzboğan mevkiini de salınmaya devam ediyor.

Erkeğin yeşil başlı, dişinin ise küllü ve gri renkte olduğu yaban ördekleri zamanlarının büyük çoğunluğunu yüzerek ve yüzme sırasında nehirdeki canlıları avlayarak geçiriyor.

Avcıların ürkütmesinden dolayı yanlarına yaklaşılması mümkün olmayan yaban ördeklerini seyretmek istediğinizde bunu dikkatli ve kendinizi fazla fark ettirmeden yapmanız gerekiyor.

Çoruh’un kıyılarındaki yaban ördeklerini çok sevdiğini belirten Murat Yeğen “ Kasım ayının başında Çoruh’un Kaleardı mahallesindeki Domuzboğan Mevkii’ne 500’den fazla yaban ördeği gelmişti. Şimdi sayıları azaldı. Avcılar sürekli ateş ediyorlar. Yanlarına yaklaşmak zor. Hemen kaçıyorlar. Ben ara sıra ekmek kırıntıları atıyorum. Onların yüzerken bu kırıntıları yemesi beni çok mutlu ediyor. Bu yaban ördekleri buradan geçen herkesin ilgisini çekiyor. Ben her zaman gelip burada ördekleri seyrediyorum. Bütün bir Bayburt halkının da bu güzel hayvanlara sevgiyle bakmasını istiyorum”dedi.

YABAN ÖRDEKLERİNİN BOYLARI VE KİLOLARI

Ördeklerde, cins, mevsim ve yaş "dimorfizmi" mevcutur,(dimorfizım - bazı canlılardaki erkek ve dişinin morfolojilerinʹin, yani görünüşlerinin farklı olması olayıdır. Örneğin tavukla horoz aynı türdendir ancak morfolojik olarak farklıdırlar, dişi ve erkek ördek de öyledir. Ördeğin uzunluğu 50-60 cmʹdır, kanatlar açıldığında, genişliği 75-100 cmʹye ulaşır. Erkeğin ağırlığı 0,85-1,6 kg. dişiler ise 0,75-1,3 kg. kadardır.

YABAN ÖRDEKLERİNİN RENKLERİ

Erkek ördeğin, başı metelik yeşilidir, boynunda dar, beyaz ve dar bir halka vardır, göğüs bölgesi kızıl kahverengidir, arkası siyah, yukarıya bakan orta kuyruk tüyleri vardır!

Dişi ördeğin rengi, küllü, gri- kahverengidir, siyah benekler ve uzunlu çizgileri mevcuttur.

Başının üstü siyah, gözlerin üstünede beyaz kaşı vardır!

Erkekler çiftleşme dönemleri dışında, dişilere benzer ama göğüs bölgesi kızıldır ve biraz daha az beneklidir, kafası ise daha koyu renktedir!

GENÇ ÖRDEKLERİN DIŞ GÖRÜNÜMÜ DİŞİLER GİBİ

Yeşil başlı ördek, doğada kolay ayırt edilebilir, iri ve topludur.Diğer ördek türlerinden iriliğiyle, şekliyle, koyumavi kanat “aynalarıyala” ayrılır, onlarda iki taraftan bayaz çizgilerle donatılmıştır!

Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Kuzey Afrikada bulunurlar,Austalya ve Yeni Zelandaʹya da aklimatize olmuştur! Bu yerlerin güneylerinde devamlı bulunur. Bizim ülkemizde de bulunur ama kış aylarında ve geçitlerde daha çoktur! Tuzlu ve tatlı su kenarlarında, derelerde, barajlarda ve değişik, nemli yerleri tercih ederler!

YABAN ÖRDEKLERİ İNSANLARIN YAKINLARINDA YAŞAYABİLİYORLAR

Ördekler, her şeyi yer, otsu ve hayvansal gıdalarla beslenebilirler, ot tohumları ve yeşillikler yiyebilirler, İlk baharda ve yaz aylarında, böcekler, sulucanlar, küçük balıklar yerler, sadece kafasını batırarak su kenarlarında yiyecek ararlar, çok nadiren derinlere dalarlar, bazen de kenarda otlarlar!

Yeşilbaşlı ördekler (monogamdır) tek eşlidirler, çiftler daha kış aylarında ikili oluştururlar!

Dişi yuvasını genelde yere yapar, bu bir küçük çukurdur, bazen de içine kuru otlar serilir, bu yuva sık çalılar arasında, yüksek otlar arasında veya yere düşmüş ağaç dallarının arasında olabilir ama hep suya yakın yerlerde olur yuvalar! Yumurtlama süresi mart sonundan haziran sonuna kadardır! Dişi 9-13 yumurta arası yumurta yapar, kuluçka süresi 27-28 gündür! Küçükler yumurtadan çıktıktan birkaç saat sonra yuvayı terk ederler!

50-60 günlük olduklarında artık uçabilirler.

1 YAŞINDA ÜREMEYE HAZIRLAR

Yaşilbaşlı ördeğin başlıca düşmanları, tilkiler, sansar, kediler, bazı kartallar vs.dir! Yumurtalarını, karga, gelincik gibi hayvanlar da yok edebilirler. Yeşilbaşlı ördek istenilen ve zevkli bir avdır, sayıca diğer türler arasında en çok bu cins ördek vardır! 
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı