Haber Detayı
27 Şubat 2012 - Pazartesi 17:24
 
KUDAKA turizm komiteleri oluşturmaya Bayburt’tan başladı
TURİZM Haberi


KUDAKA, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi (Erzurum, Erzincan ve Bayburt) İnovasyona Dayalı Bölgesel Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Uygulama Komitelerinin Belirlenmesi Toplantılarının ilkini Bayburt’ta gerçekleştirdi. 

Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerini içine alan Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nin zengin turizm potansiyelinden mümkün olan en yüksek faydayı sağlamak ve bu sayede bölgenin sosyo-ekonomik yönden kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile KUDAKA olarak 2011 yılı içerisinde Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nı dokuz aylık bir süreçte ve bölgemizdeki kamu, STK ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 2000 kişilik bir grubun katkısını alarak hazırlanan programın takvimi işlemeye başladı.

Bayburt Öğretmenevi’ndeki otantik Bayburt Odası’nda gerçekleşen programa KUDAKA Genel Sekreteri Rıfat Altan, Erzurum Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Üngan, KUDAKA Bayburt Koordinatörü Hasan İskender, 9 adet Bölgesel Turizmi Geliştirme Komitelerinin koordinasyon grubu yöneticileri, Bayburt’taki bazı kurumların müdürleri, Bayburt Belediyesi komite katılımcıları İl Özel İdaresi temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

KUDAKA bölgesinde turizmin iş ve istihdam kaynağı haline gelmesi için 2023 yılına kadar yapılması gerekenleri takvime bağlı bir şekilde sorumlu kuruluşla beraber şematik olarak eylem planında belirten ve 9 komiteden Tarih ve Kültür Mirası Turizmi, Macera ve Doğa Sporları Turizmi ve Ekoturizm ve Agroturizm gibi Bayburt’ta oluşturulan komitelerin geliştirilme ve belirlenme çalışmalarına başlamadan önce KUDAKA Genel Sekreteri Rıfat Altan bir konuşma yaptı.

KUDAKA GENEL SEKRETERİ ALTAN : “ HALKIN KATILDIĞI, YÖNLENDİRDİĞİ BİR SÜREÇ OLMADAN GERÇEK ANLAMDA KALKINMA OLMAZ”

Turizm stratejisinin başarılı uygulama olması için komite katılımcıların katkılarına ihtiyaç olduğunu belirten Altan, “ Sizlerin katkıları olmadan stratejiyi gerçek anlamda uygulamak mümkün değil. Günümüzde dışarıdan birilerin gelip fabrika kurarak bir yeri kalkındırması beklenirdi. Şimdi artık bu anlayış içerisinde olan yerler kalkınamıyor. Buna mukabil içsel dediğimiz, halkın katılımıyla, halkın yönlendirmesiyle sağlanan hareket her zaman başarılı oluyor. Kurtuluş Savaşı da oluşturulan cemiyetlerle tabandan gelen ortak irade, ortak ruh ile kazanıldı. Şimdi sıra kalkınma savaşındaysa bunun da kazanılması bana göre benzer bir sistemle mümkündür. Yerel yönetimlerin, halkın katıldığı, destek verdiği, yönlendirdiği bir süreç olmadan gerçek anlamda kalkınma olmaz”dedi.

“İNOVATİF TURİZM STRATEJİ EYLEM PLANI BİR KALKINMA STRATEJİSİDİR”

KUDAKA’nın turizm stratejinde 6 adet öne çıkan alt turizm sektörü olduğunu kaydeden Altan “ Her biri ile ilgili bir komite kuracağız. Her komiteden sorumlu bir uzmanımız olacak. Her komite içerisinden bir başkan seçilecek. Turizm stratejisindeki eylem planının gerçekleşmesi için çalışılacak. Bu komiteler gerektiğinde lobi faaliyeti yürütecek, gerektiğinde finansal kaynakların harekete geçmesini sağlayacak. Eylem planımız dar anlamda bir eylem planı değil bir kalkınma stratejisidir. 54 tane alt sektörü etkileyen bir durumdur turizm. Turizm olması için ulaşımdan eğitime kadar, kent estetiğinden tutun özel sektörün gelişmesine kadar. Bu eylem planındaki faaliyetler yerine geldiği zaman gelişmiş bir il, gelişmiş bir bölge durumuna gelmiş olacağız. Altyapısı ve üstyapısıyla temiz, yaşanabilir bir şehir bir bölge amaçlandır turizm strateji eylem planıyla.”açıklamasını yaptı.

Bölgenin hayvancılıkla uğraşan bir bölge olduğunu ve bu konunun da önemli olduğuna dair eleştiriler aldıklarına da değinen Altan “ Bu plan bir kalkınma stratejisi olduğundan tarımın turizm entegre edilmesi de var plan içerisinde. Bunu gerçekleştirdiğimizde bölgemizde bir başarı örneğini oluşturmuş oluruz. Bu tabandan gelen, bölge halkının kendi sürüklediği bir süreçle, idarecileri, ilgili kurumları faaliyette zorlamaya çalıştığı bir süreci başlatmış bulunuyoruz. Bu Türkiye’de diğer bölgelere de örnek olacaktır. Yarın öbür gün komite Ankara’dan yapılması gerekenler konusunda istekte bulunacak. Kendimize güvenelim. Günümüzde bu tür işler, komite, takip, koordinasyon, strteji ile oluyor. Bu süreçte ilgili kurumları yönlendirebilir, onlara yardım edebilir, danışmanlık da sağlayabiliriz”diye konuştu.

Daha sonra Kış ve Spor Turizmi Komitesi ve Tanıtım, Pazarlama ve Markalaşma Komitesi

Koordinasyonu Grup yöneticisi Süleyman toy tarafından gerçekleştirilen sunumda ise Turizmin Bölge İçin Önemi, İnovasyona Dayalı Bölgesel Turizm Stratejisi ve Eylem Planı, Turizmi Geliştirme Komiteleri gibi konuların detayları anlatıldı.

Ardından komitelerin çalışmalarına yönelik usul ve esasların belirlenmesi için Bayburt’ta oluşturulan 3 komite çalışmalarına başladı.

Oluşturulacak komitelerle işbirliği ve ortak iradeyi sağlayacak bir yapılanmayla Bayburt, Erzincan ve Erzurum’da il ve bölge düzeyinde çalışacak Turizmi Geliştirme Komiteleri ortak hareket, koordinasyon ve iş birliği içerisinde eylem planında belirtilen faaliyetleri Ajansın Bölgesel Turizm Koordinasyon Grubu’nun koordinasyonunda gerçekleştirecek.

İller düzeyinde oluşturulan 6 komite Kış ve Spor Turizmi Komitesi; Kongre, Incentive ve Fuar Turizmi Komitesi; Tarih ve Kültür Mirası Turizmi Komitesi; Macera ve Doğa Sporları Turizmi Komitesi; Ekoturizm ve Agroturizm Komitesi ve Medikal ve Sağlık Turizmi Komitesi gibi adları taşıyor.

Bölgesel olarak görev yapacak komiteler ise; Tanıtım, Pazarlama ve Markalaşma Komitesi, Özel Sektör, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Komitesi ve Toplum ve Turizm Komitesi olmak üzere 3 komiteden oluşuyor.

İlk toplantılarda komite üyelerinin seçilmesi, komite faaliyetleri ile ilgili planlamaların yapılması ve çalışmalara başlanması öngörüldü.  

Komiteler kendi belirledikleri takvime göre toplanacak ve kendileriyle ilgili faaliyetleri gerçekleştirmek için çalışmalar yapacak. Bölge aktörleri arasındaki bu işbirliğinin bölgede turistlerce yapılan harcamaları, ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlanacak ürün ve hizmetleri, yeni yatırımları, istihdam ve geliri, yerel halkın turizm gelirlerinden aldığı payı ve yaşam kalitesini artırması bekleniyor.

Yarın Erzincan ilindeki komiteler için toplantı yapılacak.

Bayburt’taki komitelerin uygulamaya yönelik toplantıları ise Nisan ayından itibaren yapılmaya devam edecek. Peyami Sefa KARABACAK

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı