Haber Detayı
08 Mart 2012 - Perşembe 04:04
 
Bayburt su kaynaklarında hangi balıklar mevcut!
ÇEVRE Haberi


Doğa dostu Volkan Çakır Bayburt su kaynaklarındaki balıkları tespit ederek http://www.balikciadasi.com/forum/index.php?showtopic=12356 adresindeki forumda yayınladı.

Bayburt yüz ölçümü ve nüfusu bakımından ülkemizin en küçük illerinden biri olabilir,ancak tatlı su kaynakları ve bu kaynaklar içerisinde veya çevresinde yaşayan doğal yaşam çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin ilidir” diyen amatör sportif balıkçı Çakır 2011 yılı içerisinde, ava açık dönemlerde yaptığı avlarda 8 farklı balık türü ve tatlı su yengeci,kurbağa,yılan ve su kaplumbağası gibi canlıları resimleyerek tespit etti.

Çakır,  bunları balikciadasi.com’un forumunda yayınladı.

BAYBURT BALIK FAUNASI

1.PULLU SAZAN (Cyprinus carpio) Carp


13.-14. yüzyıldan beri kültür üretimi yapılan, kolay yetişen, eti lezzetli, ekonomik değeri çok yüksek bir balıktır. 3-4 yaşlarında olgunlaşıp 200-300,000 yumurta verir. Ortalama 30-40 santimetre boy ve 500-1,000 gram ağırlıkta olur. Doğal yetişenlerinin 100 santimetre ve 25 kilogram olarılarına rastlanır. Sportif avcılığı değerlidir. Su böcekleri, kurtlar ve diğer hayvanlarla beslenir.

Bayburtʹta DSİ yada diğer devlet kurumları tarafından yapılan göletlerde bulunur.İkinci resim Danişment Sulama Göletidir.2.AYNALI SAZAN (Cypnnus carpio) Carp


Pullu sazanın çıplak-çizgili ve aynalı sazan olarak adlandırılan yan türlerinin üretime en elverişli olanıdır. Kolay ürediği için çeşitli yörelerde ve özellikle baraj göllerinde üretimi yapılmaktadır. Yaşam öyküsü pullu sazan gibidir. Ekonomik değeri çok yüksektir. Çeşitli ülkelerde yılda 200,000 ton sazan üretimi yapılmaktadır

Bayburtʹta DSİ yada diğer devlet tarafından yapılmış göletlerde bulunmaktadır.3.OT SAZANI (Ctenopharyngodon idella)


Ot balığı olarak da tanımlanır 2,000 yıldan beri Çinʹde sazan üretimi ile beraber yetiştirilir Anayurdu Çinʹden dünyaya yayılan, bu arada ülkemize de getirilen bir kültür balığıdır Ortalama 40-80 santimetre boy ve 2-5 kilogram ağırlıkta olur En çok 12-30 kilogram ağırlığa ulaşabilir Otobur bir balıktır Günde ağırlığının %120ʹsi kadar ot yer Bu nedenle havuzlarda ot mücadelesi için mükemmel bir canlıdır 5-6 yaşlarında olgunluğa erişir ve kg/ağırlığına göre 120,000 yumurta verir 6-10 santimetre boya eriştikten sonra sadece bitkilerle beslenir Ülkemizde henüz tüketim değeri yoktur .

Yukarıda ikinci resimde görülen balıklar Arpalı Beldesinde tutulmuş.Ancak avı yasak bir balıktır.Zaten balıkları tutan da ben değilim.Bayburtʹta Kızılkanat,Karabalık diye adlandırılıyormuş.

4.TATLISU KEFALI (Leuciscus cephalus) Chub

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaygın olan, hızlı akan dere veya nehirlerde, 7-10 yaşlarında 30-40 santimetre boy ve 600-1,000 gram ağırlığa erişen bir kefal türüdür. Yavru safhasında küçük kurtlar, karides ve böcek yavrularıyla beslenirken, büyüyünce ot da yer. Yaşlandıkça yırtıcı olup kurbağa ve sıçrayarak su dışındaki kelebekleri de yiyebilir. Nisan-haziran arası 45-50,000 yumurta dökerek ürer. Etinin lezzetsiz ve değersiz oluşuna karşın avcılığı çok makbuldür.

Bayburtʹta hemen hemen tüm derelerde,elbette Çoruh Nehrinde ve hatta ufak dereleri kullanarak göletlerde bile bulunur.Kaşıkla at-çek disipliniyle avcılığı çok zevklidir.Yukarıda ikinci ve üçüncü resimdeki balık Oruçbeyli göletinde yakalanmıştır.

5.BIYIKLI BALIK (Barbus Barbus)


Sazan ailesinin bir üyesi olan bu balığı bir kere yakalayanın daha sonra hep bu balığın peşine düşeceği söylenir. Bunun nedeni yakalandığında gösterdiği enerjik ve güçlü direnç ile avcılığının çok zevkli olmasından kaynaklanmaktadır. Yurdumuzda yaygın olarak bıyıklı balık; İç anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde karaçeçe, kayabalığı olarak da bilinir.En belirgin özelliği balığa adını veren bıyıklarıdır. Üst çenesinde bir çift, çenelerinin bir leştiği yerdede bir çift olmak üzere toplam 4 bıyık benzeri uzantısı vardır.Balık bu organları dibi araştırıp yiyecek bulma ve tad alma amaçlı kullanmaktadır. Dipten beslenma alışkanlığı vardır, ağzı da beslanma alışkanlığına uygun aşağı dönüktür.

Bayburtʹta alabalıktan sonra belkide en lezzetli balıktır.Yukarıda ikinci resimdeki balık Çoruh Nehrinde yakalanmıştır.

6.ŞİRAZ(Capoeta Tinca)


Capoeta tinca‘nın ilk bulunuş yerinin Bursa olduğu belirtilmekle beraber asıl yayılış alanı Anadolu’nun kuzey ve kuzeybatısındaki Karadeniz’e dökülen nehirlerdir. Orta ve Batı Anadolu sularında da yaşadığı rapor edilmiştir. Endemik bir türdür, yani sadece Türkiye sularında bulunur.

Bayburtʹta sarı balık denmektedir.Açıkçası türünü belirlemekte çok zorlandım ki hala balığın Şiraz olduğundan şüpheliyim.Her ne kadar yüzgeç şekliyle tipik bir Capoeta olsa da Bayburtʹta yakaladığım ikinci resimdeki balığın kesinlikle bıyıkları yok.Yada ben dikkat edemedim.Bu noktada Eğrez yada Kababurun olmasından şüpheleniyorum.

7.İNCİ BALIĞI (Alburnus Alburnus)

Sazan ailesinin üyesi olan inci balığı küçük olduğundan genelde amatörlerin pek rağbet etmediği bir balıktır. Ben de bu balığın etinin ne kadar lezzetli olduğunu anlayana kadar pek yakalamadım, ama gerçekten literatüre girecek kadar lezzetli eti ve sıkmayan avcılığı ile ilgiyi hakeder. Ayrıca iyi bir de yem balığıdır. Türkçe’de inci balığı, tatlısu sardalyası olarak bilinirken, yabancı kaynaklarda bleak (İng.), sardine veya ablette (Fra.), ukleyka (Rus.), albur veya alburno (İsp.) olarak geçer. 19ncu yüzyılda pulları sahte inci yapımında kullanıldığından inci ismi ile anılmaktadır. İnci yapımını tarif edersek; bolca elde edilen pullar yıkanıp temizlenir, çok fazla yıkayıp inciyi oluşturacak guanin adı verilen maddenin tamamen yıkanmamasına dikkat etmek gerekir. Bundan sonra özel bir yapışkanla pullar karıştırılır ve pul öbeği arasına ince bir boru yardımı ile özel olarak hazırlanmış cam kürecik konur. Bir müddet sonra pullardaki guanin maddesi camı kaplayarak yapay inciyi oluşturur. Şimdilerde bu teknik artık kullanılmıyor yerini alüminyum teknolojisine devretti böylece inci balığı sırf pullları yüzünden avlanmaz oldu. Van gölüne özgü olan inci kefali (Chalcarburnus tarichi) olarak bilinen balık ile sazan ailesinden olmaktan başka bir alakası yoktur.

İkinci resimdeki inci balığı Mam Deresinde yakalanmıştır

8.DAĞ ALASI (Salmo Trutta Macrostigma)


Çoruh, Ege ve Konya Ereğlisi çevrelerinde dağ göllerinin soğuk, berrak ve temiz sularında yaşar. Zaman zaman nehirlere de girer. Bilimsel olarak dünyanın son buzul çağında dağ göllerinde kalıp, geliştiği teorisi vardır. Boyu 40-60 santimetreden 1 metreye; ağırlığı da 1-3 kilogramdan 14 kilograma olabilir. 3-4 yaşırıda olgunlaşıp göllerin buzla kaplandığı ekim-ocak aylarında yumurtalarını çakıllara bırakır. Dişileri yaklaşık 3,500 yumurta bırakır. Çok lezzetli etinin yanısıra sertlik ve çevikliği ile avcılığı da değerlidir

Tatlı Suyun kraliçesidir.Avcılığı tam bir macera,lezzeti ise bağımlılıktır.Ancak yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.Çünkü bilinçsiz avcılık yüzünden sayısı çok azalmıştır.Yaşadığı yerleri gizli tutmak niyetindeyim.Yukarıda ikinci ve üçüncü resim Bayburtʹta tarafımdan yakalanan alabalıklardır.

Ben kişisel araştırmamı paylaştım.Eminim Bayburt tatlı su kaynaklarında yaşayan balık türleri bunlarla sınırlı değildir.Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşarak konuya katkıda bulunmanızı rica ediyor okuduğunuz için teşekkür ediyorum . Volkan Çakır- Doğa Dostu.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı