Haber Detayı
23 Mart 2012 - Cuma 17:01
 
Özbek: Sağlık için günde 2 su bardağı süt için
SAĞLIK Haberi


Bayburt İl Sağlık Müdürü Zülkarni Özbek osteoporozdan korunmak için süt tüketiminin önemli olduğunu belirterek " Ülkemizde tahıl ürünlerinin üretimi ilk sıradadır. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketimi her yaş grubu için önem taşımaktadır. Ancak, ülkemizde süt içme alışkanlığı yaygın değildir. Yapılan araştırmalar ülkemizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9’ dur.  Kişi başına yıllık içme sütü tüketimi  ülkemizde  sadece 24 lt.dir. Oysa bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir."dedi.

›"HER YAŞ GRUBU GÜNDE EN AZ 2 SU BARDAĞI SÜT TÜKETMELİDİR"

Sütün insan organizması için gerekli pek çok besin öğesini bileşiminde yeterli ve dengeli bir şekilde bulundurduğunu ve insan organizmasında %80 civarında kullanılan çok önemli bir besin maddesi olduğunu hatırlatan Özbek "Yaşamın başlangıcından itibaren, her yaş döneminde sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahip olan sütün içeriğindeki kalsiyumun, süt ve süt ürünleri olmadan alınması mümkün değildir. Kalsiyum tüketimi ile kemik yoğunluğu arasında sıkı bir ilişki vardır. Süt ve süt ürünlerinin kemik yoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı yirmili yaşlara kadar tüketilmesi, kemik yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Her yaş grubunun günde en az 2 su bardağı süt veya süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Günde bir bardak süt içen bir çocuk, protein ihtiyacının %35’ ini, kalsiyum ihtiyacının %52’ sini, B12 vitamini ihtiyacının %98’ ni karşılayabilmektedir. Çocuklarımızda malnütrisyonun hala önemsenecek düzeyde olduğu ülkemizde, bu denli değerli besin maddesinin tüketiminin artırılması ve özellikle hayatımız boyunca sahip olduğumuz alışkanlıkların edinildiği en önemli dönem olan çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılması çok önemlidir."açıklamasını yaptı.

"OSTEOPOROZ HASTALIĞININ ÖNLENMESİNDE SÜT TÜKETİMİ ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLIYOR"

Süt tüketiminin sağlıklı bir toplum oluşturulmasının yanında osteoporoz gibi Türkiye’de özellikle ileri yaş kadınlarda sıklıkla görülen ve tedavisi için bütçeden önemli bir yer ayrılan önlenebilir kemik hastalıklarının görülme sıklığı ve sağlık harcamalarının azaltılmasına da da çok önemli bir katkısı olduğuna değinen Özbek " Sağlık Müdürlüğü olarak temel amacımız beslenme sorunlarının önlenmesi amacıyla ülke genelinde beslenme eğitiminin ağırlıklı olduğu özel programların uygulanması, bunların rutin hizmetlere entegre edilmesi ve toplumun bilinçlendirilerek bilgi düzeyinin arttırılmasıdır.  Bu amaçla, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında bireylerin beslenme konusunda ki duyarlılığını arttırmak ve bu konuda bir toplum bilinci oluşturmak amacıyla birçok çalışma yürütmektedir."dedi.

SÜT VE SÜTÜN SAĞLIKLI BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

Sütün bebeklikten yaşlılığa vücudun gelişmesi, güçlenmesi ve sağlığın korunması için gereken besin öğelerini bünyesinde bulundurduğunu belirten Özbek şöyle devam etti: " İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında tüm besin öğelerini içeren en iyi kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı için önemli bir besin kaynağı olan süt, büyüme gelişmede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kan basıncının düzenlenmesi ve bazı kanserlerin gelişiminin azaltılmasında koruyucudur. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde zengin kalsiyum kaynağı olması nedeniyle kemik gelişiminde önemli rolü vardır. Kemik sağlığının korunması ve gelişiminde yardımcıdır. Bebeklik ve çocukluk dönemi başta olmak üzere hayatın her evresinde sağlıklı beslenmede en temel besindir. Kemik gelişiminin yanında büyüme ve gelişmenin hızlanması, diş sağlığı, hücre yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemlidir. Düzenli süt tüketiminin yanı sıra kemik sağlığı için her gün düzenli egzersiz yapmak, yeterli ve dengeli beslenmek gerekliliği unutulmamalıdır."

SAĞLIKLI SÜT TÜKETİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sütün, uygun koşullar sağlanmadığı takdirde çeşitli hastalıklara neden olabilecek zararlı mikropların üremesi için çok uygun bir besin maddesi olduğunu vurgulayan Özbek yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Bunun için sütü sağlıklı tüketmek çok önemlidir. Sütte bulunan ve hastalığa neden olan bakteri ve virüsleri yok etmek için pastörizasyon ya da UHT (ultra yüksek ısı) işlemleri uygulanmalıdır. Açıkta satılan sokak sütlerini kullanılmamalıdır. Sütü sağlıklı ambalajında tüketmeli ve son kullanma tarihinin kontrol edilmesi unutulmamalıdır. Süt alırken pastörize ve UHT (ultra yüksek ısı) işlemleri uygulanmış sağlıklı ambalajdaki sütler tercih edilmelidir. Pastörize sütün tazeliğini koruyabilmesi için, 4ºC’deki soğuk araçlarda dağıtılmalı, ardından buzdolabında saklanması ve 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir. Sütün fabrika ortamında 135-150 ºC’de 2-6 saniye süre ile ısıtılıp hızla soğutulması işlemine UHT-uzun ömürlü süt denir. Bu işlem ile sütteki sağlığa zararlı tüm mikroorganizmalar yok edildiğinden dolayı, tercih edilmelidir. UHT-Uzun ömürlü süt paketi açılana kadar 4 ay boyunca taze kalır. Paket açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. 2-3 gün içinde de mutlaka tüketilmelidir. Sütü satın alırken ve kullanırken paketin yırtılmamış, delinmemiş olmasına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izni alınmış olmasına ve son kullanma tarihine mutlaka dikkat edilmelidir."

SÜT TÜKETİMİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Özbek süt tüketimi ile ilgili önerileri ise şu şekilde sıraladı: "
·      Sağlıklı büyümek, gelişmek ve yaşlanmak için her gün en az 2 su bardağı sağlıklı süt için.
·      En iyi kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünlerini her öğünde özen gösterin.
·      Çay, kahve, gazlı ve enerji içeriği yüksek içecekler yerine öğün aralarında da süt ve süt ürünlerini tercih edin.
·      Gece yatarken süt içmeyi ve arkasından dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
·      Çocuğunuzla beraber süt için.
·      Süt tüketimini arttırmak için, püre ve çorbalara süt ilave edin.
·      Çocuğunuz için hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları tercih edin.
·      Özellikle sebze yemeklerinde süt ilaveli sosları (beşamel vb.)tercih edin.
·      Çocuğunuzla birlikte süt içeren yeni tarifler geliştirin ve beraberce deneyin.
·      Çocuğunuzun kilo problemi var ise yağlı süt yerine az yağlı sütü tercih edin. 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
BİZİM GAZETE
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı