Haber Detayı
07 Nisan 2012 - Cumartesi 07:37
 
BGC forumda gazeteciliği konuştu
MEDYA Haberi


Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, Bayburt Üniversitesi’nde "Sosyal Dayanışma ve Dönüşüm Faaliyetleri" kapsamında gerçekleştirilen Öğrenci Forumu’nun konuğu oldu. 

Foruma konuşmacı olarak katılan Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Sadık Yavuz ve Anadolu Ajansı (AA) Muhabiri Fatih Mehmed Özcan, gazetecilik özgeçmişlerini anlatarak başladıkları konuşmalarında gazetecilik mesleği ve etiği, gazetecilik mesleğinin geçmişi, Anadolu basınının durumu, ajans haberciliği, Türkiye’deki haber ajansları konularına değindi. 

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, konuşmasında gazetecilik etiğine değinerek; teknik olarak haber yazımında tarafsızlık ilkesinin önemli olduğunu, fakat gazetecinin de bir insan olarak, yetiştiği kültür ve hayata bakış açısı gereği tam anlamıyla tarafsız olmasının mümkün olamayacağını savundu. Başkan Yıldız, haber metinlerinde yapılan ifade yanlışlarına da değinerek, medya kuruluşları için yapılan "yerel" ve "ulusal" ayırımını eleştirdi. Yıldız, yerel basının bu ayrımla "ulusal basın kuruluşu" tanımının dışında tutulduğunu öne sürerek, "ulusal" yerine "yaygın" ifadesinin kullanılmasını önerdi ve bu tür yanlışların zaman içinde düzeleceğine inandıklarını ifade etti. Basın kuruluşlarında eğitimli, kalifiye çalışana ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Yıldız, "Bugün herkes gazete çıkarıyor, bugün herkes gazeteci!.. Bugün, bir haber metni yazıp bir kare fotoğraf çeken herkes kendisi için ‘Gazeteci oldum’ diyor, ama ‘gazeteci’ olur mu, o tartışılır" dedi.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Sadık Yavuz, ‘Anadolu Basını’nın geçmişteki durumunu anlatarak, gazetecilik mesleğinin birçok zorluklardan geçtiğini, günümüzde ise artık bu zorlukların hepsinin aşıldığını söyledi.

"Ajans haberciliği", "haber ajanslarının işlevi" ve "Türkiye’deki haber ajansları" hakkında bilgi veren Anadolu Ajansı Muhabiri Fatih Mehmed Özcan ise, "toptancı medya" olarak tanımlanan  haber ajanslarının günümüzde hızlı ve kaliteli haber akışı konusunda çok önemli bir görevi yerine getirdiğine dikkat çekti. UNESCO tarafından yapılan "Haber ajansı" tanımını aktaran Özcan, konuşmasında şu bilgilere yer verdi: "Haber ajansları, kitle iletişim araçlarının temel haber kaynakları olduklarından, kuruluşlarından bu yana bunlara haber bulma, haber üretme ve haber ulaştırma görevini üstlenmişlerdir. Çünkü haber ajansları, sahip oldukları olanaklar ve devamlı geliştirdikleri teknolojileri sayesinde haber alma ve yayma işlevlerini öteki kitle iletişim araçlarına oranla daha çabuk yerine getirmektedirler." 

Özcan, son olarak, Türkiye’nin ilk ve tek resmi haber ajansı olan ve Atatürk tarafından kurulan Anadolu Ajansı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, Türkiye’de faaliyet gösteren haber ajanslarını, yayın hayatına atıldıkları tarihleri de belirterek sıraladı.   

Soru ve cevaplarla sona eren forumda üniversitelilerin sorusu üzerine konuşmacılar, bütün zorluklarına rağmen meslek tercihlerinin yine gazetecilikten yana olacağını dile getirerek, gazetecilik mesleğinin büyüsüne kapıldıktan sonra vazgeçilememesinde hemfikir olduklarını ifade etti. Gazetecilik mesleğine olan sevgisini bir benzetmeyle dile getiren AA Muhabiri Özcan, "Nasıl ki; virüs kapan bir bilgisayar programına ne kadar format atarsanız atın yine aynı programı kullandıysanız, gazetecilik mesleğinin mikrobunu bir kez bile kapsanız yine bu mesleği yapmaya devam edersiniz. Ben de (gazeteciliğin) virüsünü kapsam da yine aynı program olmak isterim" diye konuştu.

Forumun sonunda kısa bir konuşma yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, gazeteciliğin saygın bir meslek ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirterek, "Ancak bu görevi yaparken hukukun dışına çıkmamak, gazetecilik mesleği ile bağdaşmayan işlerden imtina etmek gerek. Bugün Türkiye’de cezaevinde bulunan gazetecilerin görevleri dolayısıyla mı yoksa başka suçlardan dolayı mı tutuklu olduklarını iyi tespit etmek gerekir. Bunun cevabını da hukuk verecektir. Dolayısıyla herkesin hukuka güvenmesi ve çıkacak kararlara saygı göstermesi gerekir" dedi. 

Forumun ardından konuk basın mensuplarına üniversiteyi tanıtıcı hediye takdim edildi.  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen foruma Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrencilerin yanı sıra Bayburt’ta faaliyet gösteren yerel ve yaygın medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

 

 

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
BİZİM GAZETE
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
47
52
6
2
15
23
2
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Akhisarspor
30
31
9
6
8
23
10
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
11
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
12
Bursaspor
27
31
10
6
7
23
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
12
6
5
23
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı