Haber Detayı
12 Nisan 2012 - Perşembe 13:00
 
Özbey,memura teşvik paketi niteliğinde haklar istedi
EKONOMİ Haberi


Özbey, memura teşvik paketi niteliğinde haklar istedi

Memur-Sen Bayburt Konfederasyonu toplu sözleşme ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Memur Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Özbey, "İlk toplu sözleşme üst düzey bürokratlarla diğer kamu görevlileri arasındaki makası daraltmalıdır. Artık enflasyona ezilen değil enflasyonu ezen bir maaş istiyoruz. Memur-Sen olarak ilk toplu sözleşmenin kamu görevlilerine motivasyon ve teşvik paketi niteliğinde olmasını istiyor ve bekliyoruz. Siyasetin ve bürokrasinin söylediği değil, toplu sözleşme masasında söylenen söz geçerli olacaktır. " dedi.

Memur-Sen Bayburt Şube merkezinde basına açıklamalarda bulunan Özbey, "Toplu sözleşme hakkı, Memur-Sen’in zaferidir.  Toplu görüşme sürecinde, toplu sözleşmeye yönelik taleplerini ileten, ancak düzenlenen çalıştaya bile katılma ciddiyetinden uzak bazı konfederasyonlar, bugün toplu sözleşmeye sahip çıkma yarışındalar.  12 Eylül referandumu öncesi toplu sözleşmeyi anayasa değişikliği paketine koyduran, referanduma destek veren tek konfederasyon Memur-Sen’dir. Hizmet kolu toplu sözleşmesinin yasadan çıkarılmasını engelleyen yine Memur-Senʹdir. Toplu sözleşme yasasının çıkması için bu kadar mücadele eden Memur-Sen, toplu sözleşme sürecinden de başarıyla çıkacaktır."dedi.

İLK TOPLU SÖZLEŞME KAMU GÖREVLİLERİNE MOTİVASYON VE TEŞVİK PAKETİ NİTELİĞİNDE OLSUN 

Memura yönelik talepleri açıklamadan önce bazı hususlara dikkat çeken Özbey, şunları kaydetti: "Hükümet, 2003, 2006, 2009 ve 2012 yıllarında sermayeye yönelik dört teşvik paketi yürürlüğe koymuştur. Türkiye ekonomisi bugün, dünyanın en çok büyüyen ikinci ekonomisidir. Bu şartlarda, Memur-Sen olarak ilk toplu sözleşmenin kamu görevlilerine motivasyon ve teşvik paketi niteliğinde olmasını istiyor ve bekliyoruz. Eşit işe eşit ücret vermek iddiasıyla çıkartılan 666 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname, eşitliği sağlamak yerine, yeni eşitsizlikler oluşturmuştur. Bu kanun hükmündeki kararnameyle daire başkanı ve üstü kadrolar ile alt kadrolarda bulunanların maaşları arasındaki makas yeniden açılmıştır. Söz konusu kararnameyle öğretmen, öğretim elemanı, din görevlisi ve KİT çalışanının ek ödemelerinde hiçbir artış yapmayıp, genel müdür ve müsteşara bir seferde 772 TL vermeyi eşit işe eşit ücret saymışlardır. Kapalı kapılar arkasında bir günde bu kararnameyi hazırlayanlar, toplu sözleşme kanununu ancak 18 ayda yasalaştırabilmişlerdir. Bürokratlarına bir seferde asgari ücretten daha fazla zam veren hükümet,  kamu görevlilerinin çoğunluğu için talep edeceğimiz artışları yok sayma ve kabul etmeme lüksüne sahip değildir. Maliye Bakanlığı, her yıl müzakereler öncesi önereceği rakamı bir gazete aracılığıyla duyurma geleneğini sürdürerek, bu yıl da 3+3 gibi komik bir zam artışından söz etmiştir. Maliye Bakanlığı, şunu bilmelidir; kanun hükmünde kararname dönemi kapanmıştır. Memurlar şeffaf bir şekilde toplu sözleşme yapacaktır. Siyasetin ve bürokrasinin söylediği değil, toplu sözleşme masasında söylenen söz geçerli olacaktır. İlk toplu sözleşme üst düzey bürokratlarla diğer kamu görevlileri arasındaki makası daraltmalıdır. Artık enflasyona ezilen değil enflasyonu ezen bir maaş istiyoruz. Emekli milletvekili maaşlarına yapılan zam oranı karşısında bizim taleplerimizin ne kadar makul olduğu görülecektir."

2012 Mart ayı itibariyle yıllık enflasyonun TÜFE’de 10.45, 2012 yılında kullanılan maktu harçların artırılmasında yeniden değerleme oranının 10.26 olduğunu hatırlatan Özbey, " Diğer taraftan sadece mart ayında, evlerde kullanılan elektriğe yüzde 9.26, doğal gaz fiyatına yüzde 18.70  zam yapılmıştır. Tüm ürünlerin fiyat artışına sebep olan bu iki stratejik maddeye yıllık bazda yapılan yüzde 30’ların üzerindeki zamların önümüzdeki dönemde enflasyonu artıracağı kesindir. Öte yandan 2011 yılı gerçekleşen büyüme rakamı yüzde 8,5, 2012 yılı büyüme hedefi en az yüzde 4’dür. Dünyanın en pahalı akaryakıt ve likit petrol gazını kullanan ülkesiyiz. Toplu sözleşme taleplerimizi, yukarıda saydığımız rakamlar ve içinde bulunduğumuz gerçekler yanında toplu sözleşmenin iki yıllık olmasını dikkate alarak belirledik."diye konuştu.

GENEL HATLARIYLA MEMUR-SEN TALEPLERİ

Memur-Sen genel hatlarıyla taleplerini ise şu şekilde açıkladı: "2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14ʹlük yüzdelik zam ve yüzdelik artışlara ek olarak taban aylığa 2012 yılı için 120 TL, 2013 yılı için 80 TL artırım istiyoruz. Ek ödemede öğretmen ve öğretim elemanı için 50 puan (314 TL), din görevlileri, hekim dışı sağlık personeli, sivil savunma uzmanları ile KİT’lerdeki  2 Sayılı Cetvele tabi personelden ek ödeme oranlarında artış yapılmayanlara 25 puan (157 TL) artış yapılmalıdır.  Kıdem aylığı göstergesi 20’den 100’e çıkarılmalı, 25 yıllık süre sınırlaması uygulanmamalıdır. Toplu Sözleşme ikramiyesi 2012 yılında 90 TL, 2013 yılında 120 TL olmalıdır. Eş yardımı 2012 yılında 200 TL, 2013 yılında 240 TL olmalıdır. Çocuk yardımı 2012 yılında 50 TL, 2013 yılında 60 TL olmalı, üniversite öğrenimi gören çocuklar için bir kat artırımlı olarak ödenmelidir. Yan ödeme katsayısı 3 kat artırılarak, memur maaş katsayısına eşitlenmelidir. 165 TL olan doğum yardımı 660 TL’ye yükseltilmelidir. Bin 256 TL olan ölüm yardımı; memurun kendisi için iki bin 512 TL’ye, eş ve çocukları için 628 TL olan ölüm yardımı bin 256 TL’ye çıkarılmalıdır. Kurumlarca kreş hizmeti sunulmalıdır. Kreş hizmetinin sunulmaması halinde 0-4 yaş grubundaki her çocuk için 140 TL ödenmelidir. İlk defa evlenen memura 3 bin 140 TL, ilk defa evlenen çocuğuna ise bin 884 TL evlenme yardımı verilmelidir. Kamu görevlilerine her mesai günü için 4 TL ulaşım yardımı yapılmalıdır. Kamu görevlilerine çalışma saati içerisindeki her öğün için 5 TL yemek yardımı ödenmelidir. Kamu görevlilerinin tamamına en düşük 100 TL olmak üzere giyecek yardımı yapılmalıdır. Muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı alınmamalıdır."

4/C STATÜSÜNDEKİ MEMUR KADROLU STATÜYE GEÇİRİLMELİDİR

4/C Statüsündeki personelin 12 ay süreyle istihdam edilmesi gerektiğini belirten Özbey, "4/C statüsündeki memurun mevcut ücretlerine 200 TL seyyanen zam yapılmalıdır. Eş, çocuk, giyecek ve yemek yardımından yararlandırılmalı, çalışmalarına esas sözleşmelerinden damga vergisi alınmamalıdır. Bu tür memurlarımız 1 Ocak 2013 itibarıyla kadrolu statüye geçirilmelidir.   657 Sayılı Kanunun 4/B Maddesi,  5593 Sayılı Kanun,  TRT,  Gençlik ve Spor Bakanlığı, İl Özel İdareleri ile diğer kurumlardaki sözleşmeli personel ile 399 Sayılı KHK kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personel kadrolu statüye geçirilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde istihdam edilenlerden ön lisans ve lisans mezunu olup yürüttükleri görevler itibarıyla memurluk sıfatını gerektiren hizmetleri yürütenler memur kadrolarına geçirilmelidir."açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı