Haber Detayı
12 Nisan 2012 - Perşembe 16:26
 
Taşhan bir ay sonra, Ulucami yılsonunda!
KÜLTÜR-SANAT Haberi


Bayburt İl Koordinasyon Kuruluʹnun 2012 Yılı II.dönem toplantısına katılmak için Bayburtʹa gelen Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Ungan toplantı sonrası Bayburt Ulu Camii ve Taşhanʹda incelemelerde bulundu. Ungan, Taşhanʹdaki restorasyonun bir ay sonra, Ulucamiiʹndeki restorasyonun ise yılsonunda bitirileceğini söyledi.

Bayburt İl Özel İdare toplantı salonunda, Bayburt Valisi Hasan İpek’in başkanlığında yapılan toplantıya katılan Ungan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak Bayburtʹta Ulucamii ve Taşhanʹda çalışmalar yaptıklarını kaydederek, " Taşhanʹdaki restorasyonu bir ay sonra bitireceğiz. Ulucamiiʹin ise kotlarında sıkıntılar var. Camii zemininde sular çıkıyor. Bunların aşılması için çaba sarf ediyoruz. Bayburt Ulu Camiiʹnin bu sene sonunda ibadet açılması için çalışıyoruz"dedi.

Bölge Müdürü Ungan çalışmaların devam ettiğini, camiin minaresindeki çalışmaların ise şimdilik yoğunluk kazandığını belirtti.

Beraberindeki bir heyetle Bayburt Ulu Camii ve Taşhanʹda incelemeler yapan Ungan, Taşhanʹdaki kubbelerdeki onarımın bittiğini derz dolgu çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

Ungan, Bayburt İl Koordinasyon Kuruluʹnun 2012 Yılı I.dönem toplantısında çalışmalara yeni dönem olan Nisanʹda başlayacaklarını söylemişti.

Taşhanʹda yeni durum itibariyle kubbe altındaki kemerler, duvarlar ve iki komşu duvarın yarım yayı ve üstteki çemberin çeyrek yayından oluşan köşedeki üçgen kısımların (pandantif) onarımı yanında kubbedeki onarım gerçekleşmiş bulunuyor. Ulu Camiiʹin ise minarenin yanısıra dış cephe onarımı ve bahçedeki çalışmalar devam ediyor. Peyami Sefa KARABACAK

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı