Haber Detayı
25 Haziran 2012 - Pazartesi 18:31
 
Turizmci Aksoy ve Gür’den Bayburt turizmine destek sözü
TURİZM Haberi


Peyami Sefa KARABACAK-BSB-Baskı Müzesi "Mesafe ve Temas" adlı sergi açılışı için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günayʹın davetlisi olarak Bayburtʹa gelen turizmci Turgut Gür ve Erol Aksoy Bayburtʹun tarihi turistik değerlerini görücüye çıkarmak için çalışmalara başladı.

Cumartesi günü yapılan sergi açılışı öncesi Bayburtʹun tarih ve turizm potansiyeli hakkında Valilik binasında açıklamalar yapan Bakan Günay, Bayburtʹun tanıtımı için ünlü işadamlarını yanında getirdiğini söylemişti. Turgut Gür ve Erol Aksoy için kökleri itibariyle onlar da Bayburtlu diyen Bakan Günay, Bayburtʹun tanıtımı konusunda kendilerinden destek sözü talebinde bulunmuştu.  

TURGUT GÜR: "BİZ BAYBURT İÇİN YANAR, YAKILIR BAYBURT OLURUZ"

Bayburt Valiliği’nde yaptığı açıklamada turizmci Turgut Gür Bayburt’ta olmanın kendisi için özel bir gün olduğunu belirterek, " Bu topraklar bu şehir bizim ata topraklarımız. Benim rahmetli dedem Kadı Ahmet Efendi 1855 Bayburt doğumlu. Onun oğlu Fazıl Cemal Efendi o da 1887 doğumlu. Halalarım, amcalarım, teyzelerim bu topraklardan çıktılar ve ülkenin en önemli isimlerinden bazıları onlar. Dolayısıyla bizim bu topraklara borcumuz var. Her ne kadar biz batıda doğmuş isek de onların çocukları, torunları olarak bu topraklara çok borcumuz var. Bu toprakların tarihiyle, kültürüyle beynim çocukluğumdan beri yoğrulmuş.  Erol Aksoy Bey de aynı şekilde. Aksoy Bey’le köklerimizle de akrabalığımız var. Onun kökleri de Bayburtlu."demişti.

Bakan Günay’ın içlerinde bulunan küllemiş Bayburt arzusunu birdenbire yaktığını ve kendilerine yılların birikimini bahşettiğini ifade eden Gür, " Son derece mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Biz burada bol oksijen alacağız. Bayburt’u teneffüs edeceğiz. Onunla kültürüyle yoğrulacağız. Bayburt sokaklarını gezeceğiz. Biz ne yaparız Bayburt için? Yanarız, yakılırız. Bayburt oluruz. "diye konuşmuştu.

 EROL AKSOY: "BAYBURT’A BORCUMUZ VAR"

Demokrat Parti’nin ilk milletvekillerinden TBMM’nin 8. (CHP–1946–1950) ve 9. (DP–1950–54) döneminde vekillik yapmış 1887 doğumlu Bayburtlu Ali Kemal Varınca’nın yeğeni olduğunu hatırlatan turizmci Erol Aksoy ise" Bayburt’u çok seviyorum. Bayburt’a borcumuz var. Belediye Başkanı Hacı Ali Bey’e de Bayburt’ta ilk fırsatta gelecem dedim. İnşallah Bayburt’ta gereken yapacağımız her husustaki yardımı yapacağız. Yeni projeler oluşturacağız inşallah."şeklinde konuşmuştu.

Bu kapsamda açılışın ertesi günü harekete geçen Turgut Gür ve Erol Aksoy Belediye Başkanı Hacı Ali Polat eşliğinde Bayburtʹun tarihi ve turistik mekânlarını gezerek,  oluşacak turizm haritasına yönelik değerlendirmeler yaptılar.

Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt Kalesi, Sehitosman Tepesi, Kop Kayak Tesisleri, Ulu Camii, Taşhan (Bedesten), İmarettepe ve Bayburtʹun turizme dönük diğer mahallerini Belediye Başkanı Polatʹla birlikte gezen turizmci Aksoy ve Gür turizm çalışmalarına kaynak teşkil edecek izlenimler edindiler.

Belediye Başkanı Polat ise günün anısına Bayburtlu ünlü turizmciler Gür ve Aksoyʹa Bayburt taşından yapılmış Saat Kulesi maketi hediye etti. Peyami Sefa KARABACAK

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı