Haber Detayı
20 Ekim 2012 - Cumartesi 18:04
 
Çocuk Kuşağı Projesiyle Kopuz çocuk parkına kavuştu
YEREL Haberi


Peyami Sefa KARABACAK-Kalkınma Bakanlığı Devlet Planlama Teşkilatı SODES programı kapsamında Bayburt Valiliği koordinasyonunda İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından yürütülmekte olan "Çocuk Kuşağı Projesi" kapsamında son olarak Kopuz köyü çocukları da parka kavuştu.

Kopuz’daki parkın açılışına Bayburt Valisi Hasan İpek, Bayburt İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyettin Babacan, Aydıntepe Kaymakamı…, Demirözü Kaymakamı

SODES KAPSAMINDAKİ PROJEYLE 20 KÖYDE BASKETBOL VE VOLEYBOL SAHASI YAPACAĞIZ.

Köy adına köy imamı Mansur Battal’ın konuşmasından sonra Bayburt İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan "Çocuk Kuşağı Projesi" hakkında bilgiler verdi.

Son dönemde sosyal sorumluluk ve sosyal duyarlılığa yönelik projeler yaptıklarını hatırlatan Babacan, " Yaklaşık 350 bin liralık bu proje de bunlardan birisidir. 38 köyümüzde çocuk parklarının ihalesini yaptık. 38 köyle işe girmiştik ancak ihalelerdeki artışlardan sonra 8 köyümüze daha aynı şekilde çocuk parkı yapmak suretiyle toplamda Bayburt ilimizde 49 tane köyümüzün çocuk parkını yaptık. Projenin devamı olarak ikinci olarak hazırladığımız çocuk kuşağı projesiyle önümüzdeki dönemde proje kapsamında 20, ihale bedelinden artacak rakamlarla tahmin ediyorum 25 tane daha köyümüzde çocuk kuşağı projesini devam ettireceğiz. Amacımız bütün köylerimizde çocuklarımızın psikolojik gelişimlerini sağlayacakları, eğlenecekleri bu gibi alanları çoğaltmaktır. SODES kapsamındaki projeyle 20 köyde basketbol ve voleybol sahası yapacağız. Bunlar inşallah 2013 yılında hayata geçirilmiş olacak."dedi.

KÖYLERDEKİ ÇÖPLERİN ALINMASINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDEYİZ.

Köylere yönelik hizmetlerin bunlarla sınırlı olmadığını kaydeden Babacan şöyle devam etti:  " Önümüzdeki dönem köylerdeki çöplerin alınmasına yönelik bir çalışmanın içerisindeyiz. Bayramdan sonra iki tane çöp kamyonumuz gelecek. Beraberinde çöp konteynırları de alınacak. Bu çalışmalarda bizlere destek olan Valimiz Hasan İpek Bey’e, milletvekilimiz Bünyamin Özbek Bey’e, İl genel meclisimizin başkan ve üyelerine ve biz her konuda yardımcı olan kuruma amirlerine, köy muhtarlarına teşekkürü borç biliyorum. İl Özel İdaresi olarak başarılarımızın arkasında birlik ve beraberlik vardır. Bunu sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum."

HEDEFİMİZ İSTANBUL’DA NE VARSA BAYBURTUN KÖYLERİNDE DE AYNI ŞEYLERİ YAPMAYA ÇALIŞMAK

Parkın açılışında bir konuşma yapan Bayburt Valisi Hasan İpek, 2003 yılından beri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, başkanlığındaki hükümetlerle Türkiye’de inanılmaz hamlelere imza atıldığını belirterek, " Başbakanın bizlere verdiği talimat şu: İstanbul’da ne varsa Bayburt’un tüm köylerinde de aynı şeyler olacak. Bizimde hedefimiz ve idealimiz bu yönde, bunu yapmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 27 yıldan beri mülki idare mesleğindeyim ve eski yaptıklarımızı düşündüğümüzde şimdi yaptıklarımız onların çok, çok çooook üstünde.  Ama biz bunları hiçbir zaman övünç vesilesi olarak göremiyoruz. Niye? Çünkü eksiklerimiz daha çok fazla."dedi.

HİZMETERLERE ‘NİÇİN ŞU DA YOK’ DİYE BAKIYORUZ

Parkın arkasında bulunan evleri işaret ederek konuşmasına devam eden Vali İpek,  "Mesela şu karşıda gördüğümüz binaların mimar durumları. Biz bunları çok daha güzel görmek istiyoruz. Mesela tüm köylerimizin içindeki yolların, parke ya da asfalt yapılmış olması. Biz Bayburt olarak Türkiye ile kıyasladığımız zaman çok şeyler yapmışız. Emeği geçen İl Özel İdaresi Genel Sekreterimin şahsında tüm Özel İdare çalışanlarını, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Vali Yardımcısı arkadaşımı ve Kaymakam arkadaşlarımı, İl Genel Meclis Başkanı ve Üyelerini, bizden desteklerini esirgemeyen Muhtar ve azalarımızı da tebrik ediyorum. Ama bunların hiçbir tanesini yeterli görmüyoruz. İnanın hizmetlerde olaya niçin şu da yok diye bakıyoruz."diye sordu.

Projenin 35 köyümüzde uygulanacağının denildiğini buna karşın tüm köylerimizde uygulanması için projenin ikincisinin yaptırıldığını hatırlatan Vali İpek, "Artan parayla parkların bir kısmını daha yapıyoruz. Çocuk parkları konusunda şehirdeki çocuklar hangi imkânlardan faydalanıyorsa, köylerde yaşayan çocuklar da aynı imkânlardan faydalanmalılar. Hatta dünyanın birçok yerinde köyde yaşamak ekstra bir lükstür. Çünkü onlar daha temiz havayı teneffüs ediyorlar, daha sağlıklı gıdalarla besleniyorlar. Biz de bunu mutlaka sağlayacağız. Hedefimiz bu yönde. Bu yaptıklarımız bu düşüncelerimiz çerçevesinde çok az şeyler ama bunların birer göstergesidir. Bu tesisin ve bundan sonra yapacağımız, yatırımların memleketimize hayırlı olmasını diliyor, çocuklarımıza ve bu gurupta olan tüm köylülerimize hayırlı uğurlu olmasını temini ediyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyor saygıyla selamlıyorum."dedi.

Vali Hasan İpek çocuk parkının açılışı gerçekleştirdikten sonra köy halkı tarafından  günümüz şartlarına uygun bir şekilde yapılan Kopuz Köyü Konaklama evini gezdi ve köylülerle bir süre sohbet etti

Vali İpek köy muhtarlığı tarafından organize edilen yemeğe katıldıktan sonra Kopuz’dan ayrıldı.

ÇOCUK KUŞAĞI PROJESİ

Proje ile merkez ilçe, Demirözü, Aydıntepe ilçeleri olmak üzere toplamda 49 köyde çocukların daha güvenli ve daha sağlıklı bir ortamda oyun oynamalarını sağlayacak oyun parkları yapıldı.

Bir âdetinin KDV dâhil fiyatı 7 bin 80 lira olan oyun parkları merkeze ilçeye bağlı Masat, Örence, Kop, Mutlu, Kırkpınar, Yeşilyurt, Balca, Yaylapınar, Gençosman, Taşocağı, Yoncalı, Yolaltı, Söğütlü, Yazyurdu, Alapelit, Demirkaş, Darıca, Kabaçayır, Taht, Dağtarla, Değirmencik, Maden, Saraycık, Üzengili, Ortaçımağıl, Tomlacık, Kopuz, Koçbayırı, Kavacık, Aydıncık, Nişantaşı, Helva, Çamlıkoz, Ağören, Gümüşsu, Sırakayalar, Yaylalar, Aydıntepe ilçesine bağlı Çatıksu, A.Kırzı, Pınargözü, Gümüşdamla, Erikdibi, Demirözü ilçesine bağlı Kalecik, Serenli, Kavaklı, Çakırözü köylerine çocuklar için oyun alanları oluşturularak kırsal kesim ile kent arasındaki fırsat eşitliği sağlanmaya çalışılıyor.

Köylerin tespiti yapılırken özellikle daha fazla çocuğun proje kapsamında oluşturulacak alanlardan faydalanabilmesi ve projede fayda-maliyet etkinliğinin sağlanabilmesi için nüfusu 200ʹün üzerinde olan köyler proje kapsamına dahil edildi. Projenin tasarlanma aşamasında, çocuk oyun parklarının kurulacağı tüm yerleşim yerlerinde, uygun alanlar tespit edilerek proje uygulaması sırasında ortaya çıkabilecek risklerin ortadan kaldırıldı.  Çocuk oyun gruplarının yerleri tespit edilirken muhakkak tüm çocukların erişebileceği merkezi alanlar olmasına dikkat edilerek, uygun olan okul bahçeleri çocuk oyun parklarının kurulacağı alanlar olarak belirlendi.

Proje kapsamında yer alan yerleşim yerlerinde, çocuk oyun parklarından yararlanabilecek yaş aralığında bulunan çocukların sayısı yaklaşık 3 bin. Dolayısıyla proje, ilde çocuklar arasında fırsat eşitliği sağlama açısından bir ilerleme sağlanması amaçlandı. Devam eden bu projenin yanı sıra 2012 yılı SODES programı kapsamında teklif edilen "Hep birlikte oynuyoruz " isimli proje ile de 20 adet köyümüze daha çocuk parkı yapımı hedeflendi."Hep birlikte oynuyoruz " isimli proje DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) tarafından kabul edilmiş olup, 2012-2013 yıllarında uygulanacak. Yine Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek olan "Yaşasın köyümde Saha Pota ve File " isimli projeyle de 20 köyde de çocuk ve gençlerin yararlanabilecekleri basketbol ve voleybol sahalarının yapımına başlanacak.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı