Haber Detayı
07 Aralık 2012 - Cuma 23:49
 
Her şey Çoruh için...
EKONOMİ Haberi


2011-2018 yılları arasında uygulanacak olan kısa Adı JICA olan Japonya Uluslar Arası İşbirliği Ajansı tarafından desteklenen Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Kasım ayının son günlerinde Antalya ilinde çalıştay düzenlendi.

Proje sahasında yaşayan insanların hayat standartlarının yükseltilmesine çalışılan proje için düzenlenen ve 5 gün süren çalıştaya Bayburt Vali Yardımcısı Ali Gökay, Yusufeli, İspir ve Oltu kaymakamları, JICA yetkilisi Yumiko Horiwaki, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. İbrahim Gürer, Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker, Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Dairesi Başkanı Mahmut Temiz, Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, Artvin Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya, Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Şube Müdürü Ömer Şenntürk, Şube Müdürü Bahadır Sağlam, Orman İşletme Müdürlüğünden İşletme Müdürü Aşkın Ozan Aydın ve Ağaçlandırma Şefi Yaşar Arısoy, bölge müdür yardımcıları, şube müdürleri, işletme müdürleri, işletme şefleri, proje ile ilgili uzmanlar ve diğer kamu kurumlarımdan görevlendirilen 100 kişi katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, son zamanlarda havza planlamasında sadece erozyon kontrol çalışmaları değil o yörenin sosyal ve ekonomik yapısının da planlandığını belirterek, "Proje sahası Antalyaʹya oldukça uzakta ama burada da benzeri şekilde planlaması yapılması faydalı olacak yerler var. Ülkemizdeki bu gibi havzaların projelendirilerek göçlerin önlenmesi ve vatandaşların toprağına sahip çıkmasını sağlanması büyük önem taşımaktadır. Ben toplantımızın yöre halkına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

JICA(Japan International Cooperation Agency) yetkilisi Yumiko Horiwaki ise " Bu organizasyonu düzenlediğiniz için size teşekkür ediyorum. JICA dünya çapında kredi veren bir kurumdur ve üç ana temel üzerinde odaklanmaktadır. Bunlar krediler, uzmanların yetiştirilmesi ve teknik asistanlıktır.Türkiyeʹde Marmaray projesi, boğaz köprüsünün güçlendirilmesi gibi 20 projede işbirliği halindeyiz. Projelerde bilgi paylaşımı, izleme değerlendirme ve akıcı bir uygulama aşaması gerektirmektedir. Umarım bu proje yaşam kalitesini ve çevre ile olan ilişkileri geliştirmeye yardımcı olacaktır" diye konuştu.

Kürsüye gelen Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker ise " Orman Genel Müdürlüğü zaman içerisinde 4 adet büyük havzanın entegre projesini uygulamaya koymuştur. Çoruh Havzası Projesi de bunlardan birisidir. JICA bu projeye kredi desteği vermektedir. Her işin sahibi olması gerekir. Merkezde bir proje komitesi ve arazide uygulama komitesi bulunmaktadır. Üç bakanlığa bağlı 5 genel müdürlüğün uyumlu çalışmasıyla bu proje yürütülmektedir. Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak uygulayıcıların önünü açacak tedbirleri almış durumdayız. Proje uygulama birimlerinde çalışanlar görevlerini eksiksiz yaparlarsa, yapılan çalışmalar amacına ulaşacaktır. Birimler asındaki iletişimde aksamalar olmamalı, tüm birimler uyum içerisinde çalışmalıdır. Bu projede doğal kaynakların korunması, vatandaşa gelir getirici faaliyetler ve gelir getirici faaliyetlerin pazarlanması gibi üç önemli ayağını paralel olarak götürüyoruz. Proje sahasında yaşayan insanların hayat standartlarının yükseltilmesine çalışıyoruz. Projede görev alan tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyor, toplantının ülkemize ve yöre halkına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Toplantı, proje sahasında yapılması ön görülen çalışmaları anlatan konuşma ve sunularla devam etti.

ÇORUH NEHRİ HAVZASI REHABİLİTASYON PROJESİ

Çoruh Nehir Havza Rehabilitasyon Projesi’nin master planı Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı (JICA) ile işbirliği anlaşması çerçevesinde 2004 yılında yapıldı.

Projenin amacı; Çoruh havzasında doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi, erozyon kontrolü ve havzada yaşayan kırsal kesimin gelir kaynaklarının artırılması ile havzada bozulan doğal dengenin yeniden kurulmasına sağlamak, yerleşik halkın yaşadığı köylerdeki yaşam koşullarını düzeltmek ve Türkiye’nin kuzeydoğusu’ndaki üç ilde yerleşik köy halkının geçim kaynaklarını geliştirmeye yardımcı olmak olarak belirlendi.

Proje Uygulama İlleri; Erzurum, Artvin ve Bayburt olan proje kapsamında 2 milyon hektar alan 6 farklı özellikte 60 mikro havza şeklinde planlandı. Proje; Çevre ve Orman Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülüyor. 2008 yılında projenin fizibilite ve formülasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 12’si öncelikli olmak üzere toplam 18 mikro havzada 604 bin 301 hektarlık alanı; 242 köy ve 55 bin kişiyi kapsıyor.

Projenin, 2011 yılında AGM’nin koordinatörlüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının katılımı ile uygulanmaya başlandı.

Proje Toplam Bütçesi 107 milyon TL olan projeyle öncelikli 12 mikro havzada başlatılan proje çalışmaları kapsamında; ağaçlandırma, erozyonla mücadele, sulama tesisleri yapımı ve arıcılık, meyvecilik, yem bitkileri yetiştiriciliği, küçükbaş hayvancılık gibi tarımsal üretim kollarında üreticilere destek sağlayan projeler uygulanacak.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı