Haber Detayı
13 Mayıs 2013 - Pazartesi 12:11
 
[VİDEO]Kırkçeşmeler estetiğiyle göz dolduruyor
TURİZM Haberi


FOTO GALERİ
Peyami Sefa KARABACAK-Kırk çeşmeler moderne haliyle yeni bir görünüme kavuşurken çalışmalarda sona yaklaşıldı. Geçen yıl Nisan ayında başlayan çalışmaların 1 ay sonra bitmesi bekleniyor. Beşik tonoz kubbe ile kaplanan çeşmelerin tavandaki iç süslemeleri ise tamamlandı. Tavandan aydınlatılan çeşmelerin kubbe altı süslemeleri ise her haliyle göz dolduruyor.

Şimdiden estetik haliyle doyumsuz bir seyirlik oluşturan çeşmeler bu haliyle turizme kazandırılmasının yanında Bayburt halkının içme suyu ihtiyacı yanında şadırvan olarak da kullanılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Kırk çeşmeleri doğal ve estetik bir hale getirerek turizme kazandıracaklarını söyledi.

Başkan Polat yaptığı açıklamada Kırk pahar olarak da adlandırılan çeşmelerin yeni haliyle kırka tamamlanacağını belirterek, " Kırk çeşmeleri tam manasıyla Bayburt’un turistik bir mekânı haline getiriyoruz. Ağaç ve taş işçiliğin birlikte olduğu estetik bir görüntüye kavuşacak kırk çeşmelerimiz. Kırk çeşmelerde Bayburt taşı ve Bayburt taş işçiliğini de vurgulayacağız.  40 çeşmemiz olacak. 2013 yılında Kırk çeşmeleri yeni haliyle faaliyete geçireceğiz"dedi.

Yapılan çalışmalarla Kırk çeşmelerin suyunu temizlediklerini kaydeden Polat, " Ulu caminin arkasında yapmış olduğumuz çalışmalarla aynı zamanda Kırk çeşmelerin suyunu da temizledik. Çünkü orada Camii Kebir mahallesinin, atık suyu, kanalizasyonu o caminin önündeki kaynağın üzerine geliyordu. Biz caminin arkasındaki duvarı zemine kadar indik.  Oraya drenaj borusu döşedik. Oradan artık pislik karışma imkânı ve ihtimali kalmadı."diye konuştu.

Kırk çeşmeler bittiğinde içinde oturma yerleri ve çiçeklik bulunacağına değinen Başkan Polat, çeşmelerin girişinde kemerli bir cephe olacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı