Haber Detayı
18 Mayıs 2013 - Cumartesi 17:25
 
Bayburt şehirciliği kongreyle sorgulandı
ÇEVRE Haberi


Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) öncülüğünde ve Bayburt Belediyesi ile Bayburt Üniversitesi eşgüdümünde düzenlenene kongreye Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yıldız, Başkan Yardımcısı Akın Bayrak, dernek üyeleri Ali Kemal Temuçin, Ahmet Çağıldak, öğretim görevlileri ve kongreye çağırılanlar katıldı.

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongrenin açılış konuşmasını BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yıldız yaptı.

BAYPROJE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yıldız, bilimsel kongrelerin belli konularda uzmanlar ve akademisyenler tarafından yapılan araştırmaların sunulduğu, sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin tartışıldığı ve geliştirildiği toplantılar olduğunu hatırlatarak Bayburt adına önemli beklentiler içinde olduklarını söyledi.

Çevreci bilinci gelişmiş, bir şehir olmasına nasıl katkıda bulunulabiliriz? sorgusuyla konuşmasında devam eden Yıldız, Bayburt Şehircilik kongresi ile birlikte tartışılmasını arzu ettikleri beklentileri sıraladı.  

Sorular sorarak konuşmasını sürdüren Yıldız, "Bayburt, fiziki altyapı sorunlarını aşarak, suyu, kanalizasyonu ve haberleşme imkânlarıyla daha iyi yaşanabilir bir şehir haline nasıl getirilebilir? Bayburt’un; parkıyla, bahçesiyle, ağacıyla, yeşil alanıyla, yürüyüş yollarıyla nefes alınabilen, çevreci bilinci gelişmiş, bir şehir olmasına nasıl katkıda bulunulabiliriz? Bayburt’un saat kulesi meydanından, kaleyi, Şehit Osman’ı, İmaret’i, Duduzar tepesini görecek şekilde yeniden yapılandırılmasının nasıl mümkün olabileceğinin tartışılmasını istiyoruz. Bayburt’un konak yapılarının, yontma taş kültürünün çağdaş teknolojiyle bütünleştirilerek estetik açıdan bugünlere taşınmasının, Bayburt’a neler kazandıracağının tartışılmasını istiyoruz. Bayburt’un ortasından akan ve büyük bir doğal, çevresel, ekonomik ve rekreasyonel imkân sunan, Çoruh Nehri’nden en iyi şekilde nasıl faydalanılabileceğinin tartışılmasını istiyoruz. "dedi.

Bayburt’un şirin ve önemli bir üniversite kenti olması yolunda önündeki engellerin nasıl kaldırılabileceğinin ve bu konuda Bayburt’un sahip olduğu tarihi birikimden ve doğal değerlerinden nasıl yararlanılabileceğinin tartışılmasını istediklerini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Bayburt; bilim merkeziyle, şehir müzesiyle, ihtisas kütüphanesiyle, teknoloji merkeziyle donatılarak, evrensel düşünce ufuklarının nasıl genişletilebileceğinin düşünülmesini istiyoruz. Bayburtluların ve Bayburt’ta çalışan Bayburtlu olmayanların uzun vadeli kalıcılıklarını sağlamak için, eğitim kurumlarıyla, sağlık teşkilatıyla, kültürel ve sanatsal kurumlarıyla, çevresel ve sosyal imkânlarıyla ve insani dostluk ilişkileriyle, Bayburt daha huzurlu bir şehir haline nasıl getirilebilir? Tartışılan bu konuların ve ileri sürülen görüşlerin burada kalmaması için, yeni yapılaşmalara gerek var mıdır? Bu yapılaşmalar nasıl gerçekleştirilebilir? Biz Bayburtlular olarak, akademisyeniyle, eski ve mevcut belediye başkanlarıyla, meslek örgütleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve tüm halkımızla, geniş bir tarihi perspektiften özeleştiri yapmak durumundayız. Bu kongrenin amacına ulaşması için, davetimize icabet eden, çok kıymetli uzmanlara, akademisyenlere teşriflerinden ve katkılarından dolayı şimdiden en kalbi teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaklaşık bir buçuk yıl önce düşündüğümüz bu kongreyi kabul eden ve işbirliği içinde destekleyen Belediye Başkanı Sayın Hacı Ali Polat’a ve yine işbirliği önerimize olumlu yaklaşarak destekleyen Bayburt Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Selçuk Coşkun’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kongrenin Bayburt’umuza ve ülkemize yararlı olmasını diliyoruz."

Belediye Başkanı Hacı Ali Polat’ın, "Bayburt’ta Kentleşme Süreci, Bayburt Kent Planı ve Uygulamalar" sunumuyla devam eden programda, Prof. Dr. Hüseyin Kaptan tarafından "Güncel Dinamikler Perspektifinden Bayburt’ta Kentleşme Olanakları Üzerine Gözlemler" başlıklı bir konuşma gerçekleştirildi.

Programın ikinci bölümü öğlenden sonra panelle devam etti. Bayburt Üniversitesi’nde gerçekleşen "Bayburt Şehirciliğinde Kimlik ve Planlı Kentleşme" adlı panele, Prof. Dr. Şinasi Aydemir, Doç. Dr. Arzu Kocabaş Diren, Doç. Dr. Dilek Beyazlı, Yrd. Doç. Dr. Aygün Erdoğan, Yrd. Doç. Dr. Güliz Muğan, Öğr. Gör. Dr. Nilgün Kiper, Dr. Süleyman Toy ve görsel tasarım uzmanı Ahmet Çağıldak konuşmacı olarak iştirak etti.

Panelin ardından konuşmacılara Belediye Başkanı Hacı Ali Polat tarafından Bayburt Taşıʹndan yapılmış Saat Kule maketleri verildi. 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı