Haber Detayı
05 Haziran 2013 - Çarşamba 14:27
 
Çevre Günü’nde Bayburt ÇEKÜDʹden Sağduyu Çağrısı
ÇEVRE Haberi


ʹʹÇEVRE HASSASİYETİ SİYASİ RANTA VE PROVOKASYONA ALET EDİLMEMELİDİRʹʹ 

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD)Bayburt temsilcisi Adil Kacır, 5 Haziran Çevre Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

ÇEKÜD’ün Doğal çevrenin korunması, güzelleştirilmesi ve geleceğe güvenle aktarılması amacıyla; sivil toplum ve kamu kuruluşlarıyla dayanışma halinde, yüksek ahlak ve çevre bilincine sahip insanlardan meydana gelen bir toplum oluşmasına katkıda bulunmak; çevre sorunlarına bilimsel verilerin, teknolojik gelişmelerin ve manevi dinamiklerin ışığında sağlıklı, uygulanabilir ve kalıcı çözüm önerileri üretmek amacıyla kurulduğunu ifade eden Kacır, açıklamasında şunları kaydetti:

"Doğa-insan arasında bozulan uyum ve dengenin yeniden kurulmasına, bunun olmazsa olmaz şartlarından biri olarak genel ahlaki değerlerin evrensel düzeyde yaygınlaştırılmasına, kamu oyu bilincinin yükseltilmesine çalışan; çevre sorunlarının tespiti ve çözümünde öncü, ilme ve teknolojiye açık, halkla bütünleşmiş, kişisel hak ve özgürlüklere saygılı, uluslararası düzeyde etkin bir kurum olan Derneğimiz, Yaptığı etkinliklerle, çevre sorunlarının temelinde yatan yanlış insan davranışlarının düzeltilmesine ve doğanın korunmasında sosyal çevrenin önemine dikkat çekerken, Bayburt’umuzda insana ve doğaya sevgi besleyen, ahlaki değerleri önemseyen, benlik duygularını kontrol altına almış, tasarruf ve sade yaşam kültürünü benimsemiş, kritik ve analitik düşünce yapısındaki fertlerden oluşan bir sosyal çevre hedeflemektedir.

Dünya Çevre Günü; ülkemizde ve dünyada çevre bilincinin yaygınlaştırılması, çevresel kalitenin iyileştirilmesi amacıyla, evrensel bilinçlendirme günü olarak değerlendirilmektedir. Çünkü çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarının sağlanmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Bayburtlu kardeşlerimin ve çevreci dostlarımızın “Dünya Çevre Günü” nü kutluyor, temiz, sağlıklı ve barışın hâkim olduğu bir dünya diliyoruz.

Taksim Gezi parkı konusunda bir grubun göstermek istediği masum çevre hassasiyetinin tam bir çevre düşmanlığına dönüştüğünü esefle izliyoruz. Birkaç ağacı koruma adına başlatılan eylemlerin provoke edilerek siyasi getirim malzemesi yapılması bütün çevre gönüllülerini derinden yaralamıştır. Siyasi erkin attığı yanlış bir adım binlerce kat yanlışlıkla devam ettirilmek istenmektedir. Vatandaşın alın terini, el emeğini, tüyü bitmedik yetimin hakkı bulunan kamu malını telef ederek yapılan hak ve özgürlük arama girişimlerini çevreye yapılan en büyük haksızlık olarak değerlendiriyoruz.

ÇEKÜD, gelecek stratejisini, bırakın yetişkin ağaçların olduğu bir koruyu, yetişkin tek bir ağacı bile bir binaya değişmeme üzerine oluşturmuştur.  Taslak projenin revize edilerek mevcut ağaçların korunması olayların arkasındaki art niyetli bütün hesapları boşa çıkaracaktır. Siyasi rant malzemesi yapılan bu tür protestolar çevre hassasiyetini ve çevrecilere olan kamuoyu güvenini son derece sarsmaktadır. Sosyal medyada oluşan bilgi kirliliği; kafa karışıklığının, tansiyonun ve tepkilerin hızla artmasına sebep olmuştur.

Hiç bir çevre gönüllüsü, şehrin içinde son derece az bulunan bu tür yeşil alanların bina yapma adına kaldırılmasını savunamaz. Bu tür yeşil alanların kamulaştırma yapmak pahasına da olsa korunması hatta daha da genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yol ihtiyacımız için kamulaştırma yapıldığı gibi, yeşil alanları arttırmak için de kamulaştırma kararları alınması gerektiğine inanıyoruz. Yollar şehrin can damarlarıdır, hiçbir zaman tıkanmamalı, sürekli akıcı hale getirilmelidir. ÇEKÜD olarak yola karşı değil yapılaşmada yoğunluk artışına karşıyız.

İstanbulʹun geleceğine sahip çıkmak isteyen, çevreyi siyasi ranta kurban etmeden sadece çocukları için önemseyen herkesin sağduyu çağrımıza destek olmasını bekliyoruz. Çevre haftası vesilesiyle çevre hassasiyetinin çatışma, tahribat, kargaşa ve ideolojik art niyetlerden arındırılmasını, çevre için yapıcı, onarıcı, destekleyici pozitif eylemlere dönüştürülmesini diliyoruz.
ÇEKÜDʹün ağaçlandırma kampanyaları Türkiyeʹmizin her şehrinde olduğu gibi Bayburt’umuzda da devam etmektedir. Bütün operatörlerin faturalı hatlarından 7630’a atacağınız bir SMS ile 5 TL kampanya katılım bedeli karşılığı  adınıza dikilmiş bir fidan olarak yeşerecektir."

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
BİZİM GAZETE
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı