Haber Detayı
31 Ocak 2014 - Cuma 16:16
 
Emitt heyecanı yıl boyu sürsün Bayburtʹum
TURİZM Haberi


FOTO GALERİ
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Ve Seyahat Fuarı (EMİTT)ʹte Bayburt Standına Yoğun İlgi Göz Kamaştırıyor. Dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT) ʹna Bayburt standında Bayburt yöresel ürünleri Ehram, Bal ve Dam Kuşu olarak da adlandırılan (Bayburt Güvercini)
  ile katılım gerçekleşti.

Emitt 2014 fuarında Bayburt 12. Holde yer alan 1224 nolu stantta ziyaretçilerini ağırlıyor. Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer ve Belediye Başkanı Hacı Ali Polatʹın da açılış programına katıldığı fuara İstanbul’da bulunan Bayburt Kültür ve Yardım Derneği başta olmak üzere, Bayburt adıyla faaliyet gösteren pek çok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar  katıldı.

BAYBURT’U BİR TURİZM ŞEHRİ YAPMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ. 

Turizmin Bayburtʹta en önemsediği sektörlerden biri olduğunu belirten Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer "  Biz Bayburtʹu kalesiyle, Şehit Osmanʹıyla, Dede Korkut’uyla, türbeleriyle, doğal güzellikleriyle ve Baksı Müzesiyle bir turizm şehri yapmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.  Bunun en önemli adımlarından biri tanıtım. Bu nedenle ülkemizdeki en büyük iki turizm fuarı olan Travel Turkey İzmir ve İstanbul EMİTT fuarlarına düzenli olarak iştirak ediyoruz."dedi.

Tanıtım çalışmalarının sadece kamu ekseninde kalmaması için  bu organizasyonlara sivil toplum kuruluşlarını da azami ölçüde dahil ettiklerini belirten Ünlüer, " Tanıtım çalışmalarının yanında ilimizde nitelikli konaklama tesislerinin sayısının artması, Bayburtʹu Karadeniz ve Doğu Anadoluʹya  bağlayan yolların standardının iyileşecek olması bu alanda elimizi daha da güçlendirecektir. Önümüzdeki dönem Bayburtʹun turizm gelişiminin daha da hızlanacağı bir dönem olacaktır."diye konuştu.

BAYBURT BÜYÜK TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat  ise KUDAKA çerçevesinde fuarla ilgili çalışmaları yaparak fuara katıldıklarına işaret ederek "Bayburt deyince bu şehrin bir turizm şehri olduğu herkesin aklına gelmesi gerekiyor. Biz çalışmalarımıza başladığımız günden son anına kadar Bayburt için iki tane temel sektör ileri sürdük; bunlardan birincisi turizm diğeri ise üniversitedir. Bayburt doğal güzellikleriyle, tarihi zenginlikleriyle, kültürel yönden farklılıklarıyla gerçekten çok büyük turizm potansiyeline sahip bir yöremiz. Hedefimiz turizm alt yapısını teşkil edecek çalışmaları ortaya koymaktı. 5 yıllık çalışma süremiz içerisinde de ortaya koyduğumuz performansla, Bayburt’un turizm potansiyelini ortaya çıkarmaya gayret ettik. Bayburt, turizme açık, Bayburt turistlerini bekliyor. Burada ilk hedefimiz, çeşitli sebeplerle Bayburt’tan göç etmek zorunda kalan hemşehrilerimizi Bayburt’a gelmelerini sağlamaktır. Hemşehrilerimiz Bayburt’a gelsinler. Biz Bayburt Belediyesi olarak hemşehrilerimizin bugüne kadar yaşadıkları konaklama sorunlarına çözüm üretiyoruz. Onların konaklama mekanlarını, piknik mekanlarını, gezi mekanlarını mümkün olduğu kadar telafi etmeye çalışıyoruz. Günübirlik konaklamak isteyenler İmarettepe Sosyal Tesislerinde, aileleriyle birlikte konaklamak isteyenler Bayburt’un ilk tatil köyü olan Çoruh’un kenarındaki Saklı Cennet’te kalabilirler. İsteyenler şuanda ihalesini yaptığımız Şehit Osman Villaları’ndan daire almak suretiyle Bayburt’ta bir ev sahibi olabilirler."şeklinde konuştu.

BAYBURT’U DAHA GÜZEL HALE GETİREBİLMEK ADINA…

Bayburt’a dışarıdan gelen insanların gezip görebilecekleri yerlerle alakalı çalışmaları yoğunlaştırdıklarını kaydeden Polat, " Ulu Camimizi daha güzel hale getirdik. Taşhan’ı faaliyete geçirdik. Kırk Çeşmeleri güzelleştirdik. Doğu’nun en büyük kent ormanını mesire alanı olarak insanımızın hizmetine sunduk. Çocuklarımızı da ihmal etmedik, kadınları da ihmal etmedik. Çocuklarımız için Doğu’da ilk defa Bayburt’ta yapılan masal parkımızı hizmete sunduk. Bayburt’u daha güzel hale getirebilmek adına İstanbul’daki belediyelerimizle ortak çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunlar arasında Baykent Şelalesi yapılıyor. Özellikle Çoruh kenarındaki Kadıoğlu Parkı vatandaşımızın büyük takdirini topladı. Çoruh’u daha hissedilebilir hale getirmek adına Çoruh Gerdanlıklarını yaptık. Çoruh artık rafting yapılabilecek, su bisikletiyle gezilebilecek bir mekan oldu. Çoruh’un güzelliklerini ortaya çıkardık. Köprülerimizi güzelleştirdik. Ağaçlandırmalarımızı yaptık."ifadelerini kullandı.

HEDEFİMİZ BAYBURT’U SAKİN ŞEHİRLER (CİTTASLOW)  ARASINA KATMAK

Bayburt’un her şeyiyle sevenlerini beklediğini vurgulayan Başkan Polat, " Bayburt tam manasıyla doğal güzellikler mekanı oldu. Geçen yıl Türkiye’de yapılan istatistiklere göre havası en temiz iller arasında 4. sıraya yükseldi. Bu bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktı. Doğalgaz kullanım oranı en yüksek Bayburt’tadır. Bunun sonucu olarak da Bayburt, havası en temiz iller arasında 4. sıraya yükseldi. Hedefimiz Türkiye’de ilk sırada olmaktır. Hedefimiz Dünyada yaygın turizm kavramı haline gelen sakin şehirler (cittaslow) arasına Bayburt’u yerleştirmektir. Şu anda Kalkınma Ajansı ile birlikte Bayburt’u Sessiz Şehirler (cittaslow) arasına katmak adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bayburt, her şeyiyle, insanıyla, yemekleriyle, tarihi güzellikleriyle, doğal güzellikleriyle sevenlerini bekliyor."dedi.

Bayburt Valiliği adına fuarın koordinasyonunda görevli olan İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Mete Emir ise  illerin sahip olduğu turizm potansiyeli kadar, illerin bu potansiyeli tanıtması ve pazarlamasının da çok önemli olduğunu belirtti.

BAYBURT KADİM BİR ŞEHİR

Emir,  “ Bayburt tarihiyle, kültürüyle kadim bir şehir. Bu kadim şehrin sahip olduğu turizm değerlerinin gerek vatandaşlarımız tarafından gerekse de turizm profesyonelleri tarafından bilinmesi için turizm fuarları bir fırsat. Biz Bayburt Valimiz Sayın Mükerrem Ünlüer’in ortaya koyduğu strateji paralelinde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek ilin, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini en doğru metotlarla ve en etkili şekilde tüketiciyle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu nedenle fuar organizasyonunu katılımcı bir anlayışla planladık. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere, Bayburt Belediyesi, Bayburt Üniversitesi, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayburtlu Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Bayburt Arıcılar Birliği fuarın planlama sürecine aktif olarak katıldı ve destek verdi. Bunun yanında İstanbul’da bulunan Bayburt Kültür ve Yardım Derneği ile de yakın temas kuruldu. Bayburt standında Bayburt’la ilgili çeşitli fotoğraflar ve sunular yanında, Bayburt Balı, ehram, kilim, tel helvası gibi yerel hediyelik eşya potansiyeli bulunan ürünler de sergilenecek. Standımıza gelen ziyaretçilerimize kete ve tatlı çorba ikram ediyoruz. Ayrıca Bayburt Kuşu olarak bilinen yerel güvercin türü de ilk kez standı ziyaret edenler tarafından görülebiliyor. Bu yılki fuara Valimiz Sayın Mükerrem Ünlüer’in, Bayburt Belediye Başkanımız Sayın Hacı Ali Polat’ın, Bayburt Üniversitesi Rektörümüz Sayın Selçuk Coşkun’un ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak’ın katılacak olması fuarda çok daha güçlü bir şekilde yer almamızı sağlayacak ” dedi.

BAKSI Müzesinin Avrupa Konseyi tarafından 2014 yılı Müze ödülüne layık görülmesinin Bayburt’ta turizmin ivme kazanmasına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Emir; organizasyon için harcadıkları büyük emekten dolayı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahri Akbulut, Bayburt Belediyesi Özel Kalem Müdürü Benal Akburak, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Önder Karaoğlu ve Bayburtlu Kadınlar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Leyla Karabulut’a teşekkür etti.

BAYBURT İSTANBUL’A ÇIKARMA YAPTI

Fuarla ilgili bir değerlendirmede bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahri Akbulut ise şunları kaydetti:  “2011 yılında İzmir Travel Turkey Fuarına katıldığımızda kurumumuzdan sadece 3 kişi katılmıştı; fuar başarılı geçmesine rağmen yorucu olmuştu.2011 yılındaki EMİT Fuarında İstanbul’daki hemşerilerimizin de katılımıyla daha başarı bir fuar gerçekleştirildi. Bu süreç 2012 EMİT ve Travel Turkey Fuarlarında da başarılı bir şekilde devam etti.2013 yılı; Travel Turkey ve EMİT Fuarları diğer kamu kurum ve kuruluşları ve STK’ların da katkılarıyla en başarılı fuar organizasyonlarını gerçekleştirdiğimiz yıl oldu.

2014 EMİT fuarına yine kamu kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve seyahat acenteleri ile çok geniş katılım sağlanıyor. Valimiz Sayın Mükerrem Ünlüer’in destekleri ve katılımlarıyla Bayburt adeta İstanbul’a bir çıkarma yaptı. Bu fuar organizasyonuna sağladıkları büyük katkılardan dolayı Valimiz Sayın Mükerrem Ünlüer’e Belediye Başkanımız Sayın Hacı Ali Polat’a, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak’a, Esnaf Odası Selahattin Karaman’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir
27
0
1
3
8
12
2
Galatasaray
23
0
3
2
7
12
3
Kasımpaşa
22
0
4
1
7
12
4
Yeni Malatyaspor
21
0
3
3
6
12
5
Antalyaspor
20
0
4
2
6
12
6
Ankaragücü
19
0
5
1
6
12
7
Beşiktaş
18
0
4
3
5
12
8
Göztepe
18
0
6
0
6
12
9
Konyaspor
17
0
3
5
4
12
10
Trabzonspor
16
0
4
4
4
12
11
Sivasspor
14
0
4
5
3
12
12
Bursaspor
13
0
3
7
2
12
13
Fenerbahçe
13
0
5
4
3
12
14
Akhisar Bld. Spor
12
0
6
3
3
12
15
Kayserispor
12
0
6
3
3
12
16
Alanyaspor
12
0
8
0
4
12
17
Bb Erzurumspor
11
0
5
5
2
12
18
Çaykur Rizespor
8
0
6
5
1
12
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı