Haber Detayı
05 Nisan 2014 - Cumartesi 15:51
 
Bayburt AA muhabiri Nişancıʹya saldırılmasına tepki yağdı
MEDYA Haberi


MHPʹnin Aydıntepe Belediye Başkanlığı seçim sonuçları için İl Seçim Kuruluʹna yaptığı itiraz üzerine yeniden oy sayımını haber yapmak üzere Bayburt Adliyesiʹnde bulunan Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı’nın, saldırıya uğraması başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülkemizdeki bir çok kişi ve yine ülkemizin bir çok yerindeki gazetecilik platformlarında tepkiyle karşılandı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: " 
Anadolu Ajansıʹnın yayın politikasını hazmedemeyenler veyahut bu seçimlerde üstlendiği görevi hazmedemeyenler kendi rekabet alanının daralmasından rahatsız olanlardır. Bu birinci derecede paralel yapının rahatsızlığıdır. Çünkü rekabet alanında daha önce bir iki ajans aktifti. Anadolu Ajansı da buraya girince bu defa bunların rekabet alanı daraldı. Bildiğim kadarıyla yüzde 60 civarında bu noktada kendilerinden alım yapıldı. Fakat Bayburtʹa Anadolu Ajansı mensubunun Bayburtʹta darp edilmesi ve kendisinin üzerine gidilmesi, ajansı hedef gösteren bu açıklamalar, bu kampanyalar orada ajansın elamanının da darp edilmesinin yanında daha ileri derecede bir neticeye de varabilirdi. Medya Anadolu Ajansıʹnın mensubunu savunmuyor. Ama bir başka medya mensubu olmuş olsaydı herhalde o zaman hepsi savunurdu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:  Bayburtʹta AA ajansı muhabirine MHPʹlilerin yönlendirmesiyle darp edilmesini hatırlatan Arınç,  gazetecilerin özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerektiğini dile getirdi.

Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer: Bayburtʹta bu tür durumların olmaması gerektiğine dikkat çeken Vali Ünüler, durumun seçim atmosferinden kaynaklandığını düşündüğünü açıkladı. Vali Ünlüer, Nişancı ile irtibat halinde olduklarını gerekirse yanına polis verebileceklerini kaydederek Nişancı’ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu: AAʹya veya herhangi bir çalışanına yönelik saldırının doğrudan basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğuna dair açıklama yaparak, Bayburt’ta AA muhabiri Abdülkadir Nişancıʹnın saldırıya uğraması kınandı.

Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser: Saldırıyı kınayan Eser yaşanan bu olayların sebebinin CHP ve MHP Genel Başkanlarının AAʹyı hedef göstermesi olduğunu açıkladı.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız: Yapılan saldırıyı kınayan Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız yaptığı açıklamada;" Bayburtʹta görev yapan Basın Mensubu meslektaşımıza yapılan davranış, sözlü sataşma ve fiili hareketler hiç hoş olmamıştır. Kamu görevi yapan ve bu zor şartlar altında haber alma özgürlüğüne katkı sunmaya çalışan bu arkadaşımıza bunu yapanlar unutmasınlar ki bu basın yarın onlara da lazım olabilecektir ve empati yaparak bu olayı değerlendirmelidirler. Bayburt Gazeteciler Cemiyeti olarak yapılan bu hareketleri ve basın mensubumuza fiili ve sözlü saldırıyı kınıyor, hem meslektaşımızdan  hem de Cemiyetimizden özür dilenmesini beklemekteyiz" dedi.

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Turgut Özdemir: Saldırıyı kınayarak Nişancı’ya geçmiş olsun dileklerini ileten Özdemir, başta Anadolu basını ve Anadoluʹda görev yapan basın mensuplarının önemini bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti. Özdemir, sebebi ne olursa olsun böyle bir saldırıyı kınadıklarını faillerle ilgili yasal işlemin yapılmasını beklediklerini açıklayarak olayın takipçisi olduklarını ifade etti.

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen: Saldırıyı şiddetle kınayan Erişen,  basın emekçilerine yapılan bu hareketi kabullenemediklerini açıkladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu:  Saldırıyı kınayan cemiyet saldıranların en kısa sürede bulunmasını talep etti.

Basın Konseyi: Konsey, seçim sonuçlarına yapılan itirazlar üzerine, yeniden sayımların yapıldığı Bayburt Adliyesiʹnde, AA muhabiri Abdülkadir Nişancıʹnın çekim yapmasının engellenmesini kınadı. Basın Konseyiʹnden yapılan açıklamada, yeniden sayımların yapıldığı Bayburt Adliyesiʹnde, Nişancıʹnın engellenmesinin, basın özgürlüğüne yönelik açık bir saldırı olduğu belirtildi. Konsey, haber yapmaktan başka hiçbir amaç taşımayan gazetecilere yönelik saldırıları kınadıklarını belirterek gazetecilerin çalışmasını engelleyenlerin derhal bulunmasını ve haklarında işlem yapılmasını istediklerini açıkladı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP):  Saldırıyı kınayan GÖP basın özgürlüğüne yönelik açık bir saldırı olduğunu belirtti. GÖP, seçim ortamının yarattığı bu gergin atmosferin en kısa sürede bitmesi dileklerini iletti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: AA muhabirinin Bayburtʹta uğradığı saldırıyı kınayan Müezzinoğlu, basın mensuplarının kamu hizmeti yaptığını herhangi bir basın mensubuna saldırıyı doğru ve haklı bulmanın bir meşruiyeti olmadığını kaydetti.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu:  Saldırıyı kınayan yönetim kurulu görevi sadece halka doğru haber aktarmak ve kamuoyunu aydınlatmak olan Nişancı’ya acil şifalar diledi. Kurul,  bu tür saldırıların gazetecilerin çalışmalarını hiç bir şekilde engelleyemeyeceğini, çirkin saldırının basın özgürlüğüne müdahale olduğunu olayın faillerinin en kısa sürede yakalanarak gerekli cezayı almalarını Bayburt Valiliği ve Emniyet Müdürlüğüʹnden talep etti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS):  Saldırıyı kınayan TGS, basın emekçilerinin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenmek için görev yaptıklarını hatırlatarak, yapılanın basın özgürlüğüne müdahale olduğunu ifade etti. TGS, bu konuda vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak:  Saldırıyı kınayan Bayrak, sandıklarda istedikleri oyları alamayan ve bunun acısını basın mensuplarından çıkartmaya çalışan siyasilerin öncelikle aynaya bakmalarını gerektiğini ifade etti. Bayrak bu tür saldırıların asla basın mensuplarını yıldırmayacağını aksine mesleklerine daha sadık olacaklarını kaydetti. Bayrak her zaman Nişancı’nın yanında yer alacaklarının bilinmesi gerektiğini dile getirerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Sadık:  Sadık, Nişancıʹnın görevini yerine getirirken saldırıya uğramasını üzüntüyle karşıladığını belirterek basın mensuplarının kamu görevi yaptıklarını ve esefle karşıladıklarını saldırıyı kınadıklarını kaydetti.

Anadolu Yerel Yayın Birliği Başkanı Sinan Burhan:  Burhan, saldırıyı kınayarak basın emekçilerinin görev yapmasının engellenmesinin basın özgürlüğüne müdahale olduğunu hatırlattı ve vatandaşlara bu konuda duyarlılık çağrısı yaptı. 
NOT: Ayrıca saldırı bir çok televizyon programında kınandı.

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı