Haber Detayı
25 Şubat 2015 - Çarşamba 03:12
 
Bayburtlu öğrenciler tarihle buluştu
GEZİ Haberi


Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen “Tarihime Yolculuk Ediyorum” programı kapsamında Bayburtlu 12- 24 yaş arası 90 öğrenci tarihle buluştu.

Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, maddi durumu kısıtlı öğrencilerden seçilen 45 kız ve 45 erkek olmak üzere 90 öğrenciyi “Tarihime yolculuk ediyorum” programı kapsamında bir haftalık program boyunca tarih ve kültür bakımından Türkiye’nin güzide şehirleri olan İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, ve Söğüt illerine düzenlediği geziyle öğrencilerin tarihi ve kültürel mirası yerinde keşfetmesini sağladı.  

Öğrencilerin tarih bilincini hareketlendirmek ve düşünce ufkunu dahada genişletmek adına gerçekleştirilen program ile öğrenciler, ilk olarak Başkent Ankara’ya seyehat ettiler. Rehber eşliğinde Ankara’da;  Anıtkabir, Ankara Kalesi, Hamamönü ve Hacı Bayram Veli Türbesi gibi tarihi mekanları ziyaret eden öğrencileri, TBMM ziyaretlerinde ise Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek karşıladı. Bayburt’tan gelen gençlere ikramda bulunan Özbek, projenin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Ziyaret sırasında gençlerle sohbet eden Özbek şunları söyledi:

"Memleketimin beldesinden gelen siz değerli gençlerim elde etmiş olduğunuz bu imkanın kıymetini bilmenizde fayda var. Kitaplardan okuduğunuz, öğretmenlerinizden öğrendiğiniz tarihimizi, ecdadımızı, yaşanılan her anı yerinde görme, hissetme şansına sahipsiniz. Bu projeye vesile olan başta Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğluʹna, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Müdürü Şerif Bayramʹa ve şu an burada bulunan Bayburt Gökçedere Ortaokulu Müdürü Turgut Şahin hocamıza ve sizleri buraya güvenerek emanet eden ailelerinize hepinizin huzurunda teşekkür ederim” dedi. Özbek misafir ettiği gençleri hediye vererek bir sonraki durakları olan Söğüt’e uğurladı.

Kuruluş’un canlandığı yer

Gezinin ikinci ayağında öğrenciler, Osamanlı’nın kurulduğu yer olan Bilecik (Söğüt)’ü gezdiler. Burada bulunan Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi’nin kabrini ziyaret eden öğrenciler, ecdatları için dua edip, rehberin anlattığı kuruluş hikayesini dikkatle dinlediler.

Bilecik gezisinin ardından Bursaʹya geçen öğrenci kafilesi, Bursa Ulu Camii ziyaretini gerçekleştirirken, cami duvarlarındaki zengin hat sanatı örneklerini ve tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna lale motifi işlenmiş ‘Vav’ harfinin görsel zenginliğine şahitlik ettiler.  Gençler, daha sonra mimari özellikleri yanında çini süslemeleri ile de büyük bir öneme sahip olan ve adını bir zamanlar minarelerinde bulunan yeşil renk ağırlıklı süslemelerinden alan Yeşil Cami’yi ziyaret ettiler.   Özelikle iç mekânda eyvanlar, müezzin mahfilleri, hünkar mahfili, tabhaneler, şahnişinler ve mihrap çini süslemenin yoğun olarak kullanıldığı bölümlere sahip olan cami gençlerin yoğun ilgisine neden oldu. Bu ziyaretlerle Bursa gezisini tamamlayan kafile Çanakkaleye hareket etti.


Ve Çanakkale…


Bursa gezisinin ardından çanakkaleye giriş yapan kafile ilk olarak Çanakale’nin meşhur çarşısı Aynılı Çarşı’yı gezdi. Gezi esnasında oldukça mutlu görünen öğrenciler çarşıdan ailelerine götürmek üzere çeşitli hediyeler aldılar. Çanakkale ʹde Çanakkale tarihi Gelibolu yarımadası, Kilitbahir Köyü ve Kalesi, Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Tabyaları Şehitliği, Şahindere Şehitliği, Alçıtepe Köyü Bakı Terası, Kaymakam Yarbay Hasan Bey Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Yahya Çavuş Anıtı ve Şehitliği, Sargıyeri ve Hastane Şehitliği, Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Müzesi, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt Anıtı ve Kitabesi, 57 Alay Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Conkbayırı ve Atatürk Anıtı ziyaretleri gerçekleştirildi. Çanakkale gezisinde rehberin anlattıklarından oldukça etkilenen öğrenciler, anlatılanları yanlarında getirdikleri not defterlerine bir bir not düştüler.Tarih ve kültür başkenti İstanbul

Program’ın son noktaaı olan İstanbul’da ise heyecan doruğa çıktı. Daha önce İstanbul’da hiç bulunmayan öğrenciler metropol şehir karşısında hayretlerini gizleyemedi.

İstanbul’u da rehber eşliğinde dolaşan kafile  ilk olarak 1453 Panoroma Fetih Müzesine doğru yol aldı. Müzede üç boyutlu görsellerin yanı sıra ses efektleri ile donanımlı olması Fetih heyecanını öğrencilere bir kez daha yaşattı. Fetih Müzesiʹnin ardından Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürkʹe geçildi. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk’te, 59 eser İstanbul’dan, 57 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 128 maket eser’in minyatürü öğrencileri şaşırttı.   Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserleri aynı anda görme imkanı elde eden gençlerimiz ellerinde ki barkodlu biletleri istedikleri eserin hemen önünde  bulunan cihaza okutarak eser hakkında bilgi aldılar. Gezinin ardından Miniatürk Restaurantta yemek molası veren kafile kendi aralarında dinledikleri bilgileri aktarmanın keyfini de yaşadılar. Moladan hemen sonra İstanbulʹun görkemli tarihsel yapılarından birisi olan Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Yerebatan Sarnıcıʹna geçildi. İstanbuldaki daha bir çok tarihi yapıyı gezen gençler’e Gökçedere Okul Müdürü Turgut Şahin, gezilen yerle alakalı bilgilerde verdi.

Ayasofya ile ilgili bilgilerini aktaran Şahin şunları söyledi: "Ayasofya tarafındaki saltanat kapısından girilen ve birbirinden geçilen dört avlu çevresindeki mimari yapılardan oluşan Saray’ın etrafı bahçeler ve meydanlarla çevrilidir. Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, Darphane, Fırın, Hastane gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu. Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun yani Kubbealtı binası ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan yapısının arkasında ise Sultanın  Adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Üçüncü Avlu, Enderun padişaha ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırır. Padişahın devlet adamlarını ve yabancı elçileri kabul ettiği Arz Odası, Fatih Köşkü,Enderun Hazinesi ve Has Oda padişaha ait mekanlar olarak önce çıkarken, Küçük Oda, Büyük Oda, Seferli, Kilerli, Hazineli, Has Oda isimleriyle anılan Enderun Saray okuluna ait koğuşlar, Babüssaade girişinden itibaren avlunun etrafına sıralanmıştır. Enderun Avlusuʹndan sonra, padişaha ait köşklerin ve asma bahçelerin bulunduğu dördüncü avluya geçilir. Has Odaʹnın Mermer Sofaʹya açılan kapılarıyla da ulaşılan bu mekanda Osmanlı sanatının klasik köşk mimarisinin en seçkin örnekleri vardır. Has Odaʹda bulunan Mukaddes Emanetler Dairesi, Yavuz Sultan Selim’in Halife olduğu dönemde Osmanlı Padişahlarına çeşitli tarihlerde gönderilen dinî eserlerden oluşmaktadır. Mukaddes emanetlerin en önemlileri arasında Hz. Muhammed’in hırkası, sakalı, Uhud Savaşıʹnda kırılan dişinin saklandığı mahfaza, ayak izleri, mektupları, oku ve kılıcı yer almaktadır. Diğer peygamberlere ve ashabına ait emanetlerin arasında ise Hz. İbrahimʹin tenceresi, Hz. Musaʹnın asası, Hz.Davudʹun kılıcı, Hz. Yusufʹun cübbesi, ashaba ait kılıçlar ile Hz. Fatmaʹya ait gömlek, hırka, seccade ve sandık bulunmaktadır."

“Aile olduk”

Bir haftalık geziyi değerlendiren Şahin şunları söyledi: "Altı günlük gezi maceramızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Şu an size tarifi zor duygular yaşadığımı söyleyebilirim. Hayallerimden birini gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyim. Sizlerle bu eşsiz proje de birlikte yola çıkmamızda vesile olan herkesten Rabbim razı olsun. Özellikle Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Müdürü Şerif Bayram beyefendiye çok teşekkür ederim. Bizim için elinden gelen tüm imkanları kullandı sağ olsun.   Onların hakkı da çok büyük üzerimizde. Aynı zamanda bizleri yolculukta güvenle götüren şoförlerimize de çok teşekkür ederim. Nasip olursa Gökçedereʹde okulumuz da tekrar sizleri ağırlamak isteriz.  Gerçekten bu bir hafta içerisinde otobüsler evlerimiz biz de birbirimizin ailesi olduk. İnanılmaz duygular içerisindeyim. Söyleyecek sözlerim bu kadar. Hepinize çok teşekkür ederim”

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı