Haber Detayı
20 Mart 2015 - Cuma 11:29
 
Medyanın imtihan dönemi
MEDYA Haberi
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, "Seçim dönemleri, görsel işitsel medyanın bir bakıma imtihan dönemleridir. Belki iddialı bir niteleme gibi görülebilir ama imtihan dönemidir" dedi.

RTÜK tarafından, bir otelde seçim dönemi yayınlarına ilişkin düzenlenen "Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşlarının Seçim Dönemi Yayınları Bilgilendirme Toplantısı"na Samsun, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Bartın, Bayburt, Karabük ve Kastamonu illerinde yayın yapan tüm radyo ve televizyon kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Dursun, haziran ayında sona erecek seçim döneminin 10 Martʹta başladığını, bu çerçevede konuya ilişkin bilgilendirme yapmak amacıyla söz konusu dördüncü toplantıyı Samsunʹda düzenlediklerini söyledi.

Toplantıların sonuncusunu gelecek hafta cuma günü Diyarbakırʹda düzenleyeceklerini bildiren Dursun, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi yayıncılarıyla bir araya geleceklerini dile getirdi.

Türkiyeʹnin son 15 aydır sürekli bir seçim dönemi yaşadığını vurgulayan Dursun, şöyle konuştu:

"Seçim dönemleri, görsel işitsel medyanın bir bakıma imtihan dönemleridir. Belki iddialı bir niteleme gibi görülebilir ama imtihan dönemidir. Şundan dolayı, seçim dönemine ilişkin olarak yayın politikalarında, yayın ilkelerinde birtakım farklılıklar söz konusu. Müeyyide sisteminde birtakım farklılıklar söz konusu. O sebeple normal dönemlerdeki radyo televizyon yayınlarıyla seçim dönemlerindeki radyo televizyon yayınları arasında önemli farklılıklar, her bakımdan hem yapısal olarak hem uygulama olarak hem müeyyide sistemi olarak hem gözeteceğiniz birtakım ilkeler olarak birtakım farklılıklar görülüyor. O sebeple bunlar bazen yayıncı kuruluşlar tarafından, yayıncı kuruluşların politikalarını yapan değerli çalışanlar tarafından gözden ırak tutulabiliyor. Bunu bir kez daha hatırlatmak için ʹimtihan dönemidirʹ diyorum."

- "Seçim dönemlerinde YSKʹnın düzenlediği yayın ilkeleri önemli"

Türkiyeʹde seçimlerin düzen içinde yönetimi ve denetimiyle ilgili 1950 yılından bu yana Yüksek Seçim Kurulu (YSK) adıyla bir yargı kuruluşunun görevli olduğunu aktaran Dursun, seçim dönemi yayınlarında "Yüksek Seçim Kuruluʹnun talebi, Yüksek Seçim Kuruluʹnun uyguladığı müeyyide, Yüksek Seçim Kuruluʹnun kararı" sözlerinin sıkça duyulabileceğini ifade etti.

Dursun, şöyle devam etti:

"Seçim dönemlerinde bir taraftan Yüksek Seçim Kuruluʹnun 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında kanundan kaynaklanan yetkilerle yapmış olduğu düzenlemeler, diğer taraftan 6112 sayılı kendi kanunumuzdan kaynaklanan birtakım ilkelerle karşı karşıyasınız. Seçim dışı dönemlerde sadece 6112 sayılı yasanın 8. maddesinde düzenlenen yayın ilkeleriyle sorumlu olmanıza rağmen, seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kuruluʹnun düzenlemiş olduğu yayın ilkeleri de önemlidir. O sebeple o ilkelere uyup uymadığınız sizden sorulmaktadır. Bu durumda özel radyo ve televizyonların seçim dönemlerinde uyacakları usul ve esaslar, bir başka ifadeyle yayın ilkeleri seçim dönemi başlamadan önce YSK tarafından belirlenmekte, Resmi Gazeteʹde bir bildiri ile yayınlanmakta ve yayın kuruluşları tarafından seçim dönemlerdeki yayınlarda uyacakları ilkeler ortaya çıkmaktadır."

- YSK tarafından belirlenen yayın ilkelerinin ihlali

Yayıncıların seçim yayınları nedeniyle tespit edilen ihlallerle ilgili müeyyidelerle karşı karşıya kalmalarının söz konusu olduğunu ifade eden Dursun, YSK tarafından belirlenen ilkeler çerçevesindeki ihlallerin sonuçlandırılmasının yine YSKʹnın yetkisinde olduğunu anlattı.

YSKʹnın belirlediği ilkelere aykırı yayın yapılması durumunda  RTÜKʹün müeyyide uygulamadığını bildiren Dursun, "Bu durumda ʹRTÜK ne yapıyorʹ diye sorulabilir. Sadece Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, YSKʹnın belirlemiş olduğu yayın ilkelerine göre yayınların yapılıp yapılmadığını izliyor, denetliyor ve bir değerlendirmeyle birlikte dosyayı sonuçlandırmak üzere YSKʹya gönderiyor. YSK da bu değerlendirmeye bağlı kalarak veya kalmayarak belli bir müeyyide uyguluyor" ifadesini kullandı.

Müeyyidenin sonuçlandırılmasının ise RTÜKʹün görevleri arasında yer aldığına değinen Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"YSK tarafından belirlenen yayın ilkelerine ihlal oluşturan davranışlarla ilgili olarak müeyyide uygulama yetkisi tamamen YSKʹya aittir ve Radyo ve Televizyon Üst Kuruluʹnun bu anlamda bir müeyyide uygulaması söz konusu değildir. Bu durum seçim dönemlerinin önemli tartışmalarından birini oluşturuyor. Bazıları haklı olarak ʹneden seçim dönemlerinde YSKʹnın belirlediği ilkelere göre müeyyide uygulanıyorʹ diyebilirler ama unutmayalım Türkiyeʹdeki meri hukuksal düzen budur. Siz yayıncı olarak, biz yayınları denetleyen kurum olarak bu sisteme uymak zorundayız, bir başka alternatifimiz söz konusu değildir."

Konuşmaların ardından RTÜK Üyesi Nurullah Öztürk başkanlığında "Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşların Seçim Dönemi Yayınları" konulu oturum düzenlendi. Oturumda, seçim dönemindeki yayınlarda dikkat edilmesi gereken hususlar, yayın ilkeleriyle önceki dönemlerdeki uygulamalar konusunda bilgi verildi.

RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın "YSKʹnın Seçim Dönemine İlişkin Kararları, Yayın İhlalleri ve YSKʹnın Müeyyideleri", İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Emir Ulucak "Genel Yayın İlkeleri ve Başlıca İhlalleri", İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Muhsin Kılıç da "Sayısal Yayıncılık ve İhale Süreci" başlıklı sunum yaptı. 
AA

 

Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
BİZİM GAZETE
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı