Haber Detayı
26 Nisan 2015 - Pazar 20:32
 
İşte AK Partiʹnin Bayburt mitingi
SEÇİM Haberi

Davutoğlu, partisinin Bayburtʹtaki Saat Kule Meydanıʹnda düzenlenen mitingindeki konuşmasına, "Korkut Ata ve Genç Osman ile yiğit, mert ve asil insanların diyarı" Bayburtʹu selamlayarak başladı. Bayburtluların her birini "gönülden muhabbetle" selamlayan Davutoğlu, mübarek bir diyar olan Bayburtʹun, Hoca Ahmet Yeseviʹnin, Horasan erenlerinin, şair Hicrani ve Zihniʹnin, ozanlar ve yiğitler diyarı olduğunu kaydetti.

Bayburtʹun ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Davutoğlu, hep yanlarında olan Bayburtʹun hiç unutmayacağı bir hatıra olduğunu kaydetti. Bayburtʹun her zaman gönüllerinde olduğunu dile getiren Davutoğlu, ʹʹBir hatıram var ki hiç unutamam. Buraya tam da cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, cumhurbaşkanımıza Türkiyeʹde en büyük desteği vermiş ikinci il olarak, tarihe mührünü vurduğunda buraya ziyarete gelmiştim. Siz beni gerçekten o kadar mübarek, o kadar misafirperver karşıladınız ki şimdi buraya yazdığınız gibi, hitaben de o zaman başbakan olacağımı, belki de ilk hitaben söyleyen Bayburtlular oldu" diye konuştu.

Bayburtlulara hükümet konağında son derece doğal bir mitingle hitap ettiğini, aslında miting yapmaya gelmediklerini anlatan Davutoğlu, sadece selam vermeye, Bayburtʹtan ilham almaya geldiklerini belirtti.

"Devletin ve milletin hizmeti için beraber yürümeye var mısınız"

Ahmet Davutoğlu, "Yiğitler, Selçuklunun ve Akkoyunluların mirasına sahip Osmanlı torunu, şehitler, gaziler diyarı, söyle var mısın? Neye varız. Türkiyeʹyi yükseltmeye varız, Türkiyeʹyi aziz kılmaya varız. Korkut Ataʹnın torunları bizi namerde muhtaç eylemeyecek. AK kadrolara destek vermeye devam edecek misiniz? Namertler etrafımızda" diye konuştu.

Dün Erzurum, Sivas, bugün de Gümüşhaneʹde ve şimdi de Bayburtʹta "Ya Allah ya bismillah" diyerek yola çıktıklarını dile getiren Davutoğlu, ʹʹNamertlere karşı devletimizi ve milletimizi aziz kılmak için yola çıktık. Bayburt bu yolda bize yoldaş olmaya var mısın? Devletin ve milletin hizmeti için beraber yürümeye var mısın" dedi.

Meydandakilerin tekbir getirmesi üzerinde Davutoğlu, tekbirin her yerde ve mekanda güzel olduğunu ama yiğit Bayburtluların ağzında bir başka güzel olduğunu söyledi.

"Beraber bir bakacağız, karnesine bir bakacağız"

Anadolu insanının zor günlerin insanı olduğunu, Bayburtluların da öyle olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bayburt, ʹbu vatanı savunacak bir yiğit yok muʹ dendiğinde sağına ve soluna bakmadan öne çıkan yiğit insanların diyarıdır. Şimdi de istiklal ve istikbal davamızda  son 12 yılda büyük başarılara imza atmış AK kadrolar olarak huzurunuzdayız ve diyoruz ki sağınıza ve solunuza bakmadan ileriye bakarak 2023 Türkiyesine var mısın" diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"2002ʹde Türkiye ne haldeydi? Türkiye Cumhuriyetiʹnin başbakanları dinlenmiyordu. IMF memurları Türkiye Cumhuriyeti hakkında karar veriyorlardı. Sizlerin cebinize onlar göz dikmişlerdi veya onlar kararlar veriyorlardı. Türkiye Cumhuriyeti bir tank alabilmek için birçok ülkenin kapısında dolaşıyordu. Tank veren müttefik ülkeler de şart koşuyorlardı, şuralarda kullanamazsın diye. O tankları aldıktan sonra modernize etmek için İsrailʹe muhtaçtık.

Hangi dönemde, bu AK Partiʹden önceki dönemde. Kimlerin döneminde, Ecevitʹin, Mesut Yılmazʹın, Devlet Bahçeliʹnin üçlü koalisyonu döneminde. Şimdi size söz veriyoruz. Bizi bir daha, Selçuklu torunu, Akkoyunlu varisi, Osmanlı varisi, Türkiye Cumhuriyeti devletini, değil namerde, merde dahi muhtaç ettirmeyeceğiz."

"Gönlü de mühürlü olduğu için görmüyor"

Türkiyeʹnin Altay isimli tankını yaptığını anlatan Davutoğlu, "Kendi savaş eğitim uçağımızı yapıyoruz, adı Hürkuş. Kendi uydumuzu fırlatıyoruz, adı Türksat. Kendi savaş uçağımızı yapıyoruz 2023ʹte inşallah. Kendi bölgesel uçağımızı yapıyoruz. Kendi gemimizi yapıyoruz, adı Heybeliada, kendi sismik gemimizi yapıyoruz, adı Barbaros Hayrettin. Her yerde artık namerde değil merde dahi muhtaç olmayanların diyarı olan bir ülkeyiz" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğluʹnun "Ben bir başarı hikayesiyim" sözünü hatırlatan Davutoğlu, ʹʹBeraber bir bakacağız karnesine, bir bakacağız. Rakip bir genel başkan olarak değil de bir hoca ve öğretmen olarak birlikte karnesine bakacağız. Nerelerde başarı göreceğiz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ondan önce hani, "Bu AK Parti ne yaptı bu memlekete" diye soruyor ya, gönlü de mühürlü olduğu için görmüyor. Gelin ona bir bakalım. 12 yıl içinde 230 milyar dolardan 800 milyar dolara kim çıkardı Bayburtlular? AK Parti. Kişi başına milli geliri 2 bin 500 dolardan 11 bin dolara kim çıkardı Bayburtlular? 17 bin kilometre duble yol kim yaptı? Üçüncüyü köprüyü, Marmarayʹı, Avrasya tünelini, üç katlı tüneli, dünyanın en büyük havalimanını kim yapıyor? Hastanelerde, 750 hastaneyi, bin 737 ilk dereceli sağlık tesisini bu ülkeye kim kazandırdı. Şimdi size soruyorum, ʹHastane kapısında bekletmeyeceğizʹ diyor vatandaşları. O senin dönemindeydi Kılıçdaroğlu. Soruyorum Bayburtlular, hastane kapısında bekliyor musunuz? İstediğiniz hastanede tedavi olabiliyor musunuz? İstediğiniz ilacı istediğiniz eczaneden alabiliyor musunuz? Peki bunları kim yaptı. AK Parti. Onlar konuşur, AK Parti yapar, aramızdaki fark bu. 

 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluʹnun sadece ön seçimde başarılı olduğunu belirterek, "Kılıçdaroğlu, kendi partisinde ön seçime girdi, kazandı. Bu ne demek biliyor musunuz? Eğer seçim CHPʹliler ile olursa Kılıçdaroğlu belki kazanır ama 7 Haziran seçimi CHPʹnin kendi arasındaki seçim değil ki. 7 Haziran seçimi yiğitlerin, er meydanının seçimidir. Biz buradayız" dedi. 

"Bayburt dahada büyüyecek"

Bayburtʹu daha da büyüteceklerini, daha da müreffeh kılacaklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Bayburtʹa öyle imkanlar getireceğiz ki göçü durduracağız, üniversitenin kapasitesini iki misline çıkaracağız. Bu dağlarda öğrenim görmeyen kimse kalmayacak. Ozanların, yiğitlerin diyarı Bayburt, ilim diyarı olacak, bütün hizmetleri alacak" diye konuştu. 

AK Parti iktidarına tuzak kuranlara karşı 7 Haziranʹda milli iradenin güçlü kılınması gerektiğini belirten Davutoğlu, Bayburtlulardan seçimde tarih yazmalarını istedi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğluʹnu eleştiren Davutoğlu, Kılıçdaroğluʹnun "Ben bir başarı hikayesiyim" dediğini aktardı. 

Milletin AK Partiʹnin başarısına şahit olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, şöyle dedi:

"Ders bir; SSK Genel Müdürü gelir iş başına, SSKʹnın borcu yok. İşi bırakır, SSK, Türk tarihinin en büyük borcuna batmıştır. SSK hastanelerinin durumu televizyonlara yansımıştır. SSKʹda neler yaşandığını televizyonlar yansıttığında, rahmetli Savaş Ay, omzunu okşayarak Kılıçdaroğluʹna soruyor da Kılıçdaroğlu mahcup şekilde tembel talebe gibi başını önüne eğiyor. Başarı hikayesi nerede Kılıçdaroğlu? Daha rahmetli Savaş Ayʹın sorusuna cevap verememişsin, milletin sorusuna cevap verebilir misin?"

 "Hasbelkader milletvekili olmuş"

CHP Genel Başkanı olmanın da "başarı hikayesi" olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Hasbelkader milletvekili olmuş, güzel. Başarı hikayesi genel başkan olmaksa, ders 3, nasıl genel başkan oldu. Kasetlerle genel başkan oldu. Normalde Kılıçdaroğluʹnu kim bilirdi? Kimse bilmez. Kılıçdaroğlu paralelin, o zaman bazı yapıların çıkardığı kasetlerle genel başkan oldu" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğluʹnun 2011 seçimini, 2014 mahalli seçimini, cumhurbaşkanı seçimini kaybettiğini söyledi. 

Kılıçdaroğluʹnun arkasına MHPʹyi alarak cumhurbaşkanlığı seçimine girdiklerini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: 

"CHPʹnin arkasına takılan MHPʹye oy verilmez. Bayburtlu böyle bir hata yapmaz. Ne yaptılar, CHPʹnin arkasına takıldılar. 11-12 parti. Şimdi o partinin işaretini bile yapamayan çatı adaya destek verdiler. Ne oldu? CHPʹnin çatı adayı Bayburtʹta rezil oldu. Cumhurbaşkanımız yüzde 80 aldı. Kılıçdaroğlu sınıfta kaldı. Esas başarı hikayesi. Siz seçimde oy kullanırken sandığı buldunuz mu, oy kullandınız mı? Kılıçdaroğlu bulamadı. Kendi aday olduğu İstanbulʹda yerel seçimlerde, aday olduğu yerde sandığı bulamadı. Adres gösterdiği Kağıthaneʹye Kağıttepe dedi. Bunun başarı hikayesi nerede? Bütün derslerden birer birer sıfır alıyor değil mi?"

"Yiğit olan buraya gelir, er meydanına çıkar"

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğluʹnun sadece ön seçimde başarılı olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kılıçdaroğlu, kendi partisinde ön seçime girdi, kazandı. Bu ne demek biliyor musunuz? Eğer seçim CHPʹliler ile olursa Kılıçdaroğlu belki kazanır ama 7 Haziran seçimi CHPʹnin kendi arasındaki seçim değil ki. 7 Haziran seçimi yiğitlerin, er meydanının seçimidir. Biz buradayız. Yiğit olan buraya gelir, er meydanına çıkar. Başarının kriteri iktidar olmaktır. Yiğit Bayburtluların önünde söylüyorum ve diyorum ki, sizler bize emaneti verirsiniz ama bir hata yapar ve iktidar olamazsak, ben bu koltuğu bırakırım, birinci parti olamazsak bu koltuğu bırakırım. Ey Kılıçdaroğlu, madem başarı hikayesisin, çık, mertçe söyle, ʹBen de bırakırımʹ de. Korkar söyleyemez. Onun hedefi yüzde 35, alamaz ya yüzde 35. İşte Kılıçdaroğluʹnun karnesi böyle zayıflarla dolu bir karne."

Başbakan Davutoğlu, böyle bir başarı hikayesine memleketin teslim edilemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

"Memleketi bırakın, önünüzde 3-5 sürü olsa onu bile emanet eder misiniz? Memleketi kime emanet edersiniz, onlar konuşur, AK Parti yapar Allahʹın izniyle. Peki Kılıçdaroğlu başka ne yapıyor, bir konuda daha başarılı. Perde gerisinde paralelcilerle iyi anlaşıyor. Onlar ne diyorsa burada onu yapıyor."

"Hemen akşamında darbe yapmaya kalktılar"

Erzurumʹdan yola çıkarken "Ya Allah bismillah" diye yola çıktıklarını, milletin de kendilerine "Allahu Ekber" diye cevap verdiğini belirten Davutoğlu, "Hayırlar fethola, şerler defola diye yola çıktık. Fakat hemen akşamında paralelci yapılar, Türk yargısında içeride bir darbe yapmaya kalktılar. Hiçbir yetkiye sahip olmayan mahkeme, tamamıyla yasa dışı bir eylemle, suçluları, tutukluları, mahkeme sürecinde olanları tahliye etmeye kalktı" dedi.

Paralel yapının Pensilvanyaʹda aldıkları talimatla, "Biz hala buradayız ve gücümüzü koruyoruz" demek istediğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gücün test yeri sandıklardır. Gücün sınav yeri milletin iradesidir. İşte biz de burada Bayburt meydanında, yiğitlerin meydanında herkese sesleniyoruz. Kim bu devlete tuzak kurmak için, kim milli iradeyi durdurmak için biz buradayız derse, biz çok daha gür bir sesle haykırırız ve deriz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti burada, Türk milleti burada. O milletin fertleri Allahʹın izniyle o millet için yola çıkmış olanlara desteği verir. Bayburtʹun duasını arkasına alanların karşısında hiçbir engel durmaz. Bizi durdurmaya çalıştılar. Darbelerle durdurmaya çalıştılar. Parti kapatmayla durdurmaya çalıştılar. Durdurabildiler mi? Gezi provokasyonlarıyla durdurabildiler mi? 17-25 Aralıkʹta durdurabildiler mi? Bu şiddet ve terör temsilcisi HDPʹnin eş başkanı Selahattin Demirtaşʹın tahrikiyle başlayan 6-7 Ekim olaylarında durdurabildiler mi? Peki bu kadar ateş çemberinden geçmiş olan bizleri o zaman durduramadılar. Şimdi durdurabilirler mi? Türkiyeʹnin yükselişini durdurabilirler mi? Durduramazlar. Çünkü bizim arkamızda Bayburt var. Aziz Bayburtlular, size güveniyoruz."

Mitingden notlar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile otobüsle Saat Kule Meydanıʹndaki miting alanına geldi. Davutoğlu çifti, miting alanındaki platformdan partilileri selamladı.

Davutoğluʹnun konuşması, miting alanı çevresindeki binalardan da izlendi. Çok sayıda vatandaşın AK Parti ve Türk bayrakları ile katıldığı miting alanında, "Dede Korkutʹun okuduğu, kalenin dahi şahit olduğu, Başbakan olduğun şehre hoş geldin", "Sayın Başbakanımız Bayburtumuza hoş geldiniz" yazılı pankartlar yer aldı. Başbakan Davutoğluʹnun konuşması, meydana kurulan dev ekrandan da izlendi.

Bu arada meydandaki bir binaya şair Necip Fazıl Kısakürekʹin "Utansın" adlı şiirinin yazılı olduğu pankart asıldığı gözlendi. Bazı partililerin üzerinde "Birlikte daha güçlü AK Parti" yazılı tişört giyip şapka takması dikkati çekti.

AK Partiʹnin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan şarkıların da seslendirildiği mitinge, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Bayburt milletvekilleri ile milletvekili adayları katıldı.

Mitingin ardından Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile karanfil dağıttıktan sonra platformdan inerek partililerin yanına gitti. Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, kısa süre sohbet ettiği partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kaynak: Editör: BEŞİR KELLECİ
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı