Vali Pehlivan iftarda gazetecileri ağırladı

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan kentte görev yapan basın mensuplarını iftarda ağırladı. 

Vali Pehlivan iftarda gazetecileri ağırladı

Programda gazetecilerle sohbet eden Vali Pehlivan  Bayburt-Trabzon arasında bulunan Soğanlı Dağı'ndaki yol açma çalışmalarını takip ederken 10 Mayıs'ta uçuruma düşen ve cenazesi aramaların 14'üncü gününde bulunan AA muhabiri ve Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Nişancı ve arama kurtarma çalışmaları devam ederken şehit olan  Jandarma Astsubay Mustafa Gidergelmez ve Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı temennisinde bulundu. 

Abdulkadir Nişancı’yı görev yaptığı iki yıl boyunca yakından tanıdığını ifade eden Vali Pehlivan, “Kendisinin hem kişiliğiyle hem mesleğine olan bağlılığıyla, görev aşkıyla, insan ilişkileriyle son derece saygın bir yere sahip olduğunu ifade etmek isterim. Hem bizim gönlümüzde hem de meslektaşlarının gönlünde gerçekten çok farklı bir yere sahip olduğunu biliyorum” dedi. 

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü 13 gün boyunca bölgede görev yapan personele teşekkür eden Vali Pehlivan zorlu bir süreç yaşadıklarını ifade ederek şunları kaydetti: 

“Devletimiz adına elde olan tüm imkanlar seferber edildi. Bunun yanında da zorlu bir coğrafya olduğu için suyun debisinin azaltılması konusunda neler yapabilirizi her gün konuştuk. Tabi bizi de oradaki dağcı ve su altı arama kurtarma görevini yapan arkadaşlarımız yönlendirdi. Onların talepleri doğrultusunda suyun debisinin azaltılmasına yönelik girişimimiz oldu. Bu konuda da İstanbul’dan İSKİ Genel Müdürlüğü ve İtfaiye Daire Başkanlığı, yine AFAD Müdürlüğü vesilesiyle İzmir İtfaiyesinden de destek aldık. Keza Ordu, Elazığ deniz polisi ekipleri de bu çalışmaya katıldılar. Elbette ki, canlı ulaşma umuduyla yürüttüğümüz çalışmalar 13. günün de tabi maalesef Abdulkadir Nişancı kardeşimizin cansız bedenine ulaşma şeklinde oldu. Bu süreçte de görev alan tüm kurumlarımıza da ben teşekkür ediyorum. Hem Abdulkadir kardeşimizin ailesi adına hem de valiliğimiz adına. Tabi keşke canlı olarak ulaşsaydık ama mukadderat olduktan sonra duadan başka yapacak fazla bir şey kalmıyor. Ben yine ailesine, yıllarca özveriyle görev yaptığı Anadolu Ajansı’na ve basın camiasına başsağlığı diliyorum. Ve her zaman iyi yönlerini yansıtmaya çalıştığı, tanıtımına katkıda bulunduğu Bayburt ilimize de başsağlığı diliyorum.” 

Nişancının isminin yaşatılması konusunda bazı çalışmalar olacağını da sözlerine ekleyen Vali Pehlivan, 

“Meşakkatli görevler yapıyorsunuz bu yaşadığımız hadise özellikle gazeteciler günlerinde, basın haftalarında ‘canla başla mücadele eder’ terimi kullanılır. Bu onun bir örneği oldu aslında. Haber peşinde hem görevini yaparken hem de rızkını kazanırken bir kazayla Abdulkadir kardeşimiz karşılaştı. Bu  yapılan işin zorluğunu da aslında ortaya koyuyor. Bir gün dağın tepesinde yol çalışmasını takip edeceksiniz. Bir gün sınır ötesinde bir operasyonu takip edersiniz çatışma ortamlarında bulunursunuz. O çatışmayı yürüten birlikler kadar oradaki gazeteciler de o riskin altındadır. Zorlu görevler ama bu gönülden yapılabilecek bir iş, kararlılıkla yapılabilecek bir iş, görev aşkı ve idealle yapılabilecek bir iş. Bunun hakkını veren kardeşlerimiz işte yeri geliyor bedelini canıyla ödeyebiliyor. Ama inanıyorum ki, geride de çok güzel hatıralar bırakıyorlar. Bu bağlamda da başta bağlı olduğu Anadolu ajansı olmak üzere Abdulkadir kardeşimizin de isminin yaşatılması konusunda da bazı çalışmalar olacak. Bu zaman içerisinde şekillenecek.” dedi.  

"Abdulkasdir Nişancı meslek şehidimiz"

Programa katılan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir de Nişancıyı arama kurtarma çalışmalarında devletin büyük bir özveriyle çalıştığını ve bunu yakından takip ettiklerini söyledi. 

Gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları dile getiren Özdemir, “Yapılan araştırmada kalp krizinden en çok ölünen meslekler arasında gazetecilik geliyor. Genç yaşta ölümler içerisinde yine gazetecilik geliyor. Ve tehlikeli bir meslek. Bir kere mesai mefhumu yok yani Allah korusun bir yerde bir kaza, olay oluyor hiç birimizin ya bu mesai saati içerisinde bu kazayı yapın deme gibi bir şansımız yok. gece gündüz bizlerde hep gitmek zorunda kalıyoruz. İşte bu Abdulkadir kardeşimizin olayı da buna bir örnektir. Orada yapılan çalışmaları kamuoyuna duyurmak için hayatını ortaya koyarak görev yaptı ve bu hayatına mal oldu. Biz onu meslek şehidi olarak kabul ediyoruz. Allah rahmet eylesin.” dedi. 

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız ise, Nişancıyı arama kurtarma çalışmalarını kendisi de yerinde gördüğünü ifade ederek, “Başta Bayburt Valiliğimiz olmak üzere arama kurtarma çalışmaları sırasında görev alan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten büyük bir özveriyle çalıştıklarını bende orada kendim gördüm” şeklinde konuştu. 

Programa, Garnizon Komutanı Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkan Vekili Abdulhamit Karaoğlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Emniyet Müdürü Sezayi Er, Jandarma Komutanı Halil Murat Bilgiç, Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli, Medya İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Sezai Ballı ve kentte görev yapan gazeteciler katıldı. 


 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER