Toprak Ve Su Analiz Laboratuvarı Hizmette

Bayburt'ta tarım arazilerinden yüksek ve kaliteli ürün elde edilmesi, toprak veriminin devamlılığının sağlanması ve çiftçilerin maliyetlerini düşürmeye yönelik hayata geçirilen toprak ve su analiz laboratuvarı açıldı. 

Toprak Ve Su Analiz Laboratuvarı Hizmette

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek laboratuvarın açılışında konuşan Vali Cüneyt Epcim, Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır bereketli ve geniş tarım arazileriyle insanları adeta kucakladığını söyledi. 


Vali Epcim, değişik toprak yapısının tarımsal üretimi etkileyen önemli bir faktör olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:


 "Toprak analiz raporları doğrultusunda yapılacak gübreleme çalışmalarıyla çiftçilerimiz birim alandan çok daha fazla verim alacaktır. Diğer yandan yanlış ya da fazla gübrelemenin önüne geçilecektir. Bu da çiftçimizin girdi maliyetinin doğrudan düşeceği anlamına geliyor. Bu bakımdan böylesine bir laboratuvarın ilimizde bulunması son derece önemliydi. Laboratuvarın ilimize kazandırılması noktasında destekleri dolayısıyla Milletvekilimiz Fetani Battal'a ve yoğun gayretleri dolayısıyla Tarım ve Orman İl Müdürümüz Selami Ersen'e teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." 


AK Parti Milletvekili Battal ise çiftçiler açısından neyin, nasıl ekilmesi gerektiğinin önemli bir soru olduğuna dikkati çekerek, hizmete geçen laboratuvarla bu soruların kısa sürede cevaplanacağını söyledi. Analizlerin daha önce çevre illerde yapılması nedeniyle zaman bakımından problemler yaşandığını aktaran Battal, şunları kaydetti:
 "Çiftçi toprağını Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne getirecek. Oradan Erzurum'a gönderilecek. Orada tahlil yapılacak. Bu süre iki üç ayı bulacak. Zaten mevsim bitiyor. Fakat şimdi çok kısa ve pratik bir şekilde toprağınızı buraya ulaştırdığınızda en kısa zamanda bütün bilgiler cep telefonunuza mesaj olarak gelecek. Siz hangi toprağa hangi ürünü ekeceksiniz, hangi gübreyi ne oranda kullanacaksınız. Tüm bunların cevabını öğrenebilmek çiftçilerimiz açısından müthiş bir ön çalışma imkanı demektir. İşte burada bu zemini oluşturuyoruz. İnşallah hayırlı, bereketli ve uğurlu olur." Açılışın ardından laboratuvarda incelemede bulunan Vali Epcim ile beraberindekiler, analiz sürecine ilişkin ilgililerden bilgi aldı.


Öte yandan şimdilik 60 lira olarak belirlenen analiz ücretinin önümüzdeki günlerde düşebileceği de açılışta gündeme geldi. 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törene Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Yusuf Diker, Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekili Abdulkadir İlhan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, İl Genel Meclis Başkanı Süleyman Ağın, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat kamu kurumlarının amirleri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.


 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER