Seyhan'dan 'demiryolu' açıklaması

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Seyhan, yeniden gündeme gelen demiryolu projesi hakkında açıklamada bulundu.

Seyhan'dan 'demiryolu' açıklaması

 Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesinin ihale çıkması ve Gümüşhane-Rize Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarının karşılıklı açıklamaları ile yeniden gündem olan demiryolu projesi ile ilgili bir açıklama da Süleyman Seyhan yaptı.

Seyhan açıklamasında 'ülke menfaatleri' vurgusu yaparak, ihalesi yapılan hat ile Bayburt güzergahı üzerinde bir maliyet hesaplaması yapılması gerektiğini kaydetti. 

Seyhan şu açıklamayı yaptı:

Son günlerde ilimizin gündemini meşgul eden Bayburt'un hızlı tren güzergahından çıkarıldığında dair haberlere binaen Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki dün olduğu gibi bugün de Bayburt'un ve Bayburtlu'nun birinci önceliği  ülkemizin ve milletimizin âli menfaatleridir. Demiryolu ve hızlı tren konusu bilindiği üzere yaklaşık 10 yıldır ilimizin ve bölgemizin gündemindedir. İlk kez 2008 yılında başlatılan girişimlerle Odamızın da kuruluşunda aktif olarak yer aldığı bir sivil toplum platformu oluşturulmuş ve adına "Bayburt demiryolu platformu" denilmiştir.

İlimizden bir çok sivil toplum örgütünün de yer aldığı bu platform tarafından çeşitli aralıklarla 6 toplantı ve 1 çalıştay gerçekleştirilmiş, konunun uzmanları olan başta Karadeniz Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Fazlı Çelik olmak üzere çeşitli bilim insanlarının katılımlarıyla bilgilendirme toplantıları düzenlenerek bütün güzergahlar masaya yatırılmış, bütün alternatiflere dair bilimsel tespitler yapılmıştır. Bu tespitler sonucunda Bayburt üzerinden geçen güzergahın çok daha uygun maliyetle hayata geçirilebileceği ortaya konulmuş olup bu raporlar da Odamızca bir dosya haline getirilerek  ilgili mercilere sunulmuştur. Bazı illerimizin Oda başkanlarının ifade ettiği gibi bu mesele Bayburt'un Rize'nin veya başka bir şehrin menfaati meselesi değil, altını çizerek ifade etmek isteriz ki bir "ülke menfaati"  meselesidir.

Doğalgaz dağıtımı ile ilgili yapılan altyapı çalışmasında bile Bayburt üzerinden Rize'ye, oradan Trabzon'a bağlantı yapılması en uygun yol olarak benimsenmiş iken demiryolu hattı gibi devasa bir yatırımın başka bir güzergah üzerinden  planlamasının doğru olmayacağını düşünmekteyiz.. Beklentimiz  Erzincan-Bayburt-Rize-Trabzon güzergahının fizibilite çalışmasının yapılarak diğer hatla  mukayeseli bir şekilde hangi hattın daha uygun maliyetle gerçekleştirilebileceğinin tespit edilmesidir. Eğer sözü edilen hat daha rantabl ise söyleyecek sözümüz olmaz fakat eğer Bayburt üzerinden geçecek hat daha uygun ve daha optimum bir sonuç verecek ise kimsenin söyleyecek sözü olmamalıdır...
 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
sahabın varmı
sahabın varmı - 13 ay Önce

burda mühim olan para veya hızmet degil mühim olan ali cengiz oyununu nizama uygun oynamak

muhterem
muhterem - 13 ay Önce

tren,g,haneden,geçer,ise,7,milyar,dolar,,,bayburttan,geçer,ise,3.5,milyar,dolar,d.p.t.
bayburt,ak.parti,yönetimi,ne,yapıyoa,acaba...,kınıyoruz

SIRADAKİ HABER

banner14

banner10