Şehit aileleri, gaziler ve polislerden İffet Anıtı’na ziyaret

Bayburt Emniyet Müdürlüğü Bilgilendirme Önleme Faaliyetleri (BÖF) Büro Amirliği tarafından hazırlanan "Tarih Işığında Kahvehane Muhabbetleri" projesi kapsamında Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Derneği ve polisler, Aydıntepe ilçesine bağlı Yukarı Kırzı Köyünü ziyaret ederek burada yaşanan Ermeni katliamını yöre halkından dinlediler.

Şehit aileleri, gaziler ve polislerden İffet Anıtı’na ziyaret

Bayburt’un Aydıntepe ilçesine bağlı Yukarı Kırzı Köyü’nde Ermenler’in saldırıları karşısında su kuyularına kendilerini atarak hayatlarını kaybeden Müslüman Türk kadınlarının isminin yaşatıldığı İffet Anıtı’nı ziyaret ederek dua eden şehit yakınları, gaziler ve polisler duygulu anlar yaşadı.

Dernek üyeleri ve Bayburt Emniyet Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği polislerinin İffet Anıtını ziyaret etmesinin önemine değinen Köksal, “Bu vahşeti gelecek kuşakların bilmesi ve gençlerimize tarih bilincini aşılayarak, Bayburt ilindeki Ermeni Çetelerince yapılan katliamları yakından görmeleri, dünün çetelerinin bugünün terör örgütleri olarak karşımıza çıktığı gerçeğini bilmeleri tarihimizden ders çıkarmamız açısından çok önemli” dedi.  


Köksal, “Aydıntepe ilçesine bağlı Yukarı Kırzı Köyü ziyaretimizi gerçekleştirip Ermeni işgaline uğrayan köyümüzdeki bu acıyı yakından yaşayanların torunlarının anlatımıyla yad ettik.” İfadelerini kullandı. 

Köy meydanındaki kahvehanede toplanan ziyaretçiler, Köy Muhtarı Enver Gür ve Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Başkanı (ŞADDER) Selami Köksal’dan geçmişte yaşanan Ermeni zulmünü dinledi.

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER