Pekmezci, belediyenin mali tablosunu anlattı

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, belediye tarafından yürütülen, planlanan çalışmalar ile mali durum hakkında bilgiler verdi.

Bayburt Belediyesi Meclis Salonu'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Pekmezci, Mayıs ayı içerisinde hayatını kaybeden gazeteci Abdulkadir Nişancı'yı rahmetle anarak, bir kez daha ailesine ve basın camiasına başsağlığı dileklerini iletti.  

 Belediyenin borcu

Başkan Pekmezci, mali konularla ilgili bilgi vererek başladığı konuşmasında, "150 Milyon TL borçla devraldığımız Bayburt Belediyesi’nin bizim 5 yıllık dönemimizde ödenmesi gereken borcu 75 Milyon 223 Bin TL’dir. Ayrıca belediyeyi devraldığımızdan bu tarafa 2 aylık süreçte ödediğimiz borç miktarı 3 Milyon 750 Bin TL olup belediyemizin bugün itibariyle borcu 146 Milyon 250 Bin TL’dir. Bu borçların kalem kalem neler olduğunu açıklayacak olursak;

İller Bankası'na 102.557.016 TL,

SGK'ya yapılandırılmış borç 19.333.268 TL,

SGK'ya yapılandırıldıktan sonra yığılan borç 2.625.000 TL,

Vergi Dairesi'ne yapılandırılmış borç 6.847.608 TL, Vergi Dairesi yapılandırmadan sonraki borç mevcut borç 3.337.000 TL,

DSİ'ye İsale Hattı Yapımı için 11.880.000 TL,

Piyasaya Olan Borç 2.950.000 TL ve toplam borç 149.229.892 TL'dir" dedi.

Lazım olandan fazla alınan personel çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdi

 Başkan Pekmezci, Bayburt Belediyesi’nin çalışan sayıları hakkında verdiği bilgilerde ise, 53 memur, 84 işçi, 5 sözleşmeli memur, 184 şirket personeli olmak üzere toplamda 326 personel olduğunu, BAYBEL şirketinde belediye personel giderleri için belediye gelirlerinin yüzde 30’u ancak harcanabilirken bu yüzde 10’luk artış ile yüzde 40’a, bu oranın da aşılarak yüzde 43’e çıkarıldığını ve bakanlıktan olur istenmesine rağmen bakanlık tarafından reddedildiğini kaydetti.  Başkan Pekmezci, lazım olandan fazla alınan personellerin çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdiğini, İller Bankasına kesilen borcun ardından gelen para ile personelin maaşını vermekte sıkıntı çektiklerini ve buna göre bir planlamanın içerisinde olduklarını ifade ederek, "Bundan borca sığınılıyor konusu anlaşılmasın, vaad ettiğimiz projeleri hayata geçireceğiz. Fakat hemşehrilerimizin de bu gerçekleri bilmesi lazım" diye konuştu.

 İşçi sayısı en yüksek döneminde

Bayburt Belediyesi çalışan sayısının 326 olduğunu ve bunun Bayburt Belediyesi tarihinin en yüksek rakamı olduğunu, bu yüzden göreve geldiği günden bu yana tek bir kişiyi dahi işe almadığını söyleyen Pekmezci, "Biz çalışan kardeşlerimizin her birine aynı gözle bakarız. Tabii onlarda işlerini Bayburt Belediyesi'ne yakışır şekilde yapmaları halinde. Aksi halde  belediyemize yakışmayan şeyler duyduğumuz kişileri de yasal yoıllarla icabına bakarız" dedi.  

Tarım Yerleşkesi

Devam eden belediye projelerinden de bahseden Pekmezci, "Projeler tüm hızıyla sürüyor. Gerekli gördüğümüz yerde müdahaleler de bulunuyoruz ve revize edilmesi gereken yerleri revize ediyoruz. Burada yapımı devam eden Tarım Yerleşkesine temas etmek istiyorum. Çok önceden tamamlanması gereken Tarım Yerleşkesi projesi müteahhit firmanın bakanlığa tasfiye talebi ile müracaat etmesi sebebiyle tamamlanamadı. Bizde gerekli müdahaleyi yaptık ve girişimlerde bulunuyoruz. İnşallah kısa sürede tamamlayacağız, şuan için yüzde 65'i bitmiş durumda" şeklinde konuştu.

Atatürk Anıtı ve Otopark 

Saray Bahçesi olarak adlandırılan ve yakın bir zamanda hizmete açılacak alanda daha önceden alandan kaldırılan Atatürk Anıtı'nın tekrar yerine konulacağını aktaran Pekmezci, "Bayburt’un önemli problemlerinden biri kuşkusuz park yeri sorunudur. Hele yaz aylarında trafik yoğunluğunun arttığı dönemde daha da elzem bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bir yandan Saray Bahçesi ve Hicrani Baba otoparkları ile birlikte Veli Şaban otoparkı da yoğun bir şekilde üzerinde revize edip çalıştığımız bir projedir. Bu dönemde farklı bir yöntemle ihale edip hızlı bir şekilde inşaatına başlayacağız. Çünkü daha önceden hazırlanan projenin şuan için yapılabilirlik durumu yok. Bunun için mevcut yerde 3.5 katlı otopark üzerinde 4 kat imar düşünüyoruz. Bunu yapacak olan firmaya üstteki dört katı vermeyi planlıyoruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 09:35

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
bayburt
bayburt - 4 ay Önce

daha önceki belediye başkanlığında da aynı şeyleri mazeret getirmişti şimdi yine mazeret getiriyor.geçmişe geri döndük yama asfaltla süreç başladı.bu kadar borçla birileri yapıyordu ve idare ediyordu .size ne oldu da mazeret bildirmeye başladınız.ben hizmet ve vaatlerin yerine gelmesini beklerim.1 saat mazeret dinlemek istemiyorum.

SIRADAKİ HABER