İhalesi yapılmadı! Süreç devam ediyor

Son günlerde kamuoyunda “ihalesi yapıldı, Bayburt devre dışı kaldı” şeklinde tartışılan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu projesinin ihalesinin yapılmadığı, Bayburt'un devre kışı kalmasının söz konusu olmadığı öğrenildi. 

İhalesi yapılmadı! Süreç devam ediyor

’Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Erzincan-Trabzon Demiryolu Etüd ve uygulama projesinin ihalesini  Mayıs 2018 tarihinde yaparak hangi hattın daha uygun maliyetle gerçekleştirilebileceğinin tespiti için çalışma başlatmıştı. 

Bu tarihten itibaren hattın ihalesine ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmazken etüt ve uygulama projesinin ihalesinin yapılmasından bir ay sonra yani Haziran 2018’de Bayburt mitingine katılan dönemin Başbakanı Binali Yıldırım “Ne olursa olsun tren hattı Bayburt’tan geçecek” diyerek Bayburt’un devre dışı kalmasının imkansız olduğunu savunmuştu. 

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun tekrar gündeme getirdiği ve Bayburt’ta da tartışmalara neden olan demiryolu hattının ihalesine ilişkin Ulaştırma Altyapı Bakanlığı ve Devlet Demiryolları’nın internet adreslerinde herhangi bir duyuru yer almıyor. 

Haberler gerçeği yansıtmıyor

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal da sosyal medya ve bazı internet sitelerinde, Erzincan-Trabzon Demiryolu ihalesinin yapıldığına dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Bayburt’un yıllardır hayali olan demiryolu projesinin bölge açısından büyük önem arz ettiğini belirten Battal, hangi hattın daha uygun maliyetle gerçekleştirilebileceğinin tespit edilmesi için sürecin devam ettiğini ve demir yolu güzergahının Bayburt üzerinden geçmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirtti. 

Uzun bir süreç

Bu arada Batı-Doğu hattının yani Ankara-Sivas'ın ihalesi yapıldı ancak çalışmalar henüz tamamlanamadı. Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum hatlarının da ihalelerinin yapılmadığını göz önüne aldığımızda Erzincan-Trabzon hattının uzun bir süreci kapsayacağı ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 21:10

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAYBURTLU
BAYBURTLU - 12 ay Önce

İhaleye çıktı diye değil ama proje onaylandı diye haberler görmüştüm çok önceden belli ki tepki geldi diye geri çekmişler

ercan
ercan @BAYBURTLU - 12 ay Önce

aynen proje onaylandı diye haber çıkmıştı sonrada binali yıldırım bayburta geldi dediki bir kolda bayburttan vereceğiz ondan sonra bi gelişme yok zaten

osman lüleci
osman lüleci - 12 ay Önce

Sayın vekilim inanın bende bu ihale nerede yayınlandı niye kimseden ses cıkmıyor diye uzun bi araştırma yaptım. asma bişe buluamamıştım. şükür ki bi sitede buna değinmiş araştirmiş

çeçen69
çeçen69 - 12 ay Önce

neden bu kadar beklenildi bu haberleri yalanlamak için o zaman. adamlar sokağa çıkmış mikrofon tutmuş vatadanş saydırıyordu

erdal k
erdal k - 12 ay Önce

İnşAllah bayburttan da geçer o zaman bakalım bu uzun surecı beklıyecegız

lazoglu
lazoglu - 12 ay Önce

bu rize başkanı ne diyir o zaman

SIRADAKİ HABER

banner14

banner10