Hayvan pazarlarında fiyatlar uygun, alıcı yok

Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında alış verişte durgunluk yaşanıyor. Yoğun kalabalığın bulunması ve sıkı pazarlıklar yapılmasına rağmen alım satım geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşük. Yetiştiriciler piyasanın bayrama bir iki gün kala hareketlenmesini ümit ediyor. 

Hayvan pazarlarında fiyatlar uygun, alıcı yok

Bayburt canlı hayvan pazarında, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde satışa çıkarılan kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. 

Coğrafi yapısının tarım ve hayvancılığa uygun olması nedeniyle yoğun olarak hayvancılık yapılan Bayburt'ta besiciler, Kurban Bayramı için besledikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satışa sunuyor.  

Pazarda sıkı sıkıya pazarlıklar yapılmasına rağmen, bu sene geçtiğimiz yıllara göre satışlar oldukça düşük. 

Küçükbaş hayvanların 800 liradan başladığı ve bin 500 liraya kadar alıcı bulduğu hayvan pazarında, büyükbaş hayvanların fiyatları 7 bin lira ile 20 bin lira arasında değişiyor.
Bayrama sayılı günler kalmasına rağmen vatandaşların halen fiyat araştırması yaptıklarını belirten hayvan yetiştiricileri, birçok vatandaşın aldığı kurbanlığı barındıracak yeri olmadığı için alım işini Arefe günü ya da bayramın birinci gününe bırakmayı tercih ettiğini söyledi.

“Kurbanlıklar batı illerine göre daha ucuz”

Geçen senelere göre bu sene kurban fiyatlarının daha uygun olduğunu belirten yetiştiriciler, fiyatların batı illerine göre daha uygun olduğunu belirterek, “Çünkü bölgeden batıya hayvan gittiğinde yol parası veriliyor, yer kirası veriliyor, böylece masraf katlanıyor. Onun için bizim burada satılan hayvanlar batıya göre daha ucuzdur. Bayrama 5-6 gün gün kaldı ama piyasada hareketlilik yok. İnşallah bayram arefesine doğru piyasa açılır ve besiciler kurbanlıklarını satar ve zarar etmezler diye umuyoruz”

Bazı yetiştiriciler ise, Kurban Bayramı için alıp beslediği kurbanlıkları aldığı fiyata da dahi satamadığını ileri sürdü. 

Hayvan pazarı 5 gün boyunca açık kalacak

Öte yandan Bayburt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Benal Akbudak'ın verdiği bilgiye göre Hayvan pazarı bugünden itibaren Kurban Bayramı'nın 1. günü dahil  önümüzdeki 5 gün boyunca açık olacak. 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 12:21

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner10