Bayburt’lu Kadın Çiftçiler Projeleri İle Yarışıyor

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programının Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreninde dereceye giren 3 kadın çiftçiye ödlleri Vali Pehlivan’ın eşi Yıldız Pehlivan tarafından verildi.

Bayburt’lu Kadın Çiftçiler Projeleri İle Yarışıyor

Tarımda kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi programı ile tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, kırsalda üretici ve girişimci ruha sahip kadın çiftçilere girişimcilik eğitimlerinin verilmesi yolu ile uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesini sağlayarak tarımda kadın girişimciliği artırmak amaçlanıyor.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen programa başvuruda bulunan 40 kadın çiftçiye, İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli 5 günlük Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verildi.

 Kadın çiftçiler tarafından eğitim sonrası ilçe/il müdürlüğü çalışanlarının desteği ile projelerinin hazırlanması sağlandı.

 İl jürisi tarafından, kadın çiftçilerin hazırladığı projeler içinden il içerisinde dereceye giren ilk 10 proje belirlendi.

 Rize’de düzenlenen Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni’ne dereceye giren ilk 10 proje sahibi kadın çiftçiler ile programa katılarak, dereceye giren ilk 3 proje burada törenle ilan edildi.   

Bayburt’tan ilk üç dereceye giren kadın çiftçi projelerinin ilgili bakanlıkça Türkiye Finali Proje Değerlendirme Jürisi tarafından Türkiye Finali Kapsamında Projelerin Değerlendirilmesi yapılacak. Dereceye giren projeler 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde “Girişimci Kadın Çiftçi Ödül Töreni”nde ilan edilecektir. Finalde dereceye giren projelere 10.000-40.000 TL, arasında destekleme verilerek hayata geçirilmesi teşvik edilecektir.

Rize’de dereceye girenler ödüllendirildi

Rize’de düzenlenen Bölgesel Proje Pazarı’na katılan Bayburtlu kadın çiftçiler için, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Vali Ali Hamza Pehlivan’ın eşi Yıldız Pehlivan’ın katılımı ile ödül ve hediye takdim töreni yapıldı.

Proje pazarında,  1’inciye 3 bin TL, 2’inci olan çiftiçiye 2 bin TL ve 3’üncü olan kadın çiftçiye de bin TL’lik ödül çekleri, Yıldız Pehlivan tarafından takdim edildi.

 Proje pazarına katılan 10 kadın çiftçiye de protokol üyelerinin eşleri tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ödül töreni, kadın çiftçilerin projelerini tanıtımı ve birlikte fotoğraf çekimi ile son buldu. 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10