Bayburt sahile bir adım daha yaklaştı  

Bayburt’u sahile en kısa mesafeden bağlayan Bayburt - Araklı güzergahında yapılan tünelin ardından bu yıl tamamlanan viyadük ve bağlantı yollarıyla birlikte ulaşım kış aylarında da sağlanabiliyor. 

Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan güzergahta bulunan ve yapılması yöre halkı tarafından 60 yıl hayal edilen Şehit Hamit Şahin Tünelinin açılmasıyla Bayburt Trabzon arasında 2,5 ila 3 saat süren ulaşım 1,5 saate düşmüştü. Son olarak yolun Bayburt kısmına yapılan viyadüklerinde bulunduğu 8,5 kilometrelik bağlantı yoluyla bu mesafe 1 saat 10 dakikaya kadar düştü. Çetin kış şartlarında çoğu zaman  kullanılamayan tünel artık 4 mevsim sürücülere hizmet veriyor. 


Kış aylarında yoğun kar, çığ ve buzlanma sebebiyle sık sık  kapalı kalan  yol, bu yıl AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal’ın girişimleriyle tamamlanan viyadüklerin de bulunduğu 8,5 kilometrelik bağlantı yolu ile sürücülere rahat bir nefes aldırdı. Son yapılan proje sayesinde, güzergahtaki ulaşımda zamandan ve akaryakıttan tasarruf sağlanırken kış aylarında da vatandaşlar bu güzergahı rahatlıkla kullanabiliyor. 

Öte yandan Salmankaş Tüneli olarak bilinen tünele geçtiğimiz yıl Şehit Polis Memuru Hamit Şahin'in ismi verilmişti. 


En önemli projelerden biriydi


Bayburt Valisi Cüneyt Epcim Bayburt Araklı güzergahının bağlantı yolları, viyadükleriyle birlikte kuzey- güney aksında karayollarının en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu söyledi.  
Tünel yolunun iyileştirilmesinin bölgeye büyük katkı sağlayacağını ifade eden Epcim,
 “Özellikle turizm amaçlı Karadeniz güzergahını kullanacak insanımızın Trabzon’a, Araklı bölgesine yaklaştıran bir tünel olması münasebetiyle özel önem arz etmekte. Ayrıca son yıllardaki Doğu Karadeniz kıyılarındaki turizm hareketliliğinden bu tünelimiz ve son olarak yapılan bağlantı yollarımız sayesinde Bayburt ilimiz çok güçlü bir şekilde yararlanacak. Özellikle Arap turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgeden bizde şehrimize turist kazandırarak bölge ekonomimize de çok ciddi katkı sağlamış olacağız” dedi.  
Yapılan bağlantı yollarıyla birlikte ulaşımın 30 dakika daha düştüğünü ifade eden Epcim, “Trabzon ve Bayburt arasında ki ekonomik ilişkinin gelişmesine katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İsabetli bir yatırım

Bölgedeki Çatıksu köyü Muhtarı Numan Şahin de, yapılan bağlantı yolu ve viyadüklerle güzergahın aktif olarak kullanılmaya başlandığını belirterek, milletvekili Battal ce Vali Epcim’e teşekkür etti.

Köyü ile sahil sahil arasında ki mesafenin 50 dakikaya kadar düştüğünü vurgulayan Şahin,
“Bu viyadüğün açılmasıyla birlikte Trabzon Bayburt arası 1 saatlik bir mesafeye düştü. Haliyle bu devlet ekonomisi için çok isabetli bir yatırım olmuş oldu ve yörede yaşayan insanlar için hakikatten muazzam bir durum meydana getirdi. Biz bu viyadük olmadan önce bu yolu özellikle kışın kullanamıyorduk. Ama şimdi istediğimiz her an çok kısa bir süre içerisinde sahile inmiş oluyoruz. Bu manada özellikle Fetani Battal’ın bu konudaki ilgisini bildiğim için teşekkür ediyorum. Yine Valimiz Cüneyt Epcim’e teşekkür ediyorum”dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 11:07

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamit timur
Hamit timur - 12 ay Önce

Bayburt caykara Soğanlı Tüneli'nde durum nedir bi haberde burdan yokmu

çelik.T
çelik.T - 12 ay Önce

Allah razı olsun emeği geçenlerden çoruh gibi boş proje değil

sılaya selam
sılaya selam - 12 ay Önce

Ekonomik olarak çok önemliydi öyle oluyorki karadenizde bazen adamların otu bitiyor kışın bayburtta elden çıkarmak isteyenler gelip alıyorlar. bu yolun diğer tarafında hayvancılık var arkadaşlar buraya ot satsak yeterli ama kışın hep kapalıydı şimdi açık olacakmış emeği geçenlere teşekkür

ednan
ednan - 12 ay Önce

yol oldu tamam ama arapları bayburta çekecek turistik şeylerde lazım yoksa ne gelsinler bayburta en fazla bir defa meraktan gelip giderler

SIRADAKİ HABER