Atatürk heykeli yerine konuldu

Bayburt Belediyesince yürütülen otopark ve Saray Bahçesi projesi kapsamında yapılan düzenleme çalışmaları sırasında kaldırılan Atatürk heykeli, eski yerine konuldu.

Atatürk heykeli yerine konuldu

Bayburt Belediyesinin 'Saray Bahçesi' düzenlemesi kapsamında geçici olarak kaidelerinden sökülen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Kahramanları’na ait heykeller, üzerleri brandayla örtülerek Belediye Fen İşleri malzeme parkının açık alanına konulmuştu. Rüzgarın etkisiyle parçalanan brandaların sarılı olduğu heykel fotoğrafları, paylaşıldığı sosyal medyada tepki çekmişti.Sosyal medyada algı oluşturulmak istenen fotograflarla, Bayburt şehri ve Bayburtlularla ilgili  ağır eleştiri ve haksız yorumlar yapılmıştı.

Parkın hizmete açılmasına kısa bir süre kala Atatürk anıtı tekrar eski yerine monte edildi. Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci  Atatürk heykeli yerine konarken alanda incelemelerde bulundu.

Bayburt belediye Başkanı Hükmü Pekmezci alanda yaptığı açıklamada; "Bayburt Belediyesi tarafından daha önceden yapılan bir çevre düzenlemesi nedeniyle kaldırılan Atatürk anıtı yeniden yerine konulmakta şuanda tabi sosyal medyada farklı şekillerde ifadelerde bulunuldu,Bayburt milli ve manevi değerleri gerçekten üst seviyede olan bir şehirdir.Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu gazi Mustafa kemal Atatürk'ün şu anda konulan anıtı uygun bir alanda saklanmış ve tekrar ona bir layık şekilde düzenleme yapılarak yerine konulmaktadır.Hiç bir zaman Bayburt halkı farklı şekillerde ifade edildiği gibi ona karşı Türkiye Cumhuriyetinin kurucusuna karşı mevcut yapısı itibariyle her zaman saygı duymuş onun yaptıklarıyla her zaman gurur duymuştur şu anda da na layık bir şekilde yeniden düzenleme yapıldı ve yerine konulmuştur bu konuda bu şekilde kapanmıştır." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada Bayburtla ilgili kötü söylemlerle ilgili de konuşan pekmezci bu yorumları Bayburt'un hak etmediğini ifade ederek ;

Onlar bizi çok üzen bizi gerçekten üzen şeyler Baybırt halkı her zaman tarihin her döneminde kendine yakışır bir şekilde milli ve manevi duygularla özenmiş bir kahramanlık destanı yazmış bir neslin çocuklarıdır.Onun için o kahraman şehrin insanlarına layık görülen ve ifade edildiği şekliyle uygun bir tavır ve davranış olmadığını özellikle burada bir belediye başkanı olarak olayı gerçekten üzülerek ifade etmek istiyorum yakışmayan bi üslup içerisindeydi biz Bayburtlular olarak her zaman bu hasretlerimizi öne çıkarmışızdır ve Türkiye cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını da hiç bir zaman unutmamışızdır. 


Tahmin ediyorum şu anda bir yoğun çalışma var bu çalışma içerisinde de tahmin ediyorum 20 gün veya 1 ay içerisinde arzu ettiğimiz manada düzenlenip önümüzdeki ay içerisinde 22-28 temmuz tarihleri arasında Bayburt'un uluslararası 25.Dede korkut kültür ve sanat şölenlerimiz var bu vesileyle o güne hazırlamış olacağız. " dedi.

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER