AFAD'tan gönüllü ol çağrısı

Bayburt AFAD İl Müdürlüğü gazetemizle paylaştığı bilgide Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Şubat ayı temasını “Gönüllü ol” başlığı altında olduğunu bildirdi.

AFAD'tan gönüllü ol çağrısı

Gönüllülerin afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol alması ve faaliyetlere destek vermesi günümüzde afet yönetiminin önemli bir unsurunu oluşturmaktadır. 
Bu nedenle ülkemizde gönüllülerin afet yönetimi süreçlerine dahil edilmesi, bu kapsamda görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin desteklenmesi ve performanslarının izlenmesi önem arz etmektedir.  AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Şubat ayı temasını “Gönüllü ol” olarak belirledi.

AFAD Gönüllüsü Kimdir
AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.

AFAD Gönüllülüğünün Hedefleri Nelerdir
•    Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve insiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışabilecek gönüllülerin kazanılması, sistem içerisinde tutulması ve teşvik edilmesini sağlamak.
•    AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerinin eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirilmesini sağlamak.
•    AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek.
•    Afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamak.
•    Toplumda gönüllülük bilincini yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak.

Nasıl Gönüllü Olurum
AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla portala (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendirilmektedir. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 23:51

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER