banner104

banner122

banner123

banner120

27 Kasım 2015 Cuma

Namazla Diriliş etkinliği ağlattı

Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezi’nde yapılan "Namazla Diriliş" programında katılımcılar gözyaşlarına hâkim olamadı.

08 Aralık 2012 Cumartesi 19:40
Namazla Diriliş etkinliği ağlattı
Foto galeriye git

Peyami Sefa KARABACAK-Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezi’nde yapılan "Namazla Diriliş" programında katılımcılar gözyaşlarına hâkim olamadı.

Bugün saat 14.00’te başlayan ve yaklaşık 3 saat süren etkinliğin sonunda Namaz Gönüllüleri Platformu aktif üyesi Ahmet Bulut'un kas erime hastası Kur’an kızı Fadime’nin hikâyesini anlatması dinleyicilere duygulu anlar yaşattı.  

Fadime’nin Namazı Anlatışını İzlemek İçin Tıklayınız

Programa Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Elçi, Ak Parti Gençlik Kollar Başkanı Fatih Eraslan, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Daştanı, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Kılıç, konuşmacı olarak araştırmacı yazar Mehmet Paksu, eğitimci yazar Dursun Ali Taşçı ve Namaz Gönüllüleri Platformu aktif üyesi Ahmet Bulut, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.  İKİNCİ FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Namaz Gönüllüleri Platformu’nun yaptığı hizmetlerin anlatıldığı sunum ile başlayan programda Ak Parti İl Başkanı Yusuf Elçi, bir konuşma yaptı.

Ak Parti İl Başkanı Yusuf Elçi’nin konuşması için tıklayınız

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ise Namaz Gönüllüleri Platformunu tebrik ederek şunları kaydetti: " Sizler bu ülkede dirilişin, toplumsal sağlamlığın namazda, Kur’n’da İslam’da olduğunu idrak etmişsiniz ve bu davete icabet edip buraya gelmişsiniz. Daveti gerçekleştiren gençlik kollarımıza ve üniversitedeki temsilcimize teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür programlar sürekli namaz kılanların kıldıkları namazları muhafaza etmelerine vesile olur. Namazlarının hakkını vermelerine vesile olur. Ara sıra kılanların da süreklilik vasfını kazanmalarına vesile olur. Sonra başlamak isteyen kardeşlerimin de mutlaka kalplerinde bir sızı vardır. Bu mümin olmanın alametidir çünkü. Onların da bir an önce başlamalarına vesile olmasını temenni ediyorum. Namazsızlık yaratanın kuluna verdiği cezadır. Huzura kabul edilmeme cezasıdır. Başlaması ve bitmesi bizim elimizde olan bir ceza. Bu cezay mahkum olanlar bu cezayı artık bitirsinler. Bu cezanın sonu geldi desinler. Yaratan beni huzuruna kabul etti desinler. Çünkü bu toplum eğer dirilecekse, yeniden canlanacak ise, şahlanacaksa bu namazla, Kur’an ile İslam ile olacak. Hocalarımızın söyleyecekleri sözlerin kalplerimizde etkili olmasını temenni ediyorum."
Program sonunda konuşmacılara Bayburt taşından yapılma saat kulesi biblosu hediye edildi. 

Namaz Gönüllüleri Platformu aktif üyesi Ahmet Bulut'un konuşmasının sonunda sahabe hayatını andırdığını söyleyerek bahsettiği Fatma Tatlı'ın hikayesi ise şöyle: 

FADİME’NİN HİKÂYESİ

Türkiye onu, ilk olarak katıldığı televizyon programlarından tanıdı. Namaz kılmanın faziletlerinden bahsetmeye başlayınca dinleyiciler gözyaşlarını tutamıyordu. Tekerlekli sandalyeye mahkûm oluşu, ibadetlerini aksatmamıştı. İnternetteki videoları binlerce kişi tarafından izlenen Fatma Tatlı'nın hayat öyküsü ilahiyatçı yazar Ahmet Bulut tarafından kitaplaştırıldı.

Amansız hastalığının farkına vardığında daha 12 yaşındaydı. Yaşıtları güle oynaya okula giderken o, sendeleyip yere düşüyor, sürekli ağlıyordu. Ailesi, hastalığının farkına varamamıştı ilk başlarda. Acı gerçeği doktora gidince öğrendiler. Kızları Fatma'nın kasları her geçen gün biraz daha eriyor, yürüme kabiliyetini yitiriyordu. Liseden mezun olduğu gün artık tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuştu. Köyde yaşadığı için çok fazla arkadaşı da yoktu. Vaktinin büyük bir kısmını evin içerisinde geçiriyor, dışarı çıkmak istemiyordu. İçine kapandığı bu dönemde hayatı sorgulamaya başladı. Hep aynı soruya cevap arıyordu: "Allah'ım neden ben?" Cevabını bulmakta güçlük çektiği bu soru, onu geri dönülmesi güç bir yola sürüklemişti. Artık her gün isyan ediyor ve sürekli ağlıyordu. Ailesi de ne yapacağını şaşırmıştı. Öylesine zor günler geçirdiler ki, artık kul sıkışmış Hızır da (as) gelmek üzeredir.

Almanya'dan gelen teyzesi hayatının değişmesine vesile olur

Fatma Tatlı'nın Almanya'da Kur'an kursu hocalığı yapan teyzesi, o yıl tatil için Türkiye'ye gelir. Fatma, kısa bir süre içerisinde daha önce hiç görmediği teyzesiyle arkadaş olur. Hastalığıyla ilgili kimseyle konuşamayan Fatma, teyzesine içini döker. Kafasındaki soru işaretlerini onunla paylaşır. Teyzesi ona, "Sen Allah'ın özel bir kulusun. Allah seni sevdiğin için sana büyük bir imtihan nasip etti. Eğer sen sabredip bu imtihanı kazanırsan inşallah cenneti kazanacaksın." der. Okuması için ona kitaplar alır. Tatilinin son haftasında Fatma'ya Kur'an okumasını öğretir. Kendisinin ifadesiyle teyzesi, Allah'ı tanıyıp sevmesinde bir aracı olur. Kur'an okumak, hastalığına şifa olur adeta. Meal okuyarak tefekkür etmeye başlar. Teyzesi, Almanya'ya döndükten sonra Fatma eskisinden daha güçlüdür. Hep, "Allah'ım Seni anlatabileceğim ve Senden bahsedebileceğim muhabbet ortamları oluştur." şeklinde dua eder.

Hac rüyası gerçekleşti

Bir gün televizyondan aldığı, "Namaz Platformu Sivas'ta konferans verecek." haberi Fatma'yı bir hayli heyecanlandırır. Konferansa gitmek için can atar ama bir yandan da içinde bir tedirginlik vardır. Daha önce böylesine sosyal bir ortamda hiç bulunmamıştır. Annesinin teşvikleriyle programa katılır. Kimse kendisini görmesin diye salonun en arkasına oturur. Konferanstan çok etkilenir. Gece bittiğinde konuşmacılardan yazar Senai Demirci'nin kitabını imzalatmak için sıraya girer. Demirci, Fatma'nın engellerine rağmen konferansa gelmesinden çok etkilenir. Nerede oturduğunu sorar ve arabasına kadar ona eşlik eder. Demirci ve arkadaşları, ertesi gün Fatma'ların köyünün yolunu tutar. Bu ev ziyaretinden sonra Fatma'nın da hayatı değişir. Demirci, katıldığı her televizyon programında Fatma'dan bahseder ve onu telefonla canlı yayına bağlar. Herkes Fatma'nın hayat hikâyesinden çok etkilenir.

TRT, hazırlamakta olduğu Hac Yolunda isimli belgesel için Fatma'yı kutsal topraklara götürmeyi teklif eder. Fatma, kameraların kendisini çekeceğini öğrenince önce bu teklife sıcak bakmaz. Çünkü riyaya kapılmaktan, kendisinin ifadesiyle Rabb'iyle olan muhabbetin zedelenmesinden korkar. Kur'an'ın kendisine yol göstermesi için rastgele bir sayfa açar ve karşısına çıkan ayetin meali şöyledir: "Bir fırsatını bulursanız hacca gidin." Bu işaretin üzerine TRT'nin teklifini kabul eder. Annesiyle birlikte kutsal toprakların yolunu tutarlar. Program, herkes tarafından beğeniyle izlenir ve ödül alır. Fatma'nın hac rüyası da böylece gerçekleşir.

"Hayatım, isyan eden engellilere ibret olsun"

Fatma Tatlı, kendisi gibi engelli olanlara sabretmelerini tavsiye ediyor. Bir daha yürüyemeyecek olmanın verdiği üzüntüyü namaz ve Kur'an sayesinde aştığını söylüyor. Ona göre namaz, hayatındaki en büyük mutluluk kaynağı. "Engelli kardeşlerim isyan etmesinler, hayatlarına namazı yerleştirsinler. Ben namazlarım sayesinde hayata tutunmayı başardım. Namaz benim en büyük teselli kaynağım. Namaz kılarken ben Rabb'imle muhabbet ediyorum. En büyük hayalim namaz kılarken secdeye gidebilmek, ama bu mümkün görünmüyor." diyen Fatma, Bediüzzaman'ın Hastalar Risalesi'ni de okumayı ihmal etmiyor ve kitaptan şu örneği veriyor: "Hastalıklar, insanların niçin dünyaya geldiklerini hatırlatan birer uyarıcıdır." Fatma, anlatmaya devam ediyor: "Hastalıkların en keskin ilacı imanın inkişaf etmesidir..."

Fatma'nın hayat hikâyesi kitaplaştırıldı

Fatma Tatlı'nın yaşadığı ibret verici öykü, Ahmet Bulut tarafından kitaplaştırıldı. Nesil Yayınları'ndan çıkan, 'Fatma, Dua Engel Tanımaz' isimli kitap, okurla buluştu. Kitap, bir solukta okuyacağınız bir tarzda kaleme alınmış. Daha çok yazar Bulut'un izlenimlerini anlatıyor. Fatma'yla tanışmaları, Fatma'nın televizyon ekranlarına çıkma serüveni ve nihayet hac yolculuğu... Kitapta, Fatma'nın kendi kaleminden dökülen cümleler de yer alıyor. 'Fatma'nın Efendimiz'e (sas) mektupları' bölümünün bir kısmında bakın neler var: "Karıncaya, 'Bu ayaklarla dostuna ulaşman imkânsız' demişler. Karıncanın cevabı aşk gibi gerçekmiş. Hiç olmazsa yolunda öleceğini söylemiş. Amacım, hiç değilse bir karınca olmak. Ben de kalemimle, sözlerimle, yüreğimle sana varmak istiyorum..." HAC YOLUNDA BELGESELİNDEN BİR PARÇA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  E-GAZETE
  • Bayburt Sıla Gazetesi - 9 Nisan 2015 Manşeti
  • Bayburt Sıla Gazetesi - 07 Nisan 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV