UFKA YOLCULUK YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bayburt Çevre Eğitim Kültür Spor Ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK), Ufka Yolculuk  Bilgi Ve Kültür Yarışmaları Kapsamında “Güzel Ahlak” Konulu Bilgi Yarışmasında Dereceye Girenler İçin Ödül Töreni Düzenledi.

UFKA YOLCULUK YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu törenin sunuculuğunu Adil Kacır yaptı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda konuşan ÜNÇEK Başkanı Hacı Ali Polat, “7 sene önce başlayan yolculuğumuzda Türkiye genelinde ve birçok ülkede düzenlediğimiz yarışmalarımızla her sene farklı bir konuyla yarışmacılarımızın karşısına çıktık” dedi. 

Polat konuşmasında şunları kaydetti: 

“İlk yıl İLMİHAL ile başladığımız Ufka Yolculuk serüvenimizi ikinci sene KUR’AN-I KERİM MEALİ ile devam ettirdik. Sonrasında ise sırasıyla PEYGAMBER (SAV) EFENDİMİZİN HAYATI, HADİS ve KUR’AN-I KERİM MEALİ konularından yarışmalar tertip ettik. Geçen yıl SÜNNET OLMADAN ÜMMET OLMAZ diye yola çıktık ve Kur‟an ve Sünnet bütünlüğü konusunu sizlerle buluşturduk. Hadislere ve sünnete karşı olumsuz düşüncelerin ortaya çıkmaya başladığı günümüzde efendimizin sünnetinin önemini bir kez daha vurguladık. Bu sene ise çok güzel bir konuyu, GÜZEL AHLAK konusunu tercih ettik. Efendimiz (A.S) bir hadisi şerifinde BEN GÜZEL AHLAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİM diyerek bu konunun önemini bizlere bildirmiştir. Zaten Allah-u Teala (Hz.) Kalem suresinin 4. ayetinde VE ŞÜPHESİZ SEN MÜKEMMEL BİR AHLAK ÜZERİNDESİN diyerek efendimizi övmemiş midir? Aynı şekilde Yunus Emre GİRDİM İLİM MECLİSİNE, EYLEDİM KILDIM TALEP, DEDİLER İLİM GERİDE, İLLA EDEP İLLA EDEP sözüyle güzel ahlakın önemini vurgulamıştır. Değerli Misafirler, Aslında büyüklerimizin – Allah hepsinden razı olsun - bu konu hakkında o kadar çok sözleri, öğütleri var ki, saymaya kalksak buna ne gücümüz ne de zamanımız yeter. Ancak Efendimiz (A.S) „ın şu iki hadisi bize işin püf noktasını, kestirme yolunu göstermektedir; SİZİN EN HAYIRLINIZ AHLAKI EN GÜZEL OLANINIZDIR İNSANLARI EN ÇOK CENNETE GİRDİREN ŞEY ALLAH KORKUSU VE GÜZEL AHLAKTIR Bu iki hadisten de anladığımız üzere ahlakımızı güzelleştirmek hepimizin en önemli görevlerinden birisi olmalıdır. Biz de bu doğrultuda güzel huyları öğrenip hayatımıza uygulayabilmek, kötü huyları da öğrenip onlardan sakınabilmek için bu sene ki yarışmayı bir vesile kıldık. Böylece birey olarak hepimizin bilge, kâmil, olgun ve toplum için faydalı birer insan olmasını amaçladık. İnşallah amaçladığımız şekilde faydalı olabilmişizdir.”

530 bin yarışmacımıza ulaşmış olduk

 “Bu amaç doğrultusunda bu seneki yarışmamızı Türkçe ve Arapça dillerinde toplamda 4 farklı kategoride düzenledik ve 530 bin yarışmacımıza ulaşmış olduk. Bayburt’ta ise 823 kaydın 492 si online yarışmamıza,283 kişi de yazılı yarışmamıza iştirak etti. Diğer taraftan, bu sene ilk defa yarışmamızı 2 aşamalı olarak gerçekleştirdik. 1. aşama online sınavda barajı geçen yarışmacılarımız 2. aşama yazılı sınava girdiler ve bu sınavda başarılı olan kardeşlerimiz de ödüllerini almaya hak kazandılar. Az sonra kendilerinin ödüllerini takdim edeceğiz. Buradan hepsini canı gönülden tebrik ediyorum. Değerli Misafirler, Ufka Yolculuk bir yarışmadan da öte değerlerimizi öğrendiğimiz, bu değerlerimizi hayatımıza tatbik ederek yolculuğumuzun yönünü Cennet‟e çevirdiğimiz ve bunu yüz binlerce dost ile birlikte yaptığımız çok değerli bir yolculuktur. Kaybedeni olmayan bu yolculukta ödül kazananlar kadar, yarışmaya girenler, kaydolup giremeyenler, destek olanlar ve yarışmada görev üstlenen herkes kazançlı çıkmıştır. Buradan Ufka Yolculuk yarışmamız için bize yardım eden okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, gözetmenlerimize, Üniversite Rektörümüze, dernek yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. Yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yarışma sürecinde çocuklarını destekleyen ve teşvik eden tüm velilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz. Allah-u Teala bizleri kendi rızası doğrultusunda okuyan, okuduklarını anlayan, anladıklarını hayatına tatbik eden ve böylece hem dünyasını hem de ahretini mamur eden güzel ahlaklı kullarından eylesin. Yolculuğumuzun hepimize hayırlar getirmesi ve nice “Ufka Yolculuk”lara birlikte çıkılması duası ile Geceniz hayırlı olsun, Allah‟a emanet olun, Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullâhi ve berekatühü”

4 bin 500 TL ödül verildi

Yarışmada dereceye girenlere toplam 4 bin 500 TL ödül verildi. 

Dereceye giren isimler şöyle: 

Alperen Akbaş
Ahsen Ergül
Furkan AKTAŞ
Hüda Kader AKBAŞ
Ahmed Furkan Karabulutoğlu
Fatma İlkay Şahin
YAĞMUR SULTAN Karabulutoğlu
Münevver Mine CANSIZ
Yunus Seyrek


 

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Samimi yerli
Samimi yerli - 1 yıl Önce

Bazı kot kafalar guzel ahlakı soylemde bilir eylemde bilmez.

SIRADAKİ HABER