TÜBİTAK yarışmasına iki proje

Erzurum’da bu yıl 51.’si düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına Bayburt’tan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri iki proje ile katıldı.

TÜBİTAK yarışmasına iki proje

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenen ve 10 ilden 100’ü aşkın projenin sergilendiği yarışmaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Furkan Durmuş ve Zekeriya Çandır danışman öğretmen Eren Altun ile geliştirdikleri “Pistonlu römork ile traktörler devrilmiyor” ile Haktan Ateş ve Ömer Aktaş ise danışman öğretmenleri Fırat Aydoğdu ile geliştirdikleri “Güneş panellerinde verimi arttırmak İçin otonom soğutma sistemi” projesiyle Bayburt’u temsil ettiler.

Bayburt’tan yarışmaya katılan öğrencilere başarı dileklerinde bulunan Bayburt İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, yarışmaya katılan öğrencilerin stantlarını gezerek projeler hakkında bilgi aldı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Erzurum Bölge Sergisinde 12 farklı alanda 100 proje sergileniyor. 10 ilin katılımıyla dört gün sürecek olan ve Türkiye finali için yarışan projelerin en önemli kazanımı ise, gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmeleri ne katkı sunmak olarak değerlendiriliyor.

Organizasyonda en fazla dikkat çeken projeler ise kadına şiddete yönelik hazırlanan projeler oldu.

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner28